REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Davek na nepremičnine: Direktiva iz Bruslja za uničenje malih lastnikov, v korist hotelskih verig

Davek na nepremičnine: Direktiva iz Bruslja za uničenje malih lastnikov, v korist hotelskih verigLastnika največjih hotelskih verig na svetu sta znana globalna investicijska sklada BlackRock in Vanguard, ki bosta najbolj profitirala tudi od nove nepremičninske zakonodaje v številnih državah EU. Vir: Posnetek zaslona, X

Grčija je v petek napovedala, da bo lastnikom stanovanjskih hiš, ki bodo svoje nepremičnine namesto kratkoročno oddajali dolgoročno, dala triletne davčne olajšave.

Vse skupaj diši po še eni bruseljski direktivi, katere cilj je, kot so prepričani tudi številni lastniki nepremičnin in mediji predvsem na Hrvaškem - uničiti čim več malih lastnikov nepremičnin.

Omejitve kratkoročnih najemov napovedujejo tudi na španskih Kanarskih otokih, v Lizboni, Berlinu in Firencah.

Hkrati se v Sloveniji napoveduje davek na nepremičnine, na Hrvaškem pa je že uveden in bo presenetljivo najbolj prizadel - male najemnike.

V Sloveniji se administrativne ovire glede časa in obsega oddajanja nepremičnin uvajajo tudi na ravni občin.

V Sloveniji se ob tem uvedba davka na nepremičnine utemeljuje z vse bolj prazno državno blagajno (ki jo je v veliki meri spraznila vojna v Ukrajini, v kateri sta Janševa in Golobova vlada navdušeno sodelovali!) in s potrebo po sledenju priporočilom OECD-ja.

Toda državno blagajno niso izpraznili državljani, pač pa kratkovidne poteze slovenskih vlad.

Priporočila OECD-ja pa so znana že leta, a vse doslej nobena od vlad ni uvedla nepopularnega nepremičninskega davka.

Zakaj torej tako nenaden pritisk glede sprejemanja nepremičninske zakonodaje?

Vse skupaj diši po še eni bruseljski direktivi, katere cilj je, kot so prepričani tudi številni lastniki nepremičnin in mediji predvsem na Hrvaškem - uničiti čim več malih lastnikov nepremičnin.

Lastnika največjih hotelskih verig na svetu sta namreč znana globalna investicijska sklada BlackRock in Vanguard, ki bosta najbolj profitirala tudi od nove nepremičninske zakonodaje v številnih državah EU.

To dokazuje sočasno spreminjanje nepremičninske zakonodaje v več državah EU.

Njihovo vse večje število predstavlja konkurenco velikim hotelskim verigam.

Višji davki bodo na koncu padli na pleča lastnikov in najemnikov, to bo podražilo najemnine in dvignilo cene tistih, ki oddajajo apartmaje ali druge turistične objekte in posledično se bo zmanjšalo njihovo število.

In kdo stoji za največjimi hotelskimi hišami na svetu, torej kdo so njihovi lastniki?

Gre za iste, ki so tudi lastniki Pfizerja in Moderne (gre za farmacevtske družbe, ki so veliko zaslužile s cepivom proti covidu-19), Boeinga in Lockheed Martina (in zdaj služijo denar z vojno v Ukrajini), največjih svetovnih medijev, družbenih omrežij, kot je Facebook, pa tudi vseh največjih svetovnih podjetij.

To sta seveda globalna investicijska sklada BlackRock in Vanguard, kot kažejo tudi podatki o lastništvu največjih hotelov.

Ti so med največjimi delničarji hotelskih verig Hilton in Marriott.

Delničarji verig Hilton in Marriott
Delničarji verig Hilton in Marriott. Vir: Posnetek zaslona

Prav ti bi lahko na koncu imeli največ koristi tudi od uvedbe nepremičninskega davka v Sloveniji. Predvsem pa je jasno, da davek ne bo pomenil nobene »pocenitve« nepremičnin.

Vsi davki dražijo »blago«, na katero jih uvajajo in tako bo tudi v tem primeru.

Višji davki bodo na koncu padli na pleča lastnikov in najemnikov, to bo podražilo najemnine in dvignilo cene tistih, ki oddajajo apartmaje ali druge turistične objekte in posledično se bo zmanjšalo njihovo število.

Stanovanja bodo nato – če država ne bo zgradila novih, pri tem pa ji zelo slabo kaže - še manj dostopna, hoteli pa bodo postali bolj konkurenčni in bodo zaslužili več.

Za tiste, ki imajo že danes največ.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek