REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Napoved vojne: »Bodite potrpežljivi, pa boste videli trupla Američanov po vsem Bližnjem vzhodu«

Napoved vojne: »Bodite potrpežljivi, pa boste videli trupla Američanov po vsem Bližnjem vzhodu«Ameriški grobovi in Ghaani, novi poveljnik Al Kudsa

Uboj poveljnika posebnih enot Al Kuds in Iranske revolucionarne garde Kasema Sulejmanija je odnose med Teheranom in Washingtonom zaostril vse do točke neposrednih sovražnosti in morda celo vojne.

Esmail Ghaani, naslednik na mestu ubitega poveljnika sil Al Kuds je ZDA že zagrozil s povračilnimi akcijami, hkrati pa pozval k potrpežljivosti.

»Bodite potrpežljivi, pa boste videli trupla Američanov po vsem Bližnjem vzhodu,« je dejal Ghaani.

Iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamnej je namreč Ghaanija imenoval za naslednjega poveljnika Al Kuds.

Hamnej je Sulejmanija opisal kot »enega od največkrat odlikovanih poveljnikov« Iranske revolucionarne garde v času iraško-iranske vojne med leti 1980-1988.

Pri tem je iranski voditelj dejal, da so »ukazi Al Kudsa ostali popolnoma enaki kot med vodstvom mučenika Sulejmanija.«

Esmail Ghaani
Esmail Ghaani

Za ZDA je Iranska revolucionarna garda sicer teroristična organizacija. Toda tudi za Iran je vojska ZDA - teroristična organizacija. Še posebej po tem, kar se je zgodilo v noči na 3. januarja letos.

Ta datum si velja zapomniti, ker bo veljal za prelomnico.

Prav zaradi spirale nasilja, ki je doživela vrhunec z ubojem generala Kasema Sulejmanija, poveljnika posebnih enot Al Kuds Iranske revolucionarne garde se lahko situacija na Bližnjem vzhodu namreč sedaj hitro spremeni in eskalira v obsežnejše spopade.

Likvidacijo Sulejmanija v Iranu ocenjujejo kot 'dejanje vojne.' 

To bi predsedniku ZDA, ki se nahaja pred ustavno obtožbo, lahko pomagalo tudi na notranjepolitičnem področju. Dolgoročno pa za ZDA pomeni novo katastrofo.

V Iranu so po napadu na Kasema Sulejmanija žalovali, ameriški politiki pa so bili razdeljeni po strankarski pripadnosti.

Republikanci potezo Donalda Trumpa hvalijo, demokrati pa atentat na Sulejmanija ocenjujejo kot »brezobziren« in opozarjajo, da bi lahko dvignil napetosti v regiji.

Dejanje samo v Iranu ocenjujejo kot »dejanje vojne.«

Kasem Solejmani
Zadnji dnevi Sulejmanija

V odzivu na uboje so na Twitterju hitro zaokrožili hashtagi #WorldWar3 in #WWIII.

Nekateri iranski državljani uboj Sulejmanija primerjajo z ubojem Franza Ferdinanda v Sarajevu, kar je zanetilo prvo svetovno vojno.

Iranski verski voditelj Ali Hamnej je nekoč Sulejmanija imenoval kot »živega mučenika revolucije«. Zato poznavalci dogajanja pričakujejo resno iransko maščevanje zoper interese ZDA in Izraela.

Napad bi se lahko izkazal za najbolj nepremišljeno zunanjepolitično potezo Donalda Trumpa na Bližnjem vzhodu.

Iran se je že odzval tako, da je za novega poveljnika sil Al Kuds imenoval generalmajorja Esmaila Ghaanija.

Zunanji minister Irana Javad Zarif pa je ocenil zadnji ameriški napad kot »neumno eskalacijo« ter kot »dejanje terorizma« in ZDA zagrozil s »posledicami«.

New York Times (NYT) pojasnjuje, zakaj bi bila na prvi pogled odločna akcija Donalda Trumpa lahko kontraproduktivna.

»Napad bi se lahko izkazal za najbolj nepremišljeno zunanjepolitično potezo Donalda Trumpa na Bližnjem vzhodu. To je bila groba kršitev iraške nacionalne suverenosti in bo verjetno rezultirala v novi nestabilnosti v državi in izven nje,« ocenjuje NYT.

Iranska vojska Vir:PIxsell

Do nje je prišlo ob koncu množičnih protestov v Iraku in Iranu, ki so izzvali Islamsko republiko tako doma kot regionalno.

Trump je pravkar napovedal vojno Iranu. Ni mogoče drugače oceniti uboja Kasema Sulejmanija, je ocenil Slate. 

Trumpova odločitev, da odobri likvidacijo Solejmanija pa je ob tem dala novo življensko moč iranskemu režimu in njegovim zaveznikom v Iraku, saj je sprožila nacionalistična čustva in usmerla pozornost javnosti vstran od napak vlad v Bagdadu in Teheranu,« ocenjuje NYT.

»Trump je pravkar napovedal vojno Iranu. Ni mogoče drugače oceniti uboja Kasema Sulejmanija«, je ocenil Slate.

»Hudo maščevanje čaka kriminalce, ki so prejšnjo noč umazali svoje roke z njegovo in krvjo drugih mučenikov. Mučenik Sulejmani je mednarodna osebnost odpora in vsi takšni ljudje bodo iskali maščevanje,« je tvitvnil vrhovni iranski voditelj Ali Hamnej.

To najverjetneje pomeni, da bo Iran po tridnevnem žalovanju odgovoril, najverjetneje »asimetrično« - z napadi svojih zaveznikov in gverilcev na cilje, predvsem pa vojake ZDA v regiji.

Ameriški predsednik je njihovo število pravkar povečal za nekaj tisoč, tako da jim ciljev verjetno ne bo zmanjkalo.

Glede na to, da je tudi Slovenija zaveznica ZDA pa gre obenem za še en primer, ki kaže, kako nepremišljene poteze predsednika ZDA ogrožajo ne samo inerese ZDA, pač pa tudi njegovih zaveznic.

Vse to namreč prinaša nove nevarnosti tudi za države zaveznice ZDA.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek