nedelja, 25. maj 2025 leto 30 / št. 145
Analiza: Rusija premaguje ukrajinsko vojsko z novo taktiko »trojnega dušilnega priimeža«

V najnovejšem članku časopisa The Telegraph je opisana domnevna ruska strategija, imenovana "trojni dušilni primež", ki je odgovorna za ukrajinske neuspehe in ozemeljske izgube v zadnjem času.
Na članek opozarja tudi precej verodostojen vojaški analitik, ki na Substacku objavlja kot Simplicius, ki ocenjuje se, da sta izraz in koncept trojnega prijema dejansko povzeta iz članka Centra za analizo evropske politike iz prejšnjega meseca.
Toda najprej si oglejmo članek Telegrapha, saj vsebuje nekaj grafičnih ponazoritev za boljšo vizualizacijo domnevne ruske taktike.
Začeli so z ukrajinskim strokovnjakom, ki daje verodostojnost konceptu.
Po navedbah časnika The Telegraph so se že lani pojavili prvi znaki, da Rusija uporablja to taktiko na bojišču, vendar pa je ruska vojska v zadnjih dveh mesecih znatno povečala njeno uporabo vzdolž frontne črte.
"Celotna ruska vojska uporablja strategijo trikotnika," je dejal Serhij Kuzan, predsednik ukrajinskega centra za varnost in sodelovanje. "Imenujemo jo strategija in vojna izčrpavanja."
Omenimo še, da so v zadnjem času v Ukrajini in na Zahodu vse pogosteje priznavali, da je Rusija prešla na strategijo izčrpavanja, kar se nam morda zdi samoumevno.
Celo Zalužni je bil prisiljen to ponovitiv novem intervjuju:
Ukrajinski strokovnjak omenja tudi poslabšanje razmer v Ukrajini, kar bo pomembno za nadaljnjo temo tega poročila.
Tudi nekdanji vrhovni poveljnik ukrajinske vojske Valerij Zalužni ocenjuje, da "v sedanjih razmerah - z velikim pomanjkanjem človeških virov in katastrofalnim gospodarskim položajem, s katerim se soočamo - lahko govorimo le o visokotehnološki vojni za preživetje."
Takšni, ki za dosego največjega učinka uporablja minimalne človeške vire in minimalna gospodarska sredstva. Ukrajina glede na svoje demografske in gospodarske razmere preprosto ni sposobna voditi nobene druge vrste vojne in o tem ne bi smeli niti razmišljati,"je dejal Zalužni.
Spomnimo, da se je prav Zalužni zavzemal za uporabo zahodnih "podzemnih plazemskih botov", ki bi menda prebili tako imenovani strateški "zastoj" na fronti.
Telegraf ponovno poudarja model "atrijskega" sloga vojskovanja.
Nick Reynolds, raziskovalec za kopensko vojskovanje na Royal United Services Institute (RUSI), je pojasnil: "To je zelo napadalen način vojskovanja. Ti trije elementi ustvarjajo nasprotujoče si zahteve za ukrajinske branilce."
Lahko bi šli tako daleč, da bi se sklicevali na Fabijansko strategijo.
Fabijanska strategija je vojaška strategija, pri kateri se izogibamo spopadom in frontalnim napadom v korist izčrpavanja nasprotnika s pomočjo izčrpavanja in prikrivanja.
Uporaba te strategije pomeni, da stranka, ki jo uporablja, verjame, da je čas na njeni strani, običajno zato, ker se stran, ki uporablja to strategijo, bori v svoji domovini ali blizu nje, sovražnik pa je daleč od doma in ima zato dolge in drage oskrbovalne linije.
Zgornja opredelitev omenja dolge oskrbovalne linije, kar lahko pomeni, da je v neugodnem položaju Rusija.
V resnici je kljub temu, da je Rusija formalno za Zahod "napadalka", Ukrajina tista, ki ima tehnično daljše in počasnejše oskrbovalne linije: prisiljena je uvažati vse z daljnega zahoda prek poljske meje, brez možnosti popravila večine stvari na fronti - zlasti ko gre za zahodne oklepnike, vozila, artilerijske sisteme itd., ki jih je treba na dolgih krožnih poteh pošiljati nazaj v zahodne države.
In spomnimo: čeprav se Fabijanska strategija na splošno nanaša na boj manjših sil proti večjim, je Rusija tista, ki je tehnično gledano manjša sila v vojni; sam Zelenski se je nedavno pohvalil, da ukrajinska vojska (AFU) šteje 880 000 pripadnikov, medtem ko se ruske sile v Ukrajini šele zdaj približujejo številu 640 000.
V resnici stvari niso tako jasne: veliko večino ukrajinskih sil sestavljajo nebojne vloge, medtem ko ima Rusija več aktivnih bojnih enot.
Telegraf nato opisuje glavno taktiko "trojnega dušilnega prijema".
Metodični pristop se začne z napadi na tleh, ki so usmerjeni proti ukrajinski enote, jih prisili v obrambne položaje in onemogoči njihovo sposobnost manevriranja.
Nadaljnji napadi močno obremenijo ukrajinsko obrambo.
"Z uporabo velikega števila ljudi, ki jih pošiljajo v napade na ukrajinske položaje, poskušajo izčrpati naše vojake in naša sredstva," je dejal Kuzan. "V krajih, kot je Pokrovsk, so spopadi zelo intenzivni, napadi potekajo vsaki dve uri. To je za naše vojake seveda izčrpavajoče."
Ključna poanta zgoraj navedenega je: "ovira njihovo sposobnost manevriranja".
Pri tem je pomembno razumeti, da Rusija ukrajinske enote na določeni fronti v bistvu "blokira" - če uporabimo športno analogijo - in jih zaposluje s stalnim tokom napadov nizke intenzivnosti.
To so lahko majhni napadi po nekaj enot motornih koles, ki neprestano prihajajo in odhajajo na napadalne položaje ter "zamrznejo" ukrajinske obrambne enote, tako da jih prisilijo, das e vkopljejo.
Zaradi tega se ob napadu ne morejo hitro in učinkovito preusmeriti v druge smeri v bližini - deloma tudi zaradi zgoraj omenjenega dejavnika "izčrpanosti".
In zakaj ruske enote zaradi tega niso enako izčrpane? Zato, ker imajo veliko več rotacij, zaradi česar se v napadu vrtijo sveže enote, kar je neke vrste nemirni "vrtiljak".
To niso samo samomorilske enote, ki nenehno prihajajo in umirajo, da bi se jarki napolnili z več "mesa", kot običajno lažno poročajo zahodni mediji.
V številnih primerih ruske enote napadejo, za kratek čas zavzamejo položaje in se nato umaknejo.
To se je nedavno zgodilo pri napadu 80. polka 90. gardne tankovske divizije.
Enote so za kratek čas zavzele položaje nad frontno črto, nadlegovale ukrajinske branilce, nato pa se umaknile.
To je potrdil zanesljiv analitik, povezan z rusko vojsko.
"Fantje, ki so vdrli v regijo Dnepropetrovsk, borci 80. polka 90. tanka. Vsi so živi, vsi so se vrnili. Prej so se pojavile informacije, da so vsi umrli med umikom. Včeraj so me iz 80. tankovskega polka obvestili, da so se fantje vrnili."
To "pribijanje" na obrambne položaje ima več hkratnih učinkov na AFU.
Po njihovem mnenju je naslednja faza uporaba brezpilotnih letal in artilerije, ki nato resnično "zaklene" in pripraviteren za akcijo "prijemanja": ko se ukrajinske enote vkopljejo in odbijajo napade, brezpilotna letala in artilerija pritiskajo na njihovo logistiko in jim onemogočajo ustrezen umik ali, v mnogih primerih, oskrbo z zalogami.
Nato se brezpilotna letala usmerijo v omejevanje ukrajinske mobilnosti, izvajanje nadzora, ciljanje ranljivih točk in ovirajo premike vojakov.
Ta brezpilotna letala vključujejo brezpilotna letala s pogledom iz prve osebe (FPV), ki ruskim silam omogočajo spremljanje ukrajinskih položajev v realnem času in hiter odziv na morebitne premike vojakov.
"Zaradi teh brezpilotnih letalnikov je Ukrajina prisiljena zasedati frontno črto s statičnimi obrambnimi položaji, ki jih podpirajo obsežni ukrepi za zavajanje,na primer z obsežnimi izkopi, da bi prikrili, kje so enote dejansko osredotočene," je dejal Reynolds.
Kot so zapisali zgoraj, je Ukrajina prisiljena v statične položaje, medtem ko ima Rusija svobodo manevriranja.
To vodi do zadnje in najbolj uničujoče faze te taktike - napada z drsnimi bombami.
Tretji vidik je, da bo Rusija uporabila drsne bombe za ciljanje ključnih ofenzivnih položajev z velikih razdalj, s čimer bo oslabila zmožnost Ukrajine, da vzdržuje operacije.
To natančno vodeno strelivo dolgega dosega cilja ključne ukrajinske položaje, zlasti artilerijo in obrambne objekte.
"Tu nastopi prava dilema ali res težka dilema, na katero ni odgovora," je dejal Reynolds. "Vkopavanje in vsi ti zaščitni ukrepi so odlični za zmanjšanje izčrpanosti s topništvom ali FPV, vendar bodo drsne bombe uničile te utrdbe in pokopale ljudi."
Skratka, ko je ukrajinska stran "zamrznjena" na mestu, jo razkosajo z uničujočim množičnim bombardiranjem.
Po poročanju časopisa Telegraph to za Ukrajince ustvarja neizogiben položaj prisilne poteze, v šahovski terminologiji znano kot zugzwang.
Ta kombinacija sili ukrajinske vojake, da izbirajo med zadrževanjem položajev, pri čemer tvegajo hude izgube in izčrpavanje virov, in mobilnostjo, kar povečuje njihovo izpostavljenost napadom brezpilotnih letal in osamljenim napadom.
Strokovnjak RUSI ugotavlja, da so drsne bombe temelj te taktike, Rusija pa jih bo leta 2025 proizvedla 205 na dan.
To ni nujno meja, koliko jih lahko uporabi na dan, glede na to, da ima Rusija verjetno še vedno velike zaloge takšnih FAB "neumnih" bomb iz sovjetske dobe, ki jih lahko z nekaj dodatki spremeni v "pametne."
V članku je zapisano, da se Ukrajina tej grožnji poskuša prilagoditi z uporabo veliko bolj dinamičnega načina obrambe in se ne zanaša na statične položaje.
To je v skladu z dejstvom, o katerem sem poročal pred nekaj tedni, da naj bi Ukrajina uporabljala manj tradicionalnih statičnih struktur jarkov in več razpršenih, manj opaznih lisičjih rovov.
Toda nedavno so jih ruske enote uničile z uporabo taktike metanja tankovskih min TM-62 vanje, s čimer so manjša skrivališča zravnali z zemljo.
Kot je navedeno, se zdi, da je Telegraph svoje poročilo povzel iz prejšnjega poročila CEPA.
Po treh letih in milijonu žrtev je Rusija odkrila nekaj, kar so vedeli že stari Rimljani: kombinacija različnih vrst orožja ustvari sinergijo, ki je bolj smrtonosna od vsote posameznih delov.
Trdijo, da je to Rusiji omogočilo, da je dosegla "majhne", a stalne uspehe:
S kombiniranjem kopenskih napadov s topništvom in bombami ter brezpilotnimi letali v tako imenovanem "ofenzivnem trikotniku" je lahko Rusija v letu 2024 dosegala majhne, a stalne uspehe, saj je ukrajinsko vojsko spravila v nevzdržen položaj.
Razlog za "majhne" uspehe je v tem, da vsakič, ko so ukrajinske obrambne linije prerešetane z letalskimi bombami, Ukrajina te jame preprosto napolni z več "mesa".
Zato bo napredek vedno "majhen", če sovražnik zamenjuje množične žrtve za čas.
Poročilo CEPA povzema to, kar je kasneje preoblikoval Telegraph:
"Prvič, AFRF[ruske oborožene sile] s pehotnimi in mehaniziranimi silami še naprej pritiskajo na ukrajinske kopenske sile na liniji stika," je razvidno iz študije britanskega analitičnega centra Royal United Services Institute (RUSI).
"Drugič, preprečujejo manevriranje in povzročajo izčrpavanjez brezpilotnimi letali s prvoosebnim pogledom (FPV), brezpilotnimi letali Lancet in artilerijo, ki strelja z visoko eksplozivnimi izstrelki in razpršenimi minami."
Poročilo CEPA poudarja, da so ruske drsne bombe resnično spremenile pravila igre.
Poudarjajo tudi prejšnjo ugotovitev, da je uporaba teh letalskih bomb popolnoma spremenila ukrajinsko obrambno taktiko, včasih v škodo AFU:
"Povečanje proizvodnje drsnih bomb UMPK s 40.000 enot leta 2024 na 70.000 enot predvidoma leta 2025,se je znatno povečalo število ukrajinskih vojakov, ki so bili ubiti med obrambnimi operacijami," ocenjuje RUSI.
"To je imelo številne posledice za različne oborožene sile in službe, saj so se morale popolnoma izogniti opazovanju svojih položajev, se razpršiti ali skriti pod zemljo in se zanašati na sisteme brez posadke ali avtonomne sisteme, da bi sovražnika zadržali in ubili na dosegu roke."
Pravilno ugotavljajo, da je "zamrznitev" ukrajinskih branilcev na statičnih položajih za Rusijo dvojna korist glede na njeno klasično zanašanje na artilerijo: Rusiji omogoča, da resnično uporabi svoje artilerijske sile in udari po statičnih ukrajinskih linijah, pri čemer branilci ne morejo bežati, da jih ne bi napadla brezpilotna letala.
Mimogrede, eden od razlogov za relativno "izčrpanost" ukrajinskih enot je tudi ta, da utrdbe v bistvu gradijo ročno.
Zaradi nevarnosti napadov se oprema za izkopavanje redko pripelje bližje kot 7 km do fronte, kar pomeni, da je treba večino obrambnih položajev pripraviti ročno.
Za pehotne vojake, ki s krampi in lopatami ročno premikajo velike količine zemlje, je delo naporno in zamudno.
Zaradi tega imajo kopenske bojne enote pogosto težave pri gradnji ustreznih obrambnih struktur.
Ukrajinske enote pogosto uporabljajo ločene enote za pripravo položajev stran od linije stika, da ne bi izčrpale svoje pehote.
A na fronti to ni mogoče.
Najhuje pa je to, da Ukrajinci ročno gradijo te utrdbe, ki jih nato Rusi zavzamejo in uporabijo kot odskočno desko za nadaljnje napade; in to ponavljajo in znova ponavljajo ter s tem dušijo ukrajinsko vojsko.