sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Nesamostojnost in neenotnost: Slovenija praznuje, vlada pa že tri mesece ni sposobna sprejeti odločitve o Air Slovenia
Letos mineva 29 let od prelomnega 23. decembra 1990, ko se je na plebiscitu skoraj 90 odstotkov vseh volilnih upravičencev odločilo za samostojno Slovenijo.
Rezultate plebiscita so uradno razglasili tri dni pozneje, zato 26. decembra zaznamujemo državni praznik, dan samostojnosti in enotnosti, ki je tudi dela prost dan.
Vsem želim prijeten dan samostojnosti in enotnosti, čeprav zadeva ni izpadla čisto po naših željah in so nas politiki nategnili. pic.twitter.com/O4cYVnXKaM
— Andrej Albreht (@dreychee) December 26, 2019
Na plebiscitu je glasovalo 93,2 odstotka vseh volilnih upravičencev, od katerih se jih je za osamosvojitev izreklo 95 odstotkov - ali 88,5 odstotka vseh.
Med prvimi se je na Twitterju ob prazniku s čestitko z dokaj nelogičnim tvitom oglasil prav minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.
Pred 29 leti smo Slovenci enotno sprejeli zgodovinsko odločitev o samostojni Sloveniji. Marsikdo je nima. Mi jo imamo, svojo domovino. Jo znamo dovolj ceniti? Kaj lahko vsak izmed nas naredi zanjo? Čestitke vsem za dan samostojnosti in enotnosti! #ifeelsLOVEnia
— Zdravko Počivalšek (@PocivalsekZ) December 26, 2019
Lenarčič,Medja,Kurnik pic.twitter.com/3pKRLua2xG
Očitati drugim ljudem, da nimajo »domovine«, je seveda neumnost par excellence.
Prav bi bilo, da minister slovenske vlade loči med domovino, državo, nacionalno državo in narodi.
Domovino imajo vsi, tudi narodi brez držav, ki živijo v večjih, običajno večnacionalnih državah.
Da ima vsak narod državo ni nujno in pogosto tudi ni izvedljivo.
Vsi ljudje imajo zato svoje domovine, samo nekateri pa tudi nacionalne države, kar pa ni rezultat nobene »večvrednosti«, pač pa pogosto zgolj različnih zgodovinskih okoliščin.
Te so tudi Sloveniji leta 1991 omogočile, da je po sicer mednarodnopravno vsaj sporni, najverjetneje pa celo nezakoniti enostranski odcepitvi (ki še danes ni dovoljena ne Kataloncem in ne Škotom) razglasila neodvisnost in sprožila proces razpada SFRJ, zaradi česar je bila – šele po podobnih odločitvah drugih republik Jugoslavije – priznana kot neodvisna država.
Toda še posebej žalostno je, da v trenutku, ko država praznuje samostojnost in enotnost njena vlada ni sposobna samostojno in enotno sprejemati odločitve, ki so zelo pomembne.
Got an amusing E-Mail allegedly from the #Adria Airways bankruptcy administrator, informing me in great detail how I could lodge a claim. The claim must be written in Slovenian. I think I'll pass. pic.twitter.com/rYBbea5D7d
— Patrick Koppenburg (@PKoppenburg) November 7, 2019
Med te pa spada tudi odločitev o ustanovitvi novega letalskega prevoznika.
Hitro odločitev o tem je minister Počivalšek obljubil že 1. oktobra letos, ob koncu leta pa odločitve še vedno ni.
Piloti odhajajo na tuje, celo tri ministrstva - za infrastrukturo, za finance, za gospodarstvo, in DUTB pa preračunavajo in prelagajo odgovornost drug na drugega. Piloti razočarani ugotavljajo, da tam, kjer so odgovorni vsi, ni odgovoren nihče.
Danes naj bi bil dan samostojnosti, ki je že zdavnaj minil in ni dolgo trajal...
— A. Rumburak (@le__ona) December 26, 2019
Je pa dela prost dan, kar me izredno veseli. :))
in še sonček je!
Da bi vlada že pred meseci morala imeti jasen načrt je v intervjuju za MMC opozoril tudi Alen Ščuric, hrvaški strokovnjak za letalstvo in analitik portala Tango Six, ki smo ga že pred propadom Adrie Airways pogosto navajali v Insajderju. Prepričan je, da so Adrio in celotno letalstvo v Sloveniji pokopale nesposobne vlade brez kakršnekoli vizije.
Nemški lastnik Fraporta je bil po njegovi oceni kot izbira za prodajo letališča Brnik še slabša izbira kot prodaja Adrie Airways špekulativnemu nemškemu skladu. Na liberaliziranem evropskem trgu tako trpijo le manjše, praviloma vzhodne države, ki jim v Bruslju priporočajo »liberalizacijo trga«, medtem ko letališča in letalske družbe velikih evropskih držav ostajajo v državni lasti in dobro poslujejo.
»V eni od analiz sem zapisal, da je evidentno dejstvo, da je slovenska politika v kratkem času uspela zelo dobro uničiti slovenski zračni promet. Ne govorimo samo o Adrii, poglejte fiasko z letališčem v Mariboru. Kaj vidimo? Letališče, ki živi na plečih davkoplačevalcev, prometa ni, novi terminal pa ničemer ne služi. Poglejmo Fraport, lastnika ljubljanskega letališča, ki je edino realno delujoče v Sloveniji. Veliko podjetje, ki zna, ki obljublja, a dejstvo ostaja, da je ljubljanski zračni promet pred bankrotom Adrie rasel zgolj simbolično, daleč za regijo, kjer so druga letališča rasla veliko hitreje. Politika je uspela glavno letališče dati v upravljanje slabemu lastniku, uspela je uničiti Adrio in izvedla mariborski fiasko. Povejte mi, kako?,« je bil kritičen v pogovoru.
Potem je opozoril tudi na dejstvo, da bi imela »rešena« Adria Airways ali pa nova letalska družba veliko pozitivnih učinkov na gospodarstvo Slovenije, istočasno pa je kritiziral tudi sedanjo argumentacijo vlade, češ da bodo za povezave Slovenije s svetom poskrbeli drugi nizkocenovniki.
»Neumnost. To se lahko sprašuje samo nekdo, ki se izgovarja, da mu ne bi bilo treba nič narediti, ali pa nekdo, ki o zračnem prometu ne ve nič. Naj podam primer propadlega madžarskega prevoznika Malev Airlines leta 2012. Prišli so nizkocenovniki, nekatere linije so prevzele druge družbe, a Madžarska je danes v svet povezana s tretjino manj linijami. Izginile so povezave, kot je Budimpešta – Zagreb ali Budimpešta – Beograd. Drugi problem je cenovna politika. Če sta prej na neki liniji letela Malev in Lufthansa, zdaj pa samo še slednja, kaj se zgodi s ceno vozovnic? Madžarska zdaj plačuje ogromne denarje, da druge letalske družbe letijo nekatere od njej pomembnih linij. Veliko ceneje bi bilo, če bi rešili in obdržali svojo družbo Malev. Nacionalni prevoznik vsaki državi zagotavlja tri stvari. Prvo, popolno neodvisnost zračnega prometa, da lahko vzpostavite vse za vas pomembne linije, ki niso nujno dobičkonosne neposredno, so pa strateško pomembne. Na primer Slovenija ima veliko investicij v Makedoniji, zato nujno potrebujete linijo Ljubljana – Skopje. Drugi razlog je, da bo nacionalni prevoznik vplival na nižje cene letalskih vozovnic pri konkurenci. To je izredno pomembno za razvoj gospodarstva, cenejše karte – več turistov in poslovnežev. Tretji razlog pa je vpetost in povezanost države v širšo regijo, kar vam komercialne letalske družbe ne bodo zagotovile. Nizkocenovnik, kot je Wizz Air, ne bo nikoli letel na liniji Ljubljana – Sarajevo,« opozarja Ščuric.
Eden od najboljših letalskih strokovnjakov v regiji se ne strinja niti s trditvijo, da so prodaje letališč in letalskih družb tujcem in zasebnikom pač nujne, ker je država pogosto slab lastnik in neučinkovit upravljalec ...
»To so neumnosti! Na delu je neokolonializem, ki ga producirata globalizem in neoliberalna ekonomija. Če je to res, vas vprašam, zakaj so vsa velika letališča po Evropi z izjemo Velike Britanije - v državni lasti? Zakaj je Fraport, lastnik ljubljanskega letališča, v lastništvu nemške zvezne države Hessen, mesta Frankfurt in nemške vlade? Zakaj je skupina ADP, lastnik zagrebškega letališča, v lastništvu francoske države? Zakaj so vsa letališča v Španiji v lastništvu španske družbe v stoodstotni lasti španske države? Enako v skandinavskih državah, v Beneluksu, Italiji itd. Prodajajo nam meglo. Kako je mogoče, da na Zahodu države dobro funkcionirajo z letališči v svoji lasti, na Vzhodu pa za nas to ne velja? Povejte mi, čigave interese ščiti Fraport v Ljubljani? Nemške ali slovenske?« opozarja strokovnjak iz Zagreba.
Na to smo ob propadu Adrie opozarjali tudi v Insajderju.
»Adria Airways je propadla. To je sedaj že neizpodbitno dejstvo. In to je za Slovenijo, ki nima niti poštenega vojaškega letalstva – in je sedaj ostala še brez nacionalnega civilnega podjetja s sedežem v Sloveniji – izjemno tragično. Čeprav gre za stvar gospodarstva, gre tudi za prestiž. V okoliških državah, naslednicah SFRJ praviloma imajo svoje nacionalne letalske prevoznike, medtem ko bo Slovenija, ki je bila v nekdanji Jugoslaviji sedež edinega drugega nacionalnega letalskega prevoznika poleg JAT-a (in danes zelo uspešne Air Srbije) ostala brez nacionalne letalske družbe … Propad Adrie bo zato imel negativne učinke tudi na slovensko gospodarstvo. Adria Airways je Slovenijo povezovala s svetom. Brez Adrie Slovenija ne bi bila več povezana z letališči ostalih držav v regiji »Zahodnega Balkana« (Sarajevo, Skopje, Priština, Podgorica, Tirana), ker druga podjetja teh povezav ne bodo prevzela, to pa bo zelo škodljivo tudi za slovensko gospodarstvo ... SDH je že pred leti opozarjal, da Adria posredno generira 150 milijonov evrov,« smo napisali ob propadu Adrie Ariways.
Zanimivo je, da tudi večina bralcev v naši anketi še vedno podpira ustanovitev domačega letalskega prevoznika. Svoj glas lahko še vedno oddate v spodnji anketi.
Ne glede na to pa vlada preprosto ni sposobna sprejeti nobene dokončne odločitve.
Vlada je neodločna, dvoumne odgovore daje tudi predsednik vlade, piloti odhajajo k tujim delodajalcem, licence za polete Adrie Airways se že prodajajo in škoda za Slovenijo ter predvsem njen turizem in gospodarstvo je vsak dan večja.
Dan samostojnosti in enotnosti…?
— SamoSvoj (@SamoGlavan) December 26, 2019
----
Mislim… koga vi farbate?
Smo SAMOSTOJNI?
Smo ENOTNI?
----
Od vsega v imenu praznika, se je danes naredil le DAN, pa še ta le zato, ker to ni odvisno od nas.
Da je država prišla tako daleč, da niti do dneva »samostojnosti in enotnosti« ni sposobna enotno sprejeti samostojne odločitve o slovenskem letalskem prevozniku – ki ga je Slovenija imela celo leta 1991, danes pa nič več – pa je seveda še posebej tragično.
Slovenija bo ena od redkih držav sveta, ki ne bo imela svojega nacionalnega prevoznika.
Imela ga je leta 1991, danes, ko je samostojna - pa ga nima več. To je dejstvo.
Dejstvo je tudi, da ga imajo skoraj vse druge nekdanje republike nekdanje SFRJ, s katerimi se Slovenija tako rada primerja.
Mnoge, ki imajo precej nižji BDP po glavi prebivalca v primerjavi s Slovenijo imajo svoje letalske družbe.
[Državni praznik ]
— Alenka Bratušek (@ABratusek) December 26, 2019
Lep praznik, takoj za božičem. Dan samostojnosti in enotnosti! Želim nam, da bi znali stopiti skupaj za prave stvari. Slovenija je najlepša država na svetu, skupaj jo lahko naredimo najboljšo! #Slovenija pic.twitter.com/xwUQL8B6CK
Slovenija, ki jo je imela v SFRJ (poleg jugoslovanskega JAT-a) kot prva, pa skoraj tri desetletja nima niti omembe vrednega vojaškega letalstva in sedaj niti svojega nacionalnega letalskega prevoznika.
Smo se res borili tudi za to? Je propad Adrie in cincanje vlade dokaz samostojnosti - ali dokaz odvisnosti in nesamostojnosti?
Tega, kar se tako pompozno praznuje - samostojnosti in enotnosti - pa očitno tudi v vladi ni ravno na pretek.