REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ko je nacionalna zakonodaja v nasprotju z evropsko: država bo morala zapustiti EU, opozarja Vrhovno sodišče

Ko je nacionalna zakonodaja v nasprotju z evropsko: država bo morala zapustiti EU, opozarja Vrhovno sodiščePoljska in sodniki: demonstracije

Če bo Poljska vztrajala pri svojih predlogih pravosodne reforme, potem bo morala zapustiti EU, opozarja Vrhovno sodišče Poljske.

Poljska je sicer po ostrih kritikah Bruslja deloma spremenila svojo zakonodajo, toda ne dovolj. Novi zakonski predlogi omogočajo vladi, da razreši sodnike, ki bi nasprotovali reformi pravosodja.

Po oceni poljskih vrhovnih sodnikov to ogroža nadrejenost evropske zakonodaje nad domačo in bi lahko bilo videti kot poskus podrejanja pravosodja.

Zaradi pravil glede upokojevanja sodnikov se je Poljska že znašla pred Sodiščem EU v Luksemburgu. V skladu s predlogi konservativne stranke Zakon in pravičnost pa bi lahko bili sodniki kaznovani, če se bodo ukvarjali s »politično aktivnostjo.«

Nasprotovanje med poljskim in evropskim pravom … bo po vsej verjetnosti vodilo do intervencije institucij EU zaradi kršitve evropskih pogodb, dolgoročno pa bo vodilo do nuje, da se zapusti EU.

Vsak sodnik, ki bi postavil pod vprašaj legitimnost sodnikov, imenovanih v nacionalnem sodnem svetu, bi bil po novih predlogih lahko kaznovan ali razrešen.

Poljski sodni svet je bil sicer že izključen iz evropske zveze sodnih svetov, saj več ne velja za neodvisno institucijo.

V začetku meseca je na tisoče Poljakov na ulicah protestiralo in izkazalo solidarnost s sodniki.

Zahtevali so vrnitev na delo sodnika Pawela Juszczyszyna, ki so ga odpoklicali, ker je postavil pod vprašaj pravilnost imenovanja drugega sodnika s strani sodnega sveta.

O vsem tem bodo razpravljali v parlamentu. Vladajoča stranka trdi, da so spremembe nujne za boj proti korupciji, ki naj bi državo obremenjevala še iz časov socializma, vendar pa EU obtožuje vladajočo stranko Zakon in pravičnost (PiS), ki vlada od leta 2015, da politizira sodstvo.

Predlagam, da sovraštvo do sodnikov in sodišč prenehate uporabljati kot orožje v boju za oblast, saj je še posebej po represiji, tako kot leta 1981, to izraz nemoči in ne dokaz moči.

»Nasprotovanje med poljskim in evropskim pravom … bo po vsej verjetnosti vodilo do intervencije institucij EU zaradi kršitve evropskih pogodb, dolgoročno pa bo vodilo do potrebe, da se zapusti EU,« opozarja v svojem stališču Vrhovno sodišče Poljske.

Po oceni sodnikov je bil predlagani zakon tudi »očitno« napisan tako, da bi predsedniku Poljske Andrzeju Dudi omogočil, da izbere predsednika vrhovnega sodišča še pred pričakovanimi parlamentarnimi volitvami v maju.

Predsednica sodišča Malgorzata Gersdorf je predloge vlade že označila kot enake uvedbi izrednega stanja na Poljskem leta 1981.

»Predlagam, da sovraštvo do sodnikov in sodišč prenehate uporabljati kot orožje v boju za oblast, saj je še posebej po represiji, tako kot leta 1981, to izraz nemoči in ne dokaz moči,« je napisala na spletni strani sodišča.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek