REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Na vsem svetu samo šest, evropskih držav, zagotavlja enakopravnost ženskam. Je med njimi tudi Slovenija?

Na vsem svetu samo šest, evropskih držav, zagotavlja enakopravnost ženskam. Je med njimi tudi Slovenija?Za enakopravnost žensk Vir:RT

Samo šest držav na svetu daje ženskam glede na zakonodajo enake pravice kakor moškim, kaže novo poročilo Svetovne Banke.

Kako torej zakoni vplivajo na delovno življenje žensk v različnih obdobjih? Poročilo “Ženske, poslovanje in zakonodaja 2019” predstavlja novo lestvico, ki obravnava zakone iz obdobja desetih let, in primerja 187 držav s pomočjo osmih kazalcev.

V poročilu je zapisano, da njihova lestvica raziskuje, kako zakonodaja vpliva na ekonomske odločitve žensk, “na primer 25 letnice s prvo službo, materjo, ki skrbi za svoje otroke, ali žensko na robu upokojitve.”

Nekateri od kriterijev, ki jih poročilo med drugimi analizira, so tudi ‘hoditi ven’, ‘nova zaposlitev’, ‘imeti otroke’, ‘vodenje podjetja’ in ‘pridobitev pokojnine’.

Poročilo se pohvalno izraža o velikem napredku v zadnjih desetih letih. “V 131-ih gospodarstvih je bilo 274 reform zakonov in predpisov, ki vodijo k povečanju enakopravnosti spolov”, navaja poročilo Svetovne banke.

Vendar se vse države ne reformirajo z enako hitrostjo.

Enakopravnost žensk - po regijah sveta
Enakopravnost žensk po svetovnih regijah.  Vir: Svetovna banka.

Belgija, Danska, Francija, Latvija, Luksemburg in Švedska so na vrhu uvrstitve.

Svetovna Banka je sicer ugotovila, da v svetovnem povprečju ženske uživajo le tri četrt pravnih pravic moških.

V svetovnem povprečju ženske uživajo le tri četrt pravnih pravic moških.

Na Srednjem Vzhodu in v Severni Afriki imajo ženske manj kot polovico pravnih pravic kot moški.

Belgija, Danska, Francija, Latvija, Luksemburg in Švedska so bile edine države, ki so dosegle 100 točk na lestvici, kar pomeni, da dajejo ženskam in moškim enake pravne pravice na izmerjenih področjih.

Glede na poročilo Svetovne Banke, je med temi državami največ napredovala Francija, zahvaljujoč novim zakonom glede nasilja na domu, spolnih zlorab in plačanega starševskega dopusta.

Medtem ko se mnoge zahodne države, skupaj s šestimi najvišje uvrščenimi državami, še zmeraj spoprijemajo z gibanjem #MeToo, je težko verjeti, da je popolna enakopravnost med spoloma dosežena kjerkoli na svetu.

‘Da bi dosegli enakopravnost med spoloma, je potrebno več, kot le sprememeniti zakone’, priznava Svetovna Banka.

Nigerijska ženska nogometna reprezentanca.

Poročilo na koncu navaja sklep, da morao biti “zakoni smiselno izvedeni, kar zahteva trajno politično voljo, vodstvo žensk in moških med različnimi družbami, ter spremembe vgrajenih kulturnih norm in odnosov.”

Slovenija je sicer skupaj z ostalimi članicami OECD visoko na lestvici z 90,63 točkami. Toda če pogledamo lestvico, lahko vidimo da so pred Slovenijo številne druge države, tudi takšne, ki niso tako razvite kot Slovenija. Kar je precej zaskrbljujoče.

Pred Slovenijo so številne druge države, tudi takšne, ki niso tako razvite kot Slovenija.

Bolje od Slovenije so se namreč uvrsile naslednje države: Romunija, Tajvan, Nova Zelandija, Albanija, Mavricijus, Malta, Kosovo, Nemčija, Poljska, Litva, Madžarska, Bolgarija, Slovaška, Paragvaj , Norveška, Nizozemska, Italija, Češka, Hrvaška, Peru Srbija, Islandija, Avstralija Velika Britanija, Španija, Portugalska, Irska, Grčija, Finska, Estonija, Kanada, Avstrija, Švedska, Luksemburg, Latvija, Francija  Danska in Belgija.

Glede na to, da se ima Slovenija za "bolj razvito" v premerjavi z lepim številom zgoraj navedenih držav to jasno kaže, da je glede spolne enakosti v Sloveniji pred državo in poslanci - še veliko dela.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek