REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Uspeh Pipistrela v Novi Zelandiji: »Osupljivo električno letalo leti 160 kilometrov na uro za osem dolarjev«

Uspeh Pipistrela v Novi Zelandiji: »Osupljivo električno letalo leti 160 kilometrov na uro za osem dolarjev«Ivo Boscarol in letalo Panthera

Ultralahko električno letalo slovenskega proizvajalca letal Pipistrel je poželo pravo navdušenje v – Novi Zelandiji.

Kot poroča New Zealand Herald lahko namreč »čudežno letalo preleti na stotine kilometrov z drobižem.«

To majhno letalo dokazuje namreč »impresivne performanse, o katerih lahko druga letala samo sanjajo,« poroča NZ Herald.

To majhno letalo dokazuje namreč »impresivne performanse, o katerih lahko druga letala samo sanjajo,« poroča NZ Herald.

Najbolj impresivni so seveda podatki o samo okoli 8 dolarjih električne energije po posameznem enournem letu, kar je veliko boljše od konkurence.

»Kot prvo serijsko proizvedeno električno letalo je bil ta model najprej proizveden v domačem podjetju v Sloveniji. Velika, 100 kilogramov težka 21 kilovatnih ur močna baterija predstavlja okoli tretjino teže letala,« piše časnik in dodaja, da je le 300 kilogramov težko letalo verjetno najbolj ekonomično letalo na svetu.

Pipistrel Nova Zelandija

Po podatkih časnika Business Insider je v tem trenutku že okoli 40 enot tega okoli 200.000 dolarjev vrednega letala proizvedenih za stranke v Evropi, ZDA in Avstraliji.

Zaradi nizkih stroškov poletov pa so ta letala idealna tudi za šolanje mladih pilotov.

Kot je dejal Benjamin Dodd, direktor operacij v letalskem podjetju Tie Upp, to revolucionarno Pipistrelovo letalo »spreminja pravila igre«,  ker omogoča mladim pilotom, da jih »podučujejo tako ugodno in varno, kot je to le mogoče.«

Kot poroča New Zealand Herald lahko Pipistrelovo »čudežno letalo preleti na stotine kilometrov z drobižem.«

Tudi z bencinskim motorjem so ta letala zelo ekonomična in imajo takrat večji doseg.

Zato so se v njihovem podjetju za sedaj odločili za to različico, električne pa načrtujejo v bližnji prihodnosti. Z okoli devetimi litri goriva namreč lahko preletijo okoli 180 kilometrov.

Eno letalsko uro praktičnega pouka lahko zato sedaj v tej letalski šoli ponujajo za 95 dolarjev, medtem ko je bilo povprečje v Novi Zelandiji doslej 250 dolarjev.

In zato so se lahko pojavile konkurenčne pilotske šole na tem delu trga, ki je bil sicer doslej zelo zaprt.

Ironija usode je, da se Slovenija doma sooča s propadom Adrie Airways in begom pilotov v tujino – medtem pa v tej tujini znanje slovenskih letalskih inovatorjev pilotom omogoča cenejše šolanje in jim utira nove in uspešne poti v letalstvu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek