REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ESČP pritrdil Madridu pri tehničnem sporu glede katalonskega referenduma

ESČP pritrdil Madridu pri tehničnem sporu glede katalonskega referenduma

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je danes pritrdilo Madridu glede tehničnega spora pri organizaciji referenduma o neodvisnosti Katalonije oktobra lani. Kot nesprejemljivo je zavrnilo pritožbo članice volilne komisije zaradi kazni ob sodelovanju pri referendumu, ki ga je špansko ustavno sodišče razglasilo za nezakonitega.

Španske oblasti so prek odločitve ustavnega sodišča referendum razglasile za nezakonitega, a katalonska volilna komisija tega ni upoštevala in je nadaljevala s pripravami nanj tudi z imenovanjem lokalnih volilnih komisij. Ustavno sodišče je zato vpletenim naložilo visoke denarne kazni, članom komisij najmanj 6000 evrov dnevno.

Ena od članic lokalne volilne komisije Montserrat Aumatell i Arnau se je zaradi kazni obrnila na ESČP. Iz volilne komisije je sicer izstopila takoj, ko je bila seznanjena z visoko denarno kaznijo.

Bila pa je osebno obveščena o prepovedi referenduma s strani ustavnega sodišča in se je zavedala, da sta posledica njenega ravnanja lahko kazen in kazenski pregon

Na sodišče se je obrnila, ker je ustavno sodišče osebno ni obvestilo o kazni, ker se ni mogla pritožiti na odločitev ustavnega sodišča in zaradi diskriminacije zaradi sodelovanja pri organizaciji referenduma.

Trije sodniki ESČP so soglasno zavrnili njeno pritožbo kot nesprejemljivo.

Razsodili so, da zaradi tega, ker ni bila osebno obveščena, ne pomeni, da z odločitvijo ni bila seznanjena. Kazen, ki so jo prisodili, pa je bila določena z zakonom. Bila pa je osebno obveščena o prepovedi referenduma s strani ustavnega sodišča in se je zavedala, da sta posledica njenega ravnanja lahko kazen in kazenski pregon, so danes sporočili iz sodišča v Strasbourgu.

Regija s 7,5 milijona prebivalcev je neodvisnost enostransko razglasila konec oktobra 2017, potem ko je 1. oktobra kljub prepovedi španskih sodišč izvedla referendum, na katerem so volivci podprli neodvisnost. Španska vlada je po razglasitvi neodvisnosti prevzela upravljanje regije. Politična kriza se je končala junija letos, ko je prisegla nova katalonska vlada, ki se je zavzela za dialog z Madridom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek