»Svobodna in odprta trgovina povečuje gospodarstvo, znižuje cene in pomaga podjetjem pri prodaji po svetu, zato znižujemo carine za vrsto izdelkov,« je dejal britanski minister za gospodarstvo in trgovino Jonathan Reynolds - in ukinil carine za 89 vrst blaga.
četrtek, 17. april 2025 leto 30 / št. 107
Razplamtela se je carinska vojna: Kitajska sporočila Boeingu – stop!
Ameriški proizvajalec potniških letal se zdaj sooča s popolno izgubo kitajskega trga.
Tako imenovane »vzajemne carine«, ki jih je ameriška administracija uvedla za večino trgovinskih partnerjev, so med Američani sprožile zaskrbljenost in zmedo.
Fordov izvršni direktor Jim Farley je na nedavni investitorski konferenci v New Yorku opozoril, da bi uvedba visokih carin na uvoženo blago »naredila v ameriški industriji luknjo, kakršne še nismo videli«.
Proračun ameriškega predsednika Donalda Trumpa bi lahko dejansko poslabšal razmere, saj bi lahko povečal že tako rekordno visok primanjkljaj in vse bolj napihnjen državni dolg, menijo analitiki.
Več mednarodnih opazovalcev je dejalo, da so povišanja carin v ZDA pogubna, saj zvišujejo stroške za ameriška podjetja in potrošnike.
Španski ekonomist Sergi Basco opozarja, da carine zvišujejo cene, zmanjšujejo učinkovitost in na koncu škodijo gospodarstvu.
Carine, ki jih je uvedla ameriška vlada, ne bodo dosegle želenih rezultatov in bodo služile le ohranjanju globalne hegemonije ameriškega dolarja, menijo strokovnjaki.
Majhno afriško kraljestvo Lesoto zaračunava 99-odstotno carino na ameriški uvoz, izvozi pa za 237 milijonov blaga v ZDA, zlagano trdi administracija Donalda Trumpa.
Ameriški predsednik trdi, da je Kitajska bolj prizadeta zaradi carin, a da ZDA vračajo delovna mesta in rastejo. Kitajski mediji pa objavljajo posnetke umetne inteligence, ki se posmehuje Trumpu.
Poteza, ki jo je ameriški predsednik Donald Trump v sredo označil za »dan osvoboditve«, presega običajen trgovinski spor; gre za jasno politično izjavo, ki izziva dolgoletno gospodarsko in strateško partnerstvo med ZDA in Evropo.
Kitajska bo od 10. aprila uvedla dodatne 34-odstotne carine na vse izdelke, uvožene iz Združenih držav Amerike, je v petek napovedala Komisija za carine pri Državnem svetu.
Številke, ki jih je kazal ameriški predsednik ob uvedbi novih carin ZDA so izmišljene. Od kod torej izvirajo? V resnici namreč niso izračunali carinskih stopenj in jim dodali necarinske »ovire«, kot pravijo, da so to izračunali.
EK je sporočila, da je v 15-letnem obdobju 16 proizvajalcev avtomobilov, med njimi Toyoto, Volkswagen in BMW, sklenilo protikonkurenčni sporazum soglasne prakse o recikliranju avtomobilov.
To je pokvarjen, plutokratski gangsterizem, ki daje davke in znižanja davkov najbogatejšim ljudem in nadaljuje vojno za vojno - na kredit, ocenjuje ameriško uvedbo carin državam sveta eden od najbolj znanih svetovnih ekonomistov.
Po vsem svetu, od Evrope do Azije in Latinske Amerike, se že krepijo zahteve po protiukrepih. Zdaj ni čas, da bi prosili Washington za spremembo mišljenja, ampak zato, da se skupaj odzovemo.