četrtek, 24. julij 2025 leto 30 / št. 205
Sporni nakup: Češka vojska grozi, da bo ustavila plačila za »razvajene« havbice Cezar – ki jih je kupila tudi Slovenija!

Češko obrambno ministrstvo je opozorilo francosko obrambno podjetje KNDS, da lahko ustavi plačila za 62 samovoznih havbic Cezar (Caesar) 8×8, ker večkrat niso izpolnile kritičnih standardov delovanja, povzema poročanje čeških medijev Defence Blog.
Lubor Koudelka, glavni direktor za oborožitev, je podjetju KNDS poslal pismo, v katerem ga poziva, naj razreši pomisleke češke vojske in pripravi havbice za vojaško testiranje.
The Czech Ministry of Defense has warned French defense firm KNDS that it could suspend payments for the 62 Caesar 8×8 self-propelled howitzers due to repeated failures to meet key performance standards, according to Novinky. pic.twitter.com/VRZ3qqLVY2
— International Defence Analysis (@Defence_IDA) July 22, 2025
»Če podjetje KNDS ne bo začelo izpolnjevati pogodbenih pogojev in ne bo pripravilo havbic za vojaške preizkuse, bo Češka prenehala plačevati predplačila,« je zapisal Koudelka.
Ministrstvo je banki KNDS že plačalo več kot 7 milijard CZK (315 milijonov USD) predplačil, dodatno milijardo CZK (45 milijonov USD) pa je nameravalo plačati še letos.
Obrambna ministrica Jana Černochová je v začetku tega meseca češki vladi povedala, da se program v vrednosti 450 milijonov USD sooča z »resnimi težavami«, ki bi lahko povzročile zamude pri dobavi ali celo preklic pogodbe.
»Začela sem pogovore s francoskim obrambnim ministrom, moji kolegi, vključno z direktorjem Koudelko in vojsko, pa so proizvajalca opozorili na te resne težave,« je Černochová dejala v komentarju za Novice.
Hčerinsko podjetje KNDS Nexter, ki je prvotni oblikovalec sistema Cezar, že več kot 20 let dobavlja različico 6×6 Franciji in več kot 10 drugim državam brez incidentov.

Novejša platforma 8×8, razvita za izpolnjevanje danskih in čeških zahtev, pa je naletela na nenehne izzive.
Danska je sprva naročila 19 sistemov, vendar je po zamudah in tehničnih težavah svoje načrte preklicala in kasneje havbice poslala v Ukrajino.
Češki testi na dveh prototipnih vozilih so razkrili številne težave.
Czechia Threatens to Cancel CAESAR 8х8 Contract After First Delivered Units Fail Range Testshttps://t.co/vFn5o99y1u pic.twitter.com/JhtFc6JcGs
— DEFENSE EXPRESS (@DEFENSEEXPRESS) July 23, 2025
V načinu MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact), ki omogoča, da več zaporedno izstreljenih izstrelkov hkrati zadene cilj, havbice niso dosegle zahtevanega 40-kilometrskega dosega.
Še bolj resno pa je, da francoski proizvajalec ni zagotovil bistvenih podatkov, ki opisujejo interakcijo med topom in njegovim strelivom.
Brez teh podatkov sistem za nadzor ognja Adler III, ki ga je dobavil nemški ESG, ne more delovati, čeških artilerijskih granat pa ni mogoče uporabljati.
»Brez teh podatkov havbice niso interoperabilne in ni jasno, ali ustrezajo standardom Nata,« je za časnik Novinky povedal vir iz češke vojske.
Vse skupaj je napoved zelo slabih novic tudi za Slovenijo.
Slovenia has joined a joint European procurement initiative to purchase French-made Caesar self-propelled artillery systems alongside Bulgaria, Portugal, Croatia, Estonia, and France
— Militarnyi (@militarnyi) June 15, 2025
Read more: https://t.co/rxrs9hkJp1
Slovensko ministrstvo za obrambo je namreč že naročilo in plačalo prvih 12 havbic Cezar.
Ministrstvo za obrambo (Mors) je danes potrdilo naročilo 12 od 18 samovoznih havbic Caesar 6x6 MK verzije II.
Zanje je vlada Roberta Goloba plačala 87 milijonov evrov brez DDV oziroma dobrih 110 milijonov evrov z DDV.

Nakup poteka v okviru skupne evropske nabave na podlagi dogovora med ministrstvi za obrambo šestih evropskih držav - poleg Slovenije so v projekt vključene še Hrvaška, Estonija, Francija, ki so dogovor podpisale junija lani, Golobova vlada pa se je kupčiji pridružila konec maja skupaj s Portugalsko in Bolgarijo.
Nova različica samovozne havbice Caesar 6x6 mkII po besedah proizvajalca vključuje izboljšave na podlagi izkušenj iz vojne v Ukrajini.
Gre za izboljšano različico samovoznih havbic Caesar 6x6, ki je trenutno še v fazi razvoja in testiranja.
Nema slovenija dovoljno bosanaca da bi upravljala s toliko Cezara...
— mandrilo mandrilo (@mandrilo70run) June 16, 2025
Dobava prvih 12 havbic je predvidena do leta 2028, naslednjih šest, za katere naročilo sicer še ni izvedeno in plačano, pa naj bi dobavili do leta 2030.
Celoten nakup 18 havbic naj bi Slovenijo stal nekaj manj kot 170 milijonov evrov z DDV. Jasno je, da navkljub obljubam slovenskih uradnikov, tukaj gre za militarizacijo družbe oziroma izdelke, ki vsekakor ne sodijo v dvojno rabo, kot nam je obljubljala Golobova vlada.
Za ta denar bo Slovenija dobila 155 mm samovozne havbice Caesar 6x6 Mk 2, vključno z izvidniškimi sistemi in artilerijskim informacijskim sistemom Atlas.
Glede na to, da s starejšimi havbicami te vrste ni bilo težav obstaja upanje, da Slovenijo težave, ki so prizadele dansko in češko naročilo ne bodo prizadele.
#Czechia: According to Novinky, the Ministry of Defence of the Czech Republic is pressuring KNDS France to start taking the Czech Army's reservations about the 62 Caesar 8x8 CZ self-propelled howitzers it has ordered seriously, and is threatening to stop payment of advances.… pic.twitter.com/vdCdZcdECn
— (@praisethesteph) July 21, 2025
Toda glede na to, da je tudi verzija 6x6 Mk2 trenutno »še v fazi razvoja in testiranja« ni izključeno, da bo država za visoke vsote davkoplačevalskega denarja – kot že večkrat v preteklosti - znova kupila mačka v žaklju.
Za nakup, vreden 170 milijonov evrov si je slovensko ministrstvo za obrambo ob tem vzelo celih 14 dni za premislek: Le zakaj bi čakali, denar za oboroževanje vedno je, če gre za šolstvo, zdravstvo, dolgotrajno oskrbo, podjetnike... pa je seveda treba šparat.
A sporen nakup orožja ni edini problem.
Te havbice naj bi se tudi v Ukrajini pogosto znašle med žrtvami ruskih dronov, ob tem pa so se izkazale tudi za zelo muhaste.
Z njimi je treba dobesedno ravnati v rokavicah, sicer se hitro pokvarijo, na bojnem polju pa so le redko idealne razmere za francoske razvajenke....
O tem se je, kot smo že poročali, razpisal tudi francoski Le Mond.
CAESAR and support vehicles hunted by FPV drones. pic.twitter.com/VaOlxQtClt
— Adam (@YepAdam_) April 17, 2025
»Vaša samohodna havbica Caesar [proizvaja francoska skupina Nexter] strelja zelo hitro in z natančnostjo zlatarja. Vendar jo uporabljam zelo malo, ker je zelo ranljiva in neprimerna za realnost vojne,« je takrat dejal ukrajinski poveljnik enote francoskemu novinarju.
Toda Caesarja zaradi velikosti hitro opazijo ruski droni, zaradi česar je prednostna tarča, poroča Le Monde.
»Če havbico premaknem na prosto, da streljam, po treh ali štirih minutah postane tarča za protibaterijski ogenj. Nimam časa, da bi evakuiral Caesarja iz nevarnega območja!,« je opozarjal ukrajinski poveljnik.
Caesar namreč potrebuje vsaj pet minut, da strelja in nato zbeži.
»Po drugi strani pa lahko z M-777 [vlečeno ameriško havbico] izstrelim v povprečju 300 izstrelkov na dan,« je nadaljeval ukrajinski poveljnik.
»S Caesarjem, če jih izstrelim pet, je to v redu. M-777 je enostavno prikriti in okoli njega lahko namestim kovinsko ohišje, da ga zaščitim pred [ruskim kamikaze dronom] Lancet,« poudarja ukrajinski poveljnik.
»Skrivanje Caesarja pa pomeni degradacijo njegove satelitske povezave, brez katere je nemogoče streljati. Streljanje bi moralo biti možno voditi v ročnem načinu ali pa bi morala biti satelitska antena snemljiva,« je predlagal ukrajinski poveljnik z nadimkom 'Nokturna', ki se je v isti sapi posmehnil tudi občutljivosti francoske havbice na umazanijo: »Ta dama [havbica Caesar] ima preveč rada čistočo. Njeni topničarji so kot kirurgi, vedno nosijo rokavice in galoše, prisiljeni so spati v njih, da je ne bi umazali,« je dejal ukrajinski poveljnik.
To kaže, kot ugotavlja eden od komentatorjev, da »te visokotehnološke igrače sploh nimajo možnosti streljanja v ročnem načinu«.
To pomeni, da Caesar ne more izstreliti niti običajnih granat, ne da bi imel neprestano povezavo na satelitske signale.
In v tem je razlika od mnogih ruskih sistemov, ki topniškemu častniku še vedno omogočajo uporabo ročnega streljanja z vnašanjem koordinat.
A se bo to štelo za dvojno rabo?
— Sebastian (@seba1337) July 15, 2025
Poleg tega francoska havbica očitno ne more delovati v nobenem »umazanem« okolju, kar vse samo še enkrat dokazuje, da je stereotip o prefinjenosti zahodne opreme, ki v umazanih pogojih vojne pogosto odpove – še kako resničen.
Ne glede na to pa jih je slovensko obrambno ministrstvo kupilo. Za 170 milijonov evrov.
Zato, da bodo v njej lahko prenočevali slovenski vojaki, imeli na rokah bele rokavice, na nogah galoše, pazili, da občutljive francoske dame ne bodo umazali in sredi resne vojne izstrelili po pet granat dnevno...