sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Raketni sistem S-400 že v Batajnici: v petih minutah uničenih 14 sovražnih formacij letal. Bo S-400 Putin pustil v Srbiji?
V zaledju zveze NATO, v Srbiji, se je pojavil vojaški sistem, ki je spremenil ravnotežje sil že v Siriji.
V Srbiji namreč poteka vojaška vaja »Slovanski ščit 2019«, v kateri se skupaj usposabljajo pripadniki Vojske Srbije in zračno-vesoljskih sil Ruske federacije.
Ob tej priložnosti so v Srbijo, v Batajnico blizu Beograda transportirali tudi zelo zmogljive protizračne sisteme »pancir« in predvsem S-400.
Sinoc je na batajnickom aerodromu sleteo avion sa posebnim tovarom!
— Marko Simov (@marko_simov) October 24, 2019
Rec je o najboljem PVO sistemu na svetu S-400
koji će učestvovati na vojnim vežbama „Slovenski štit“ u Srbiji!
O kakvom mocnom oruzju je rec pic.twitter.com/xuw8WopNEJ
Ruski radarji tako te dni iz Srbije že v celoti spremljajo in pokrivajo tudi dogajanje v slovenskem zračnem prostoru.
Pri tem je rakete »pancir« Srbija tudi dokončno dobila in pravkar uradno prevzela, ker jih je kupila od Rusije.
Pri S-400 se to, za zdaj, še ni zgodilo. Gre za rakete, ki jih je kupila tudi Turčija in zaradi katerih je Turčija nedavno raje pristala na to, da jo ZDA izključijo iz nabave in proizvodnje najboljših ameriških »nevidnih« letal F-35.
»Če bi imeli dva diviziona S-400, nihče nikoli ne bi niti pomislil, da bi lahko letel nad Srbijo. Vendar jih nimamo, smo pa srečni, ker lahko vidimo, kako je to videti. Na 600 kilometrov lahko vidite vse, streljate že na 380 kilometrov. To ni po naključju najboljši sistem na svetu, jaz to najprej nisem verjel. Tudi pancir je strašen. Ko me ljudje sprašujejo, ali bi želeli S-400, rečem, da bi ... toda ... edino, če bi nam ga Rusi pustili, drugače si ga ne moremo privoščiti. To so sistemi, ki zagotavljajo varnost in zaščito za narod in državo. Hvaležen se, da naši ruski partnerji opažajo, da drastično povečujemo naše sisteme tudi s sistemom pancir S. Poglejte samo srbske vojake, kako so srečni zaradi tega, kar so videli. Glede S-400 pa si zamislite, da ta mali kamion, ni velik tovornjak in niti ne šleper, da z njim branite celotno državo. Srečen sem zaradi tega, kar sem videl. Jaz kaj takega nisem videl nikoli v življenju, bil sem na pomembnih strateških letališčih, ko berete v časnikih, mislite, da pol tega ni res, toda to ... to je čudo!,« je ob vojaški vaji dejal srbski predsednik Aleksandar Vučić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je Komandni centar vežbe "Slovenski štit 2019", kao i ruske PVO sisteme postavljene na aerodromu u Batajnici, među kojima su raketni sistem S-400 i "pancir".https://t.co/5P6BLKMHBj
— Jovana Malešević (@JovanaJovanica4) October 25, 2019
Iste rakete so v Siriji popolnoma spremenile strateško razmerje moči, kupile pa so jih tudi nekatere druge države, na primer Indija in Kitajska.
Savdska Arabija pa je sosednjemu Katarju, s katerim je v sporu, v primeru, če si jih kupi – zagrozila celo z vojno.
Kaj sistemi zmorejo, so pokazali tudi v simulaciji napada tujih letal na Srbijo, kar si je ogledal tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić.
Ko so Vučiću v kontrolnem centru tega sistema pokazali simulacijo tega sistema v realnih okoliščinah, je S-400 v samo petih minutah uničil 14 ciljev.
»Temu nisem verjel, vendar sem malo prej videl, kako nam je bilo potrebno manj kot pet minut, da uničimo vse cilje, ko je Srbijo napadalo 14 letalskih formacij, vendar so v bili vsi cilji označeni in uničeni. Zanimivo je, da ena raketa, ko jo izstrelite, cilj zadene z 98-odstotno verjetnostjo, vendar pa običajno izstreljujejo dve na cilj in tu je uspešnost 99,99 odstotna, torej ni mogoče zgrešiti,« je poudaril srbski predsednik.
V srbskih medijih, ki so blizu oblasti, pa so na naslovnicah ob vaji prosili »brata Putina«, naj te rakete še kar naprej, tudi po koncu vaje – pusti v Srbiji.
Rakete same so za Srbijo verjetno predrage, toda res je, da se Srbija na njihovo uporabo pripravlja, kar je prav tako zanimivo in pomenljivo.
Moskva je nedavno tudi v velikem preizkusu v sami Rusiji pokazala moč protizračnih raket S-400, ki bi lahko ščitile tudi Savdsko Arabijo, nemočno kljub ameriškim »patriotom.«
Zajednička taktička vežba sa bojnim gađanjem raketnih jedinica PVO Vojske Srbije i Vazdušno-kosmičkih snaga Ruske Federacije "Slovenski štit 2019" održava se na teritoriji Republike Srbije. https://t.co/6t93a4Wu4N
— Veljko Radinović (@Velja_R) October 24, 2019
Nedavni napad z manevrirnimi raketami in droni na dve rafineriji za predelavo nafte v Savdski Arabiji je sprožil tudi zajedljive komentarje ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je predlagal Rijadu, da naj kupi njihove rakete S-400.
»Pripravljeni smo pomagati Savdski Arabiji, da zaščiti svoje ljudi,« je takrat dejal Putin.
Russian President Vladimir Putin: Saudi Arabia Should Buy our Defense Systems to Protect Its Oil Installations pic.twitter.com/W8jAQ31IJT
— MEMRI (@MEMRIReports) September 19, 2019
Medtem ko sta se iranski predsednik Rouhani in turški predsednik Erdogan ob teh besedah značilno nasmihala, je - kot je videti na posnetku Ruptlyja, Putin dodal:
»Morali bi sprejeti modre odločitve, kot jih je naredil Iran, ko je kupil S-300 in kot je naredil Erdogan, ko je kupil najbolj moderne sisteme S-400. Ti so v Savdski Arabiji sposobni ubraniti katerekoli napad.«
Pri tem ni nepomembno, da sistemov S-400 Rusija sicer ni želela prodati Teheranu.
Rakete S-400 veljajo za verjetno najboljše protizračne sisteme na svetu in za razliko od ameriških »patriotov«, ki lahko »gledajo« v samo eno smer neba (180 stopinj) pokrivajo široko, 360-stopinjsko področje delovanja.
Prav te rakete, ki jih je kupila Ankara in to celo za ceno ameriške izključitve iz programa »nevidnih« letal F-35 je nedavno testirala Rusija, v enem od najbolj intenzivnih in zapletenih preizkusov.
Vse skupaj se je zgodilo neposredno pred zasedanjem Generalne skupščine OZN.
V ruskem vzhodnem vojaškem območju, v Telembi blizu Burjatije so z bojnim strelivom sestreljevali rakete in druge cilje, ki so leteli z veliko hitrostjo.
Another video from Ashuluk of Russian S-400, S-300PM, and S-300PS air defense systems repelled simulated cruise missile and ballistic missile strikes, including destroying a target missile simulating a ballistic missile at an altitude of 35km. 9/https://t.co/SY1VrzSsAT pic.twitter.com/n6KVodrRfT
— Rob Lee (@RALee85) September 17, 2019
Poleg S-400 so izstreljevali tudi rakete sistemov S-300PM in S-300PS.
Video posnetki kažejo, da so rakete uspešno odbile napade simultanih lansiranj manevrirnih raket in balističnih raket, vključno s ciljem, ki je letel na višini 35 kilometrov.
V poveljstvu so sporočili, da so med preizkusom »oblikovali kar najbolj zapleteno situacijo« in dodali »nove vrste tarč«.
»Posadke S-400 so izvedle deset lansiranj in zadele vse tarče, skupaj s tistimi, ki so z visoko hitrostjo letele na ekstremno nizkih višinah.«
Istočasno so se tudi topniški sistemi, namenjeni zaščiti baterij S-400 pokazali kot učinkoviti.
Zanimivo je tudi, da so se v Rusiji praktično šolali tudi srbski vojaki, specializirani za protizračno obrambo.
Glede na to, da so položili vse izpite v srbskih medijih to vidijo kot znak, da bi tudi Srbija lahko dobila rakete S-400.
Rusija sicer poskuša sisteme S-400 prodati tako Savdski Arabiji kot Katarju. Obe državi se sicer nahajata sredi posrednega konflikta od junija leta 2017, ko je Savdska Arabija uvedla embargo proti Katarju.
#Iraq is negotiating with #Russia the purchase of S-300 and S-400 to be delivered to the Iraqi security forces al-Hashd al-Shaabi, following repetitive Israeli attacks - with US support - against its warehouses and the target killing of one of its commanders. pic.twitter.com/40wYWisAc7
— Elijah J. Magnier (@ejmalrai) September 27, 2019
Rusija je prav zato, ker je varovanje kopenskih ciljev zanjo prioriteta veliko več kot ZDA, vlagala v protizračno zaščito.
Ti več deset let trajajoči napori, med katerimi so se ZDA zanašale predvsem na svoje letalstvo, so na koncu privedli do precejšnje razlike na tem področju, kjer je Rusija danes zagotovo v prednosti.
Te rakete so velika želja tudi še ene države, nedaleč od Slovenije.
Srbije, ki je bila leta 1999 deležna bombardiranja zveze NATO, in bi se lahko izteklo precej drugače – ali pa ga sploh ne bi bilo – če bi imela sisteme S-300, ki jih tedanji ruski predsednik Boris Jelcin Srbiji ni želel prodati.
So after the failure of Western IADS in Saudi Arabia, reports emerging that the much touted S300/400 SAM's radars cannot pick up F35 and the likes. Timing, ehh https://t.co/k6RZjPDBcC
— Sameer Joshi (@joe_sameer) September 21, 2019
Sistemi S-400 so za Srbijo verjetno bistveno predragi, zato je verjetneje, da bo kmalu iz Rusije dobila kakšen drug protizračni sistem.
Bi pa namestitev S-400 v nevtralno Srbijo, ki je umeščena sredi velike skupine držav članic zveze NATO, tako rekoč v njihovo zaledje, s temi raketami in radarji pokrila velik del regije.
Te rakete bi lahko dosegle (iz severa Srbije, saj so mobilne) celo Slovenijo, v srbskih medijih pa se že nekaj časa pojavljajo informacije o tem, kako zelo pomembna bi bila za Srbijo takšna pridobitev.
Zelo verjetno bi namreč – tudi v primeru novih zaostritev v regiji, od Kosova do Bosne, ki niso izključene – zaščitil Srbijo pred scenarijem, ki se je odvil leta 1999.
Pri tem ima Rusija v Nišu že svoj logistični in humanitarni center, ki gre zelo na živce predvsem Washingtonu, ker jih je strah, da bi lahko prerasel v kaj večjega.
»Napredni sistem S-400 bi, če bi bil strateško nameščen pri Nišu, sposoben, da ščiti ne samo Republiko Srbijo, pač pa tudi sosednje države,« navajajo srbski mediji.
Sistem namreč lahko odkriva cilje, ki so 600 kilometrov daleč, uničuje tudi tiste, ki se gibljejo s hitrostjo 4,8 kilometra v sekundi in uničuje cilje v oddaljenosti 400 kilometrov. Balistične rakete lahko uniči v razdalji 60 kilometrov, na višini 56 kilometrov (potrjeno) in 185 kilometrov (teoretično).
More than 150 personnel from an S-400 regiment took part in a live fire exercise at the Telemba Training Area in Buryatia firing ten missiles at low-flying targets. Pantsir crews also took part in the exercise.https://t.co/bkHcPDFvZT pic.twitter.com/0mZcWZz8ui
— Rob Lee (@RALee85) September 24, 2019
V bojno delovanje je mogoče sistem vzpostaviti v 35 sekundah, kadar pa je sistem na čakanju pa v treh minutah.
Ker lahko sistem spremlja več deset ciljev hkrati in je »skorajda neuničljiv«, bi lahko zaščitil »Srbijo in druge države pred zunanjim sovražnikom.«
Ni sicer jasno, katere »druge države« bi si takšno zaščito lahko želele, ni pa izključeno, da so s tem mislili na zaščito neba Republike srbske v BiH.
U Srbiji je u toku zajednička taktička vežba vojske Srbije i Rusije "Slovenski štit 2019". Za potrebe višednevne vežbe na vojni aerodrom "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović" u Batajnici, iz Rusije su stigli raketni sistemi S-400 i "Pancir S". pic.twitter.com/o7RKojVvRO
— RadioSlobodnaEvropa (@RSE_Balkan) October 25, 2019
Ob vsem tem pa se lahko vprašamo, kaj dela slovenska vlada in zakaj se tudi Slovenska vojska ne modernizira hitreje.
Vlada premierja Marjana Šarca ima tako znova povsem nepotrebne težave (zaradi ugovorov Levice) že pri nakupu običajnih 14 oklepnikov Valuk 6X6, protizračne sisteme Roland pa je že pred dvema letoma dala uničiti na Hrvaškem.
Na demonstraciji u toku vojne vežbe "Slovenski stit 2019" sistem S-400 bez premca , apsolutni godpodar neba, u roku od 5 minuta nepogrešivo pogađa čak 14 ciljeva. https://t.co/GSohpja6IJ
— petar (@tantunmangun) October 25, 2019
Slovensko nebo je tako ne samo brez domačega letalskega previznika, pač pa tudi brez »točkovne obrambe«, ki jo mora zagotoviti vsaka država članica NATO sama!
Zanaša se lahko le na Nato, ki mu niti ameriški predsednik Donald Trump ne zaupa več ...