REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Predstavniški dom z zakonom proti izstopu ZDA iz zveze NATO

Predstavniški dom z zakonom proti izstopu ZDA iz zveze NATO

Ameriški spodnji dom kongresa je sprejel zakon, ki nasprotuje izstopu ZDA iz zveze NATO in onemogoča uporabo sredstev za izvedbo tega cilja. Gre za odgovor na ideje predsednika ZDA.

Predsednik ZDA Donald Trump je v preteklosti, kot smo že poročali, večkrat omenil možnost, da ZDA izstopijo iz zveze NATO. Pravzaprav se je celo »večkrat vračal« na to idejo, kot so to povedali njegovi najbližji sodelavci. Čeprav je nato tudi ponovno javno potrdil zavezanost ZDA zvezi NATO ni izključeno, da se tej možnosti popolnoma odpove.

V odgovor na to je ameriški predstavniški dom sprejel zakon, v katerem je poudaril močno kongresno podporo zvezi NATO.

Žalostno je videti, da ZDA pošiljajo mešane signale glede naših zavez do zavezništva, ali pa da ga obravnavamo kot breme.

»To je tako moteče – žalostno je videti, da ZDA pošiljajo mešane signale glede naših zavez do zavezništva, ali pa da ga obravnavamo kot breme,« je dejal predsednik odbora za zunanjo politiko predstavniškega doma, demokrat Eliot Engel.

»Ali veste, kaj bi bilo pravo breme? Pravo breme bi bilo, če bi ZDA poskusile voditi zunanjo politiko brez zaveznikov, brez 28 drugih držav, ki delijo naše vrednote in so se borile skupaj z ameriškimi vojaki in z nami delile breme izgubljene krvi in dragocenega časa,« je dejal kongresnik.

Trump in NATO

Demokratski kongresnik Jimmy Panetta pa je dejal, da bi bilo zapuščanje zveze NATO »zgodovinska napaka.«

Zakon je bil sprejet z 357 glasovi za in 22 proti ter navaja, da bodo ZDA ostale članice zveze NATO tudi v prihodnje ter onemogoča uporabo finančnih sredstev za izstop iz zveze. S tem kongres, ki ima moč odločanja o finančnih sredstvih predsedniku ZDA onemogoča, da bi denarna sredstva uporabil za na primer zapiranje vojaških oporišč, preselitev ameriških vojakov nazaj v ZDA in podobno.

Tom Malinowski: Stavite lahko, da b to stalo veliko denarja, mi pa imamo moč odločanja o denarnici.

Republikanec Tom Malinowski, nekdanji pomočnik v zunanjem ministrstvu je ocenil, da bi bil izstop iz NATO po več desetletnem sodelovanju ZDA v tej zvezi »velikanska  operacija«.

»Stavite lahko, da bo to stalo veliko denarja, mi pa imamo moč odločanja o denarnici. Na določen način je noro, da moramo to početi, toda to pač moramo storiti. Je istočasno potrebno in nujno«, je dejal demokrat iz New Jerseya.

Vendar je to novico mogoče razumeti tudi nekoliko drugače – kaže namreč, da so se »izolacionistični« pogledi v ZDA po različnih neuspešnih »humanitarnih intervencijah« Združenih držav v svetu, ki so se vse po vrsti končale s katastrofami, že tako okrepili, da mora spodnji dom ameriškega parlamenta sprejemati celo poseben zakon, da ZDA ne bi zapustile zvezo NATO.

  

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek