ponedeljek, 17. marec 2025 leto 30 / št. 076
Evropsko sodišče za človekove pravice: Ukrajina kriva za pokol v Odesi leta 2014

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je odločilo, da so ukrajinske oblasti odgovorne za smrt 42 aktivistov v divjanju ukrajinskih nacionalistov v mestu Odesa leta 2014.
Ti so izgubili življenje, ko so ukrajinski nacionalisti, ki so podpirali oborožen prevzem oblasti v Kijevu nekaj tednov prej, zažgali Dom sindikatov v pristaniškem mestu, kjer so se zbrali protestniki.
Nobody and nothing stepped in to rescue the anti-Maidan activists as they burned to death, and the ECHR finds this failure "went beyond an error of judgment or carelessness". Maidan authorities actively wanted these people to die, for the crime of being Russian. pic.twitter.com/XVw6zRyalJ
— Kit Klarenberg (@KitKlarenberg) March 13, 2025
»Sodišče je ugotovilo, da pristojni organi niso storili vsega, kar bi razumno lahko, da bi preprečili nasilje, ga ustavili po izbruhu in zagotovili pravočasne reševalne ukrepe za osebe, ujete v požaru v stavbi sindikata,« je ESČP zapisalo v svoji odločitvi, objavljeni v četrtek.
A ruling today? The ECHR took ten years to state the obvious
— Em Grove (@IIMehmet) March 14, 2025
Po več kot desetletju Kijev ni imenoval ali kazensko preganjal nobenega od storilcev.

Namesto tega je krivdo pripisal Moskvi in trdil, da so bili dogodki v Odesi »vnaprej načrtovana in dobro financirana operacija« ruskih varnostnih služb.
Photo/video evidence on Odessa massacre damning and incontrovertible. See video below of Maidan activists making Molotov cocktails to set building ablaze. Won't share clip of Russian teenage girl being forced into the building by Neo-Nazi thugs, pleading them to leave her alone. pic.twitter.com/1uJ1q2PNcg
— Kit Klarenberg (@KitKlarenberg) March 13, 2025
Moskva je večkrat pozvala k preiskavi, celo k ustanovitvi posebnega sodišča o pokolu.
T. i holokavst v Odesi je končno dobil sodni epilog. Evropsko sodišče je Ukrajino spoznalo za krivo.
— PolonaFrelih (@PolonaFrelih) March 13, 2025
Eden od akterjev je tudi Oleksij Gončarenko, ki ga radi citirajo tudi številni slovenski politiki in drugi politični influenserji.
Še en dokaz, da ste se znašli na napačni… https://t.co/68Hkfi9eD7
Sorodniki 25 žrtev in trije ljudje, ki so požar preživeli, so pri ESČP vložili pritožbe proti Kijevu.
Sodišče je ugotovilo, da ukrajinska policija »ni upoštevala razpoložljivih obveščevalnih podatkov in ustreznih opozorilnih znakov« ter ni »smiselno poskušala preprečiti spopadov«, ki so povzročili požar.
ESČP meni, da je »ruska propaganda imela svoj delež« pri vzbujanju napetosti, vendar pravi, da to Kijeva ne odvezuje odgovornosti za pokol.
Državni organi pregona niso »resnično poskušali« preprečiti nasilja, ga ustaviti ali rešiti tistih, ki so bili ujeti v goreči stavbi.
Below, an image of one of the Odessa massacre victims, desperately attempting to break out of the building Neo-Nazi Maidan activists barricaded and set alight, as they burned to death. The scum responsible went on to form Azov Battalion. pic.twitter.com/ex5jsPgadA
— Kit Klarenberg (@KitKlarenberg) March 13, 2025
»Napotitev gasilskih vozil na kraj požara se je namerno zavlačevala 40 minut, policija pa ni posredovala pri evakuaciji ljudi,« je navedeno v sklepu.
ESČP dodaja, da je »malomarnost« ukrajinskih uradnikov »presegla napake v presoji in neprevidnost.«
Ukrajinski organi si tudi niso »dovolj prizadevali«, da bi ustrezno zavarovali, zbrali in ocenili vse dokaze, meni sodišče.
Rereading ECHR judgment now, the gymnasm engaged in to place *some* blame on Russia for the Odessa massacre on the basis of zero evidence whatsoever is quite amazing (but also completely standard practice in the West by now). "Perhaps". "Might". "Possible". pic.twitter.com/IoFIwdtTIF
— Kit Klarenberg (@KitKlarenberg) March 13, 2025
ESČP je opozorilo, da je bila kazenska preiskava proti prozahodnemu aktivistu, osumljenemu streljanja na protestnike proti Majdanu, štirikrat prekinjena zaradi »enakih« razlogov.

ESČP je Kijevu odredilo, naj vsem prijaviteljem zločina v Odesi izplača različne zneske odškodnine in krije njihove sodne stroške.
Po navedbah ukrajinskih medijev, naj bi tožniki vsak prejel od 12000 do 17.000 EUR.
Ukrajina sodbe doslej ni komentirala.