sreda, 20. november 2024 leto 29 / št. 325
Laži osamosvojitve (16): Zakaj je Slovenija poteptala Izjavo o dobrih namenih in že 30 let maltretira Milana Aksentijevića
Ob trideseti obletnica »osamosvojitve Slovenije« se nekdanji dogodki prikazujejo v najlepši luči, pri tem pa se pozablja na temne plati procesa »osamosvojitve.«
Pozablja se, na primer, da je Demosova vlada po osamosvojitvi hitro prekršila »Izjavo o dobrih namenih«, s katero je ob »osamosvojitvi« vsem prebivalcem drugih republik tedanje SFRJ obljubljala zaščito njihovih pravic.
»Slovenska država zagotavlja italijanski in madžarski narodnosti tudi v samostojni republiki Sloveniji vse pravice, kakor so določene z ustavo in zakoni ter mednarodnimi akti, ki jih je sklenila in jih priznava SFRJ. Prav tako zagotavlja vsem pripadnikom drugih narodov in narodnosti pravico do vsestranskega kulturnega in jezikovnega razvoja, vsem s stalnim bivališčem v Sloveniji pa, da lahko pridobijo državljanstvo Slovenije, če to želijo. Vzpostavitev samostojne slovenske države na osnovi pravice do samoodločanja ni usmerjena zoper nikogar v Jugoslaviji niti zunaj nje. Enako pravico priznava Slovenija tudi drugim narodom v SFRJ... Slovenija se bo zavzemala za nenasilno reševanje konfliktov v svetu... Plebiscit o neodvisnosti in samostojnosti države Slovenije je torej zavezan vsem najboljšim izročilom humanizma in civilizacije, slovenske in evropske zgodovine ter prijazni prihodnosti Slovencev in drugih prebivalcev Republike Slovenije,« je zapisano v izjavi slovenskega parlamenta, ki jo je podpisal predsednik tedanje skupščine France Bučar.
Precej let zatem je Evropsko sodišče za človekove pravice razsodilo, da je bila obljubljena prijazna prihodnost, ki jo je Slovenija namenila prebivalcem drugih republik v Sloveniji dejansko - množična diskriminacija.
Z neustavnim zakonom jim je odvzela stalno prebivališče, s tem pa možnost dela, zaposlitve, šolanja in zdravstvene zaščite v Sloveniji.
Izbrisanih je bilo preko 26.000 ljudi, izbrisani so bili tudi dojenčki in teritorialci, ki so se borili proti JLA.
Slovenija je številne izgnala, tudi z »ustnimi odločbami«, ki jih je odobraval tudi tedanji notranji minister Igor Bavčar.
Nekateri so zato tudi umrli grozljive smrti, kot na primer Dragomir Petronjić, ki se je z dela v Avstriji vrnil na nekajdnevni obisk k družini v Celje, da bi bil na ulici nič hudega sluteč aretiran in kot Srb izgnan v Hrvaško.
Na Hrvaškem so nato Petronjića, civilista, predali sovražnim enotam proustaškega HOS-a v BiH.
Po 15 letih so ga našli s sledmi mučenja v skupinskem grobu v Bosni.
Častnikom JLA in njihovim družinam je Demosova vlada ob tem nezakonito preprečevala vse stike.
Vse trditve kritikov osamosvojitve, ki so se zdele kot pretiravanje pred razglasitvijo neodvisne države so se pokazale kot točne.
Mnogim, ki jih je državna oblast označila za t. i. notranje sovražnike so odvzeli tudi akontacije pokojnin ali državljanstva, na primer generalu JLA Milanu Aksentijeviću, poslancu nekdanje Skupščine Slovenije, ki so mu odvzeli tudi državljanstvo.
Ne le, da mu Slovenija ni dala državljanstva, odvzela mu je slovensko državljanstvo, ki ga je imel.
Prej so drkali partizane, pa bratstvo i jedinstvo 50 let, zdaj bomo na vse veke vekov poslušali o letu 91. Ni cudno, da smo 100 let za leseno žlico
— NZBC (@NinoZbc) July 3, 2021
Še prej so mu povsem nezakonito odvzeli tudi mandat poslanca.
Njegov edini »greh« je bil, da je z argumenti nasprotoval odcepitvi Slovenije v parlamentu, pozneje pa še nekaj mesecev, do upokojitve, služboval v JLA.
Pa čeprav se je prav zaradi Aksentijevića Slovenija lahko hvalila, da je demokratična država, ki spoštuje pluralnost pogledov, ki so bili pred plebiscitom seveda nujni za veljavno odločanje!
Spomenka Hribar, govor pred Borutom Pahorjem ob tridesetletnici plebiscita o osamosvajanju Slovenije! pic.twitter.com/QrtD3hdlCQ
— goran_arh (@carcassonne51) December 5, 2020
Edina Aksentijevićeva »krivda« je bila, da je bil v skupščini Slovenije delegat baze, ki je bila jugoslovansko usmerjena – a to so bili zaposleni v JLA in TO.
Kot delegat te baze je moral zastopati njena stališča, ki pa večini v tedanji slovenski skupščini niso bila všeč.
To naj bi bila prva demokratično izvoljena skupščina, v kateri je bil Aksentijević edina osamljena opozicija.
Država Aksentijeviću doslej ni vrnila državljanstva, mediji pod nadzorom vladajoče SDS pa o Aksentijeviću nenehno širijo laži, češ da je vojni zločinec in da prejema slovensko pokojnino, kar ni res.
@SophieintVeld
— Adam Lauks (@adamlaukscom1) July 7, 2021
SophieintVeld bitte stellen Sie dem Janša Frage um die Erledigung des Urteils des EUGMR betr. 25671 AUSRASIERTEN und die Frage des Schicksals des General a.D. Milan Aksentijević der unschuldig bestraft wurde mit Wegnahme von Menschenrechrten diehe DELO. pic.twitter.com/yCpKgdhtxn
Šest let je trajala preiskava tožilstva zoper njega, ali ni morda služil v sovražni vojski, na koncu pa je bil te obtožbe oproščen.
Nikoli ni bil obsojen za nič, pa je še vedno brez slovenskega državljanstva.
Milan Aksentijevic ni nicesar kriv. Nikogar pa tudi ni, da bi se mu opravicil. Bo v imenu drzave to storil @BorutPahor ali @MiroCerar?
— CheGuevara (@Che27Che) September 11, 2016
Medtem pa gledamo Igorja Bavčarja, obsojenega državljana, kako se pojavlja na javnih dogodkih, na katere kljub hudim kaznivim dejanjem, s katerimi je oškodoval tudi državo, prihaja iz zapora.
A ne bi moral Igor Bavčar sedeti v zaporu namesto na proslavi?#dvojnamerila #prvorazredni
— Shefqet Missouri (@MissouriShefqet) June 26, 2021
Predsednik aktualne vlade Aksentijevića tudi žali kot izdajalca in povezuje z domnevnimi zločini, za katere Aksentijević nikakor ni bil odgovoren.
V resnici pa je žrtev verbalnega delikta, kot je nedavno opozorila tudi Spomenka Hribar, saj je zgolj z argumenti nasprotoval osamosvojitvi, kar pa v demokratični državi ne bi smel biti zločin.
V procesu REKOM si je Milan Aksentijević prizadeval tudi za spravo med narodi na področju nekdanje SFRJ, vendar niti to ni prepričalo državnih organov, da bi mu naposled vrnili državljanstvo.
Prošnje za državljanstvo so mu zavračali ministri levih in desnih vlad, zato je Milan Aksentijević žrtev verbalnega delikta tudi 30 let po razglasitvi neodvisnosti Slovenije.
Zoomiraj sliko. Ata si grize nohte. Jebi ga, težko je dnevno maršalu v rit lezt.
— Denis B. (@DenisB72) July 25, 2021
Predsednik aktualne vlade Janez Janša pa očitno želi preganjati Aksentijevića celo 30 let po tem, ko se je vojna že končala.
General Milan Aksentijević je tako že tri desetletja žrtev maltretiranja levih in desnih vlad v Sloveniji.
To je nevredno zmagovalca v procesu osamosvajanja, je zavržno in skrajno nehumano.
Tako se ne ravna niti z vojaškimi, kaj šele z idejnimi nasprotniki.
@hrw https://t.co/gZFdFsE7F9
— Adam Lauks (@adamlaukscom1) November 8, 2019
You will find the translation in German in my blog. DO anything for Human Right and Honour of General Milan Aksentijevic in the EU-Republik Slowenia before he die! Let the Justice come over him! P L E A S E pic.twitter.com/WJxvswwzNn
A za Janeza Janšo in podpornike njegove politike ti argumenti ne pomenijo nič.
Tudi Ivan Janša ni Janez Janša. Ivan je bil avtentični komunist, Janez pa je komunist z močnim pridihom fašizma.
— Joško Brez Tete Zagorje (@JoskoBrezTete) July 25, 2021
Kot je nekoč obračunaval z domnevnimi notranjimi sovražniki, tako danes predsednik vlade ravna tudi s slovenskimi državljani, s STA in vsemi neodvisnimi institucijami.
In prav je tako – kajti mnogi so dolga leta tiho gledali in molčali ob Janševem maltretiranju častnikov JLA in izbrisanih, ker je bilo to pač oportuno. Niso se uprli krivicam, ampak so jih le molče opazovali.
Zdaj žanjejo, kar so sejali s svojim molkom in strahopetnostjo.
Oni so naše vrnili vse žive in zdrave, mi smo pa nekaj njihovih pobili?
— President-elect MPG (@MPG37685458) July 25, 2021
In zakaj se je vse to zgodilo?
Zato, ker se je v mlado državo, nastalo s kršitvijo mednarodnega prava, na nekaznovanih zločinih in preprodaji orožja nekdanjim sodržavljanom na jugu nekdanje skupne države zavlekel duh ksenofobije, kot je to nekoč lepo definiral dr. Ljubo Bavcon.
Zato, ker državo vodijo, kot to lepo rečejo v srbščini - sitne duše.
#pizdajalci pic.twitter.com/SDerPKMjU9
— memesija (@brutopir) March 2, 2021
Pezdeti, bi rekli v slovenščini, osebki, ki se najraje spravljajo na nemočne.
Vse to pa tudi 30 let po razglasitvi neodvisne Slovenije meče zelo temne sence na to obdobje slovenske zgodovine.