REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Junckerjeva Komisija in Svet EU poražena: Velika Britanija lahko sama ustavi brexit

Junckerjeva Komisija in Svet EU poražena: Velika Britanija lahko sama ustavi brexitJuncker - Sodišče EU

Sodišče EU v Luksemburgu je presodilo, da lahko Velika Britanija enostransko sama ustavi proces izstopa iz EU. Šest pogumnih škotskih poslancev je tako zmagalo, članice EU, med njimi tudi Slovenija in britanska vlada - pa so doživele boleč pravni poraz.

Sodišče EU v Luksemburgu je namreč presodilo, da lahko Velika Britanija enostransko sama ustavi proces izstopa iz EU na podlagi 50. člena Pogodbe o Evropski uniji (PEU) in s tem tudi »brexit« - če seveda tako želi in to brez posveta z drugimi državami članicami. Pobudo za presojanje o tem vprašanju je na škotsko sodišče skupaj s petimi poslanskimi kolegi vložil škotski poslanec Andy Wightman.

Do odločitve sodišča to vprašanje ni bilo razjasnjeno, nekateri pravniki pa so ocenjevali, da bi posamezne države lahko člen o izstopu iz EU uporabljale za izsiljevanje ostalih članic, tako da bi grozile z izstopom, proces tudi začele in ga nato ustavile. Takšno je bilo tudi stališče Evropske komisije, ki je trdila, da je enkrat začet postopek »ireverzibilen.«

Evropski svet in odvetniki Evropske komisije so bili proti temu, da bi se državam članicam podelila moč, da razveljavijo člen 50. enostransko.

»Evropski svet in odvetniki Evropske komisije so bili proti temu, da bi se državam članicam podelila moč, da razveljavijo člen 50. enostransko in so trdili, da je pri tem potrebno soglasje ostalih držav članic.

To so trdili na podlagi dejstva, da je tudi za podaljšanje obdobja izstopa potrebno soglasje, hkrati pa so trdili, da bi to pavico lahko zlorabile zlonamerne vlade, v upanju, da bodo tako povzročile težave,« piše Independent.

Vendar sodišče EU očitno ni menilo, da je to zelo verjetno in se ni pridružilo ocenam, da je proces izstopa, potem ko se enkrat začne, tudi »nepovraten.« Prejšnji teden je generalni pravobranilec Sodišča EU-ja Manuel Campos Sanchez-Bordona objavil mnenje, da ima Velika Britanija pravico ustaviti brexit vse do konca dveletnega procesa oziroma, dokler postopek o ločitvenem dogovoru ni formalno končan.

Brexit EU in VB

Sodišče je še pojasnilo, da bi Velika Britanija s preklicem odločitve o izstopu iz EU-ja ostala članica Unije, njen status se ne bi spremenil, postopek za izstop pa bi se končal.

Sodišče je o tem odločilo izredno hitro, saj naj bi britanski poslanci v torek odločali o podpori dogovoru o brexitu. Kot so sodniki še zapisali v razsodbi, lahko britanske oblasti o preklicu odločitve za brexit odločijo po demokratičnem procesu, ki bo v skladu z ustavo. O tej nedvoumni in brezpogojni odločitvi morajo pisno obvestiti Evropski svet.

Pravobranilec je Sodišču EU-ja tako predlagal, da za 50. člen Pogodbe o Evropski uniji (PEU) ugotovi, da dovoljuje enostranski umik obvestila o nameravanem umiku iz EU-ja. V skladu z določili tega člena se namreč formalno sprožijo postopki za prenehanje članstva v EU-ju, ki traja dve leti. Velika Britanija ga je sprožila 29. marca lani, končala pa naj bi ga 29. marca prihodnje leto.

Britanski okoljski minister Michael Gove se je že odzval na sodbo sodišča – zatrdil je, da bo Velika Britanija 29. marca prihodnje leto Unijo zagotovo zapustila.

V britanskem parlamentu bodo o predlaganem dogovoru britanski poslanci glasovali v torek, že od slavnostnega dogovora z EU konec novembra v Bruslju pa je jasno, da sporazum ne bo dobil dovolj podpore, saj ga zavrača pomemben del konservativcev, laburistov, liberalcev in tudi severnoirska stranka DUP.

Zelo verjeten je zato padec vlade Therese May, Velika Britanija pa bi se zelo približala ali brexitu brez dogovora, ali pa celo možnosti, da o končnem dogovoru z EU ponovno odločijo volivci. Vse več je namreč tudi zahtev po ponovnem odločanju na referendumu.

Britanija - Sodišče EU
Škotski poslanec Andy Wightman (levo zgoraj) je na Sodišču EU premagal Evropsko komisijo, vse članice EU zbrane v Svetu EU in za povrh še lastno, britansko vlado.

V sodbi so sodniki zapisali, da bi bilo »v neskladju z namenom pogodb EU, ki si prizadevajo za vse tesnejšo unijo med ljudstvi Evrope, če bi prisilili državo v odhod v nasprotju z željami ljudi.«

Še več, sodniki so celo odločili, da lahko Velika Britanija ustavi brexit celo v primeru, če bi bil postopek odhoda iz EU začasno ustavljen. To je pomembno zato, ker bi medtem lahko v Veliki Britaniji prišlo do novih volitev ali referenduma, ki bi lahko spremenil rezultat, opozarja Independent. Toda če bi Velika Britanija enkrat izstopila iz EU, bi se vanjo lahko vrnila zgolj v skladu s členom 49. PEU, ki zahteva ponoven postopek kandidiranja in pogajanj.

To je največji prevrat od prve knjige Samuela in verjetno najbolj pomemben primer v domači pravni zgodovini

Dame Margaret Beckett, vodilna podpornica kampanje Ljudski glas (People’s Vote), ki si prizadeva za drugi referendum, je dejala, da je sodna odločitev »potrdilo, da lahko še vedno odločimo, ali ostanemo pri dogovoru, ki ga že imamo z EU namesto da sprejmemo slab dogovor, ki ga je izpogajala vlada.«

Jo Maugham QC, odvetnik in direktor projekta Dober zakon (Good Law), ki je podprl tožbo, pa je sklenil: »Majhen projekt Dober zakon in šest hrabrih škotskih poslancev, ki so se uprli vladi in 27 drugim državam članicam ter komisiji – je zmagalo. To je največji prevrat od prve knjige Samuela in verjetno najbolj pomemben primer v domači pravni zgodovini.« 

Po njegovi oceni je bil referendum leta 2016 »sramota tudi za kakšno banana republiko« in da je zato zdaj čas za poslance, da se spomnijo, zakaj so vstopili v politiko ter »postavijo moralen pogum pred zasebne ambicije.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek