četrtek, 05. december 2024 leto 29 / št. 340
Zmeda v Veliki Britaniji: čakajoč na »konec brexita« in kaotičen izstop iz EU
Zavrnitev sporazuma o izstopu Velike Britanije iz EU je to državo in EU postavilo pred nejasno prihodnost. Zagovorniki brexita na Otoku upajo, da bo zavrnitev omogočila »boljši dogovor« z EU.
Iz EU je glavni pogajalec Michel Barnier že dejal, da je »tveganje odhoda brez dogovora večje kod kdajkoli«, francoski predsednik Emmanuel Macron pa je prav tako zavrnil možnost večjih koncesij s strani EU.
V zraku je tudi možnost, da Velika Britanija sama prekliče svojo namero, da izstopi iz EU. Še prej bodo že v sredo poslanci v Veliki Britaniji na zahtevo laburistov razpravljali o zaupnici vlade. Če vlada pade, bo v 14 dneh potrebno najti novega predsednika vlade, ali pa razpisati izredne volitve.
Vendar poznavalci menijo, da se to ne bo zgodilo in da bo kljub velikemu porazu v parlamentu Theresa May preživela celo današnje glasovanje o zaupnici.
Predvsem zato, ker jo želijo poslanci severnoirske unionistične stranke DUP in večji del poslancev konservativne stranke ponovno poslati v Bruselj, da tam dobi »boljši dogovor.«
Francoski predsednik Macron je dejal, da je EU pri pogajanjih z Veliko Britanijo »že dosegla maksimum«. Po njegovem mnenju bodo v primeru »trdega brexita Britanci prvi, ki bodo izgubili«, čeprav bo to najslabša možnost tudi za EU.
Če se Theresa May res vrne za pogajalsko mizo pa lahko pričakuje le »izboljšanje na kakšni zadevi ali dveh«, vendar nič bistvenega. Tretja možnost je po oceni Macrona podaljšanje roka izstopa Velike Britanije iz EU, vendar ima tudi ta možnost slabe plati, ker bo prinesla »veliko negotovosti in skrbi.«
V Veliki Britaniji sta ob tem oba tabora še vedno popolnoma sprta.
»Potrebujemo nov dogovor, boljši dogovor. Theresa May mora oditi nazaj in dobiti nekaj, kar nam bo res omogočili prednost izstopa v smislu sklepanja novih prostotrgovinskih sporazumov, sprejemanja lastnih zakonov in svobode trgovanja,« je ocenil Boris Johnson, nekdanji zunanji minister Velike Britanije in eden od vodilnih zagovornikov brexita.
Toda v taboru tistih, ki so za ostanek Velike Britanije v EU vidijo poraz Mayeve povsem drugače. Poslanka laburistov Chuka Umunna in voditelj liberalnih demokratov Vince Cable sta podprla zavrnitev sporazuma o brexitu z EU, toda z drugačno računico – oba si želita ponovnega referenduma o tem vprašanju.
Vince Cable je dejal, da je poraz Mayeve »začetek konca brexita«. Na podoben način je predsednica škotske vlade dejala, da je potrebno »uro na členu 50 ustaviti« oziroma odpovedati zato, da bi imeli čas organizirati drugi referendum o brexitu. Skratka, tako kot v enem taboru čakajo na konec brexita v drugem čakajo na trdi izstop brez kakršnegakoli dogovora, ki si ga hkrati ne želijo.
Vendar pa bo zato najverjetneje še prej potrebno na volitve. In laburistom še vedno ne kaže tako dobro, da bi bili lahko prepričani v zmago.