REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Salto mortale: zmedena britanska vlada se je »skrila v stranišču« in odpovedala glasovanje o dogovoru glede brexita

Salto mortale: zmedena britanska vlada se je »skrila v stranišču« in odpovedala glasovanje o dogovoru glede brexitaTheresa May | vir: Pixsell

Samo dan pred odločilnim glasovanjem o svojem dogovoru o odhodu Velike Britanije iz EU se je britanska predsednica vlade Theresa May odločila za nepričakovan korak, ki pa bo morda zgolj še pospešil njen padec in predlagala preložitev glasovanja o dogovoru z EU glede brexita, ki bi moralo biti 11. decembra. V zvezi s tem je tudi nagovorila britanski parlament.

Dejala je, da je razprava pokazala, da obstajajo pomisleki glede predvidene varovalke za preprečitev trde meje na irskem otoku po izstopu Združenega kraljestva iz EU, zato se bo o tem znova posvetovala na vrhu EU. V resnici pa je Mayevi zmanjkalo politične podpore, kljub 14-dnevni osebni kampanji po vsej Veliki Britaniji.

Kar je danes storila vlada je sramotno.

Independent poroča, da je bila sredi »vse bolj surealističnih scen« vlada »obtožena, da se skriva v stranišču« s strani enega od lastnih poslancev.

Mark Francois je ob vzklikih odobravanja s strani laburistov in drugih opozicijskih poslancev rekel naslednje: »Kar je danes storila vlada je sramotno … To je popolna zloraba parlamenta … Potem ko je bila prvič od kar pomnimo obsojena zaradi zaničevanja parlamenta se je sedaj odločila za politiko 'kupi enega in dobiš enega zastonj.' Celoten parlament je želel debatirati o tem, želeli smo glasovati o tem, ljudje so pričakovali, da bomo glasovali o tem. In vlada se je šla skriti v stranišče … Ljudje, ki gledajo to po televiziji, bodo zelo osupli in zmedeni in zelo, zelo jezni zaradi tega, kako jih je pustil na cedilu njihov parlament in vlado bi moralo biti dobesedno sram zaradi tega,« je dejal poslanec premierkine konservativne stranke.

Britanski mediji trdijo, da ima dogovor o ločitvenem sporazumu z EU podporo 187 poslancev, proti pa jih je kar 418. Doslej je sicer britanska premierka zagotavljala, da je dogovor edini možen. Veliki Britaniji sicer ni treba o dogovoru odločiti že jutri – v stranki Therese May trdijo, da je skrajni rok konec januarja, strokovnjaki pa se strinjajo, da je teoretično o »brexitu« mogoče glasovati tudi 28. marca.

Medtem je Donald Tusk sklical vrh EU, ki bo v četrtek in petek v Bruslju, hkrati pa zapisal, da se članice EU ne bodo znova pogajale o sporazumu o brexitu – kar pa je seveda lahko samo pogajalska taktika. Nekdanji predsednik Evropske komisije (EK) ocenjuje, da bi se EK po porazu Mayeve v parlamentu seveda znova vrnila za pogajalsko mizo.

Dogovor o ločitvenem sporazumu z EU ima podporo 187 poslancev, proti pa jih je kar 418.

Mayeva se je za preložitev glasovanja odločila, potem ko se je izkazalo, da bi velika večina v parlamentu, vključno z delom poslancev njene konservativne stranke, glasovala proti dogovoru. To je priznala tudi Mayeva.

Kot največji problem v parlamentu se je izkazala t. i. varovalka o Severni Irski oziroma »backstop«, ki bi ga lahko prevedli kot »notranje ustavljanje«. Gre za rešitev, da bi se v skladu z velikonočnim sporazumom ohranila "mehka" meja med Irsko in Severno Irsko in bi tako Severna Irska v bistvu ostala del evropske carinske unije in del evropskega trga, ostali del Velike Britanije pa bi bil v začetku samo del carinske unije, potem pa bi bil status ozemlja odvisen od dogovora z EU.

Če ga ne bi bilo – za to pa je potrebno soglasje – bi takšno stanje lahko trajalo večno, zato temu nasprotujejo tudi konservativci. Hkrati bi na Otoku morali izvajati nadzor nad blagom in ljudmi pri prehodu Irskega morja, kar ne sprejemajo unionisti na Severnem Irskem. Na Škotskem pa so prepričani, da bi bili v tem primeru v slabšem položaju kot Severni Irci, ki bi bili del evropskega trga, zato hočejo tudi sami enak položaj ali ponovno glasovanje o brexitu.

Theresa May Vir:Pixell
Theresa May | vir: Pixsell

Premier v senci, laburist Jeremy Corbyn je Mayevo pozval, da bi se Mayeva morala izpogajati na nov dogovor z EU, saj da je sedanji predlog "slab za Veliko Britanijo, slab za britansko gospodarstvo in slab za britansko demokracijo".

"Sicer se raje umaknite," jo je pozval Corbyn. "Vlada je spoznala, da je dogovor  o brexitu Therese May tako katastrofalen, da se je odločila za korak obupa in preložila glasovanje v zadnjem trenutku," je še dodal.

Če predsednica vlade ne more naprej z dogovorom, ki zahteva podporo parlamenta, potem moramo imeti splošne volitve.

V Škotski nacionalni stranki (SNP) in liberalni demokrati so Corbyna tudi pozvali, naj vloži predlog nezaupnice Mayevi. Corbyn se za to še ni odločil, ker imajo premalo glasov, da bi bila nezaupnica Mayevi izglasovana. In če želijo pridobiti glasove zagovornikov brexita ne smejo preveč glasno »navijati« za rušenje Mayeve.

Toda parlament je njeno vlado že prejšnji teden kot prvo v zgodovini britanske demokracije spoznal za krivo nespoštovanja parlamenta, ker ni dostavila celotnega pravnega mnenja o dogovoru o brexitu, zato ni izključeno, da nezaupnica ne bi bila uspešna.

Vodilni zagovornik brexita, minister za trgovino Liam Fox je ocenil, da bo Velika Britanija zaradi tega preobrata sedaj ali »odšla iz EU brez dogovora ali ostala v EU, če ne bo mogoče doseči dogovora o 'notranjem ustavljanju'.«

Predsednik regionalne vlade v Walesu Carwyn Jones pa je dejal: "Zmeda je še preveč vljudna beseda za to, kar smo danes videli od predsednice vlade. Prihodnost ekonomske varnosti te države je žrtvovana na oltarju njenih strankarskih potreb. To se ne more nadaljevati. Če predsednica vlade ne more naprej z dogovorom, ki zahteva podporo parlamenta, potem moramo imeti splošne volitve.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek