REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mayeva popustila, sporazum o brexitu brez Gibraltarja, Španija že zahteva "skupno suverenost"

Mayeva popustila, sporazum o brexitu brez Gibraltarja, Španija že zahteva Španski premier Pedro Sanchez in Gibraltar

Španija je umaknila pridržke na dogovor o brexitu zaradi Gibraltarja, je sporočil španski premier Pedro Sanchez. Pred tem so Španija, Evropska unija in Velika Britanija dosegle dogovor o poteku prihodnjih pogajanj glede ozemlja na skrajnem jugu Iberskega polotoka, ki je od 1713 pod britansko suverenostjo poroča Guardian.

"Španskega kralja sem pravkar seznanil, da smo dosegli dogovor o Gibraltarju. Španija (...) bo glasovala za brexit," je v televizijskem nagovoru dejal Sanchez. 

To pomeni, da bo Španija imela dejansko "veto" na vse prihodnje dogovore med Gibraltarjem in EU.

"Ko bo Velika Britanija zapustila EU, bodo politični, pravni in tudi geografski odnosi z EU potekali skozi Španijo. Španija bo temeljni steber odnosov med Gibraltarjem in EU kot celoto. In ko gre za politične deklaracije, sta tako Evropski svet kot Evropska komisija podprla stališče Španije in sta jo podprla kot še nikoli doslej. V teh odločilnih prihodnjih pogajanih se bomo morali pogovarjati o skupni suverenosti in številnih drugih zadevah z Združenim kraljestvom," je dejal Sanchez.

To pomeni, da bo Španija imela dejansko "veto" na vse prihodnje dogovore med Gibraltarjem in EU.

V posebni izjavi bo EU opozorila, da bo katerikoli ločen dogovor za zaščito gospodarstva Gibraltarja "zahteval predhodni pristanek Kraljevine Španije." Ostaja pa nejasno, kako bodo to sprejeli v stranki sedanje premierke.

Nekdanji zunanji minister Boris Johnson je bil istega dne v Dublinu, kjer je podžigal koalicijsko stranko DUP da naj zavrne dogovor o brexitu. 

Dogovor med britansko vlado in vlado Gibraltarja predvideva, da dogovor o odhodu Velike Britanije iz EU ne bo vplival na status britanskih pogajanj o njihovih ozemljih v prihodnosti.

Velika Britanija se je ob tem zavezala za nadaljnje neposredne pogovore s Španijo, ki bodo potekali vzporedno s pogajanji glede odnosov Londona z EU po brexitu.

Z dogovorom je odpadla glavna ovira za dogovor o brexitu, ki vsebuje tako ločitveni sporazum kot politično izjavo o prihodnjih odnosih in ga bodo voditelji držav članic EU predvidoma potrdili na nedeljskem izrednem vrhu v Bruslju.

 

Theresa May Vir:Pixell

"V nedeljo bom priporočil odobritev izida pogajanj o brexitu," je v današnjem pismu voditeljem držav EU pred izrednim vrhom napovedal predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. Ta dogovor namreč po njegovih besedah zmanjšuje "tveganja in izgube zaradi izstopa Velike Britanije".

Gibraltar na skrajnem jugu Iberskega polotoka je od leta 1713 pod britansko suverenostjo.

Svet Evrope bo v nedeljo poleg dogovora praviloma potrdil še drugo politično deklaracijo.

Po neuradnih virih naj bi k tej politični izjavi o prihodnjih odnosih med EU in Veliko Britanijo dodali tudi interpretativno izjavo, ki bo naslavljala interpretacijo spornega 184. člena ločitvenega sporazuma o Gibraltarju.

Španija je v minulih dneh zagrozila, da v nedeljo ne bo podprla dogovora, če od Londona in Bruslja ne bo dobila zagotovila, da bo Madrid imel pravico veta na kakršnikoli dogovor o prihodnjih odnosih z Gibraltarjem.

 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek