REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V tretje ne gre rado: Sporazum Therese May z EU zavrnjen tudi tretjič

V tretje ne gre rado: Sporazum Therese May z EU zavrnjen tudi tretjičvir: pixabay.com

Proti sporazumu z EU, ki ga je dosegla konservativna vlada Therese May je glasovalo 344 poslancev in poslank, za pa 286.

Združeno kraljestvo bo moralo iz EU brez sporazuma – razen če zahteve po izstopu ne odpove ali prosi za preložitev.

Poslanci britanskega parlamenta so že tretjič glasovali zoper sporazum o odhodu Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske iz Evropske Unije.

Severnoirski unionisti (DUP), ki v parlamentu podpirajo manjšinsko vlado premierke Therese May, so že pred glasovanjem napovedali, da sporazuma ne bodo podprli.

Moti jih predvsem »backstop« ali t. i. irsko varovalo, katerega namen je preprečiti vzpostavitev trde meje na irskem otoku.

V britanski vladi so naredili manever – sporazum so razdelili na dva dela, tako da so danes glasovali zgolj o prvem delu.

Toda s tem se meje premika v severnoirsko morje oziroma v pristanišča na severnem irskem. Tega pa unionisti na Severnem Irskem ne želijo.

Dogovora ni podprla niti večina britanskih opozicijskih laburistov.

Theresa May Vir:Pixell

Ker je predsednik poslanske zbornice John Bercow na podlagi 415 let starega predpisa določil, da poslanci ne smejo glasovati o istem predlogu dvakrat so v vladi naredili manever – sporazum so razdelili na dva dela, tako da so danes glasovali zgolj o prvem delu, o pravno zavezujočem delu sporazuma, drugi del, ki se nanaša na politične odnose, pa so pustili za pozneje.

Toda tudi prvi del sporazuma sedaj ni dobil dovolj podpore. Vprašljivo je, če bodo sedaj kadarkoli sploh razpravljali o drugem delu, ki seveda nima veliko smisla brez prvega dela.

Kot smo že napovedovali, to pomeni, da bo brexit »trd«, ali pa ga ne bo. EU je od Velike Britanije zahtevala, da v primeru nepotrditve sporazuma svoje odločitve sprejme do 12. aprila.

Do tedaj mora torej Velika Britanija ali pripraviti vse za izstop iz EU ali pa sprejeti kakšno drugo odločitev.

Po odločitvi Sodišča EU iz Luksemburga bi lahko od svoje zahteve po izstopu enostransko odstopila sama.

Za kakršnokoli preložitev pa potrebuje soglasje vseh ostalih 27. članic EU, tudi Slovenije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek