REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriški zračni napadi so iraško vlado vzpodbudili k novim nakupom – ruskih protizračnih raket

Ameriški zračni napadi so iraško vlado vzpodbudili k novim nakupom – ruskih protizračnih raketTRNC, sporne vrtine in grške rakete S-300

Ameriški uboj generala Kasema Sulejmanija ni samo dvignil napetosti v regiji, pač pa je poskrbel tudi za nove prodaje orožja. In to – ruskega, ne ameriškega.

V Iraku so znova prišli do sklepa, da jim največja nevarnost v prihodnje grozi iz zraka. In kljub temu, da je iraška vojska v ZDA nedavno kupila lovce F-16, se sedaj znova ozirajo tudi po ruskih izdelkih.

Takoj po napadu na Sulejmanija z raketami, izstreljenimi iz ameriškega brezpilotnega letalnika »Predator«, je namreč iraška vlada v Moskvo poslala sporočilo, da jih ponovno zanimajo preverjene rakete S-300, za katere so se v preteklosti že zanimali.

Isto vrsto raket ima tudi Iran, medtem ko so Turčija, Kitajska, Indija in še nekatere druge države kupile še nekoliko sodobnejše in dražje ruske sisteme S-400.

Vendar so v Bagdadu prepričani, da bi bile za njihove potrebe tudi rakete S-300 prava izbira.

Prav zaradi ameriških napadov iz zraka se je iraška vlada odločila, da »nadaljuje s pogajanji glede pogodbe o nakupu S-300«, je dejal Mohammad Ridha, predsednik iraškega parlamentarnega odbora za varnostne zadeve in obrambo.

Razlog za to so nedavni napadi vojske ZDA ne samo na generala Sulejmanija, pač pa tudi na enote Ljudskih mobilizacijskih enot (PMU) oziroma v arabščini »Hashd al-Shaabi«.

Tedaj je bilo v ameriških napadih – povračilnih udarcih zaradi smrti enega ameriškega pogodbenika - ubitih 25 pripadnikov teh enot.

To je sprožilo nevarno spiralo dogodkov.

Sledil je vdor demonstrantov na območje ameriškega veleposlaništva v Bagdadu in Trumpov ukaz za likvidacijo Sulejmanija, na katero je odgovoril Iran z dvema »napovedanima« in za ameriške in koalicijske vojake očitno nenavarnima napadoma na dve ameriški oporišči.

In nekaj ur zatem je v Teheranu, morda v povezavi s temi dogodki, strmoglavilo še ukrajinsko letalo Boeing 737 s 176 potniki in člani posadke na krovu.

Namenjeno je bilo v Kijev, preživelih ni bilo, največ žrtev pa je bilo med Iranci in Kanadčani.

In prav zaradi tega se je iraška vlada odločila, da »nadaljuje s pogajanji glede pogodbe o nakupu S-300«, je dejal Mohammad Ridha, predsednik iraškega parlamentarnega odbora za varnostne zadeve in obrambo.

S-300

V kakšni fazi so pogajanja, v tem trenutku še ni jasno, znano pa je, da je odobritev za nadaljevanje pogajanj dala iraška vlada. Kar jasno kaže na poslabšanje odnosov z Washingtonom.

Ridha tudi opozarja, da prihodnji dogovor Iraka z Rusijo ne bo všeč Američanom.

ZDA imajo tudi poseben zakon, s katerim lahko uvedejo sankcije državam, ki poslujejo z »ameriškimi nasprotniki«, v tem primeru z Rusijo.

Če bo po tej poti pričel stopati tudi Irak pa to pomeni, da se bo zgodilo nekaj, kar bo imelo velike posledice tudi na geopolitično sliko regije.

»Pričakujemo nasprotovanje ZDA glede te zadeve,« je ocenil Mohamed Ridha.

Turčija in Indija sta enako kot Kitajska ruske sisteme kupili ne glede na zagrožene sankcije ZDA, ob tem pa je Turčija tvegala še največ, saj je članica zveze NATO, zaradi nakupa S-400 pa je bila tudi izključena iz ameriškega programa izdelave letal F-35.

Če bo po tej poti pričel stopati tudi Irak, pa to pomeni, da se bo zgodilo nekaj, kar bo imelo velike posledice tudi na geopolitično sliko regije.

Večji del neba nad Iranom, Irakom in Sirijo bo namreč postal za ameriška ali izraelska letala vsaj precej težje prehoden ali celo povsem nedosegljiv, kar je bilo v preteklosti seveda nekaj povsem nemogočega.

Glede na hitrost, s katero Rusija po ameriških intervencijah uspešno prodaja svoje orožje po svetu, pa bi lahko cinik celo sklepal, da je ameriški predsednik postal najboljši prodajni agent - ruske oboroževalne oziroma vojaške industrije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek