sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Trump ujet z opomnikom »slišim vas« med srečanjem z žrtvami streljanja v Portlandu
Donald Trump ima očitne probleme s sočustvovanjem, zato si je stavek, da »sliši« preživele učence moral še posebej zapisati na listek, da jim tega ne bi pozabil povedati.
Predsednik ZDA Donald Trump je znan po tem, da težko sočustvuje ali pokaže čustva. Pogosto se izraža precej »leseno« in to so novinarji opazili že ob več priložnostih. Zadnji takšen primer predstavlja njegovo srečanje z učenci, ki so preživeli strelski napad v visoki šoli Marjory Stoneman Douglas v Portlandu. Učenci so namreč odšli v Belo hišo, da bi od predsednika ZDA zahtevali odločno akcijo proti preveč enostavnemu nabavljanju orožja v ZDA.
Trump, ki s težavo bere daljše tekste se je na srečanje očitno pripravil, saj je imel, kot poroča Daly Mail v rokah listek, v katerem je imel zapisane glavne poudarke svojega nastopa. Vendar so objektivi fotografov ujeli tudi zanimivo podrobnost. Na Trumpovem listku je namreč med drugim pisalo tudi »jaz vas slišim.« Donald Trump si je torej stavek, da »sliši« preživele učence moral posebej zapisati na listek, da tega ne bi pozabil.
Besede »jaz vas slišim« so jasno vidne kot peta točka na opomniku, ki ga je predsednik ZDA držal v rokah med svojim srečanjem z preživelimi dijaki v napadu na šolo, v katerem je njihov nekdanji učenec s predelano, vendar legalno kupljeno polavtomatsko puško (spremenjeno v dejansko avtomatsko z legalno kupljenim dodatkom) ubil 17 drugih dijakov in učiteljev. Poleg tega stavka so bili na Trumpovem opomniku zapisani še nekateri drugi, na primer »kaj si najbolj želite, da bi izvedel iz vaših izkušenj?« in »kaj lahko naredimo mi, da bi se vi čutili varne?«
Pri tem je nenavadno predvsem dejstvo, da je moral predsednik ZDA po tako grozljivem strelskem pohodu, v katerem je ob treh odraslih umrlo kar 14 otrok imeti celo na listku zapisan opomnik, da »posluša« njihove skrbi.
Vendar je malo verjetno, da bo Trump uslišal želje dijakov, ki si želijo manj orožja v ZDA. Ameriški predsednik Donald Trump, ki uživa še posebej močno podporo sicer tudi drugače zelo vplivne organizacije orožarjev (NRA) v ZDA je namreč na istem srečanju takoj pogovor usmeril k ideji, ki je njemu osebno všeč – to pa je da se v šolah oborožijo učitelji in varnostniki in po potrebi v šolah namestijo tudi marinci. Ocenil je, da bi bilo dovolj oborožiti okoli 20 odstotkov učiteljev, predsednica študentske organizacije Julia Cordover pa nad Trumpovim predlogom menda ni bila navdušena.
Trump je bil kljub temu prepričan, da bi se učitelji lahko »navadili na orožje« in bi vsekakor dobili tudi »odlično usposabljanje« za uporabo orožja proti strelcem v šolah. Omenil je tudi marince, ki bi bili po velikih študentskih naseljih po novih predlogih bolj »razpršeni« in ne bi bilo tako kot je sedaj, ko po navadi v šolah obstaja samo en varnostnik. Priznal je tudi, da so te ideje »kontroverzne« in da vlada lahko razume »obe strani«, tako žrtve strelskih pohodov, kot zagovornike prostega kupovanja orožja v ZDA, ki jih je prav tako veliko.
Kljub vsemu pa je uspel povedati nekaj tolažilnih besed dijakom. »zame ni nič hujšega kot da ste doživeli to, skozi kar greste sedaj,« je dejal Donald Trump. Vendar pa se je odzval tudi eden od staršev žrtev, Andrew Pollack, ki je sicer tudi podpornik Donalda Trumpa, ki je dejal, da je bil »besen«, ko je predsedniku in drugim staršem opisoval grozljivo smrt njegove hčerke Meadow, ki je bila ustreljena kar devetkrat. »Zelo jezen sem, da se to dogaja, zato, ker se dogaja kar naprej,« je dejal oče in dodal, da se je enajsti september zgodil samo enkrat in so takoj uredili vse. Vprašal se je, koliko še več učencev v šolah mora umreti, da bi končno v ZDA uredili tudi to vprašanje. »To se mora ustaviti tukaj, s to administracijo in z mano. Kajti ne bom spal, dokler to ne bo opravljeno. In gospod predsednik, to bomo uredili. Ker bom to uredil jaz. Ne bom se ustavil…kajti moje hčerke ne bom videl nikoli več. Ona je na pokopališču… in videl jo bom lahko samo še tam,« je dejal obupani oče.