sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
V boju proti koronavirosu si je poskusno cepivo vbrizgala kitajska generalmajorka, strokovnjakinja za biološko orožje
Kitajska in ZDA sta se znašli tudi v pravi tekmi za cepivo proti smrtonosnemu koronavirusu.
Kdor ga bo izdelal prej, je še pomembnejše vprašanje od tistega iz preteklosti, ko se je svet spraševal, ali bodo v vesolje prvega človeka poslali iz ZDA ali Sovjetske zveze.
Ni neverjetno, da ga bodo dokaj kmalu iznašli, saj se za to trudi več deset najboljših inštitutov in laboratorijev po svetu, vendar je pot do cepiva lahko dolga – običajno traja samo testiranje najmanj leto ali leto in pol.
AWESOME
— Dr. Dena Grayson (@DrDenaGrayson) March 16, 2020
The 1st clinical trial of a potential #vaccine for #coronavirus will start TOMORROW in #Seattle.
Although it may take 12-18 months to “fully validate” a vaccine, we should manufacture doses of our best options NOW, so we can vaccinate SOONER.https://t.co/yTHGp2Zy1w
Toda mnogi v svetu poskušajo, tudi s prostovoljci, ta čas skrajšati.
Ameriški Nacionalni inštitut za zdravje je na primer objavil, da financira testiranje cepiva proti koronavirusu, ki ga začenjajo danes na 45 prostovoljcih v ameriški zvezni državi Washington.
Pri Seattlu bodo testirali cepivo, ki ga je razvilo podjetje Moderna, celoten proces do začetka cepljenj širše javnosti pa bo po sedanjih ocenah trajal najmanj 18 mesecev.
Uvodoma gre le za preverjanje stranskih učinkov cepiva.
Klinični testi eksperimentalnega cepiva naj bi se začeli tudi v Nebraski, v medicinskem centru Omaha, poroča New York Times.
In tudi nemško podjetje CureVac naj bi razvijalo podobno cepivo.
Medtem pa zdravilo pospešeno išče tudi Kitajska.
Coronavirus Live Updates: Markets Reel as Virus Spreads Across the World - The New York Times onlineincome entrepreneurial entrepreneurship https://t.co/LRyASMNdkU via @nytimes
— Gerald Pilcher (@GeDesPi) March 11, 2020
Še pred ameriškim preizkusom zdravila je bilo na kitajskem družbenem omrežju Weibo že v začetku meseca objavljeno, da se je testirala kitajska znanstvenica dr. Chen Wei, generalmajorka, ki je sicer vodila boj proti koronavirusu v Wuhanu in je tudi največji strokovnjak za biološko orožje v Kitajski in ima ob tem tudi vojaški čin, navaja Vice.
Njen prevzem boja proti koronavirusu v Wuhanu je že januarja letos med poznavalci Kitajske vzbudi veliko pozornosti, o čemer smo že poročali.
The world's first new coronavirus vaccine was injected into the left arm of inventor Chen Wei.
— 傻熊的店 (@issca131) March 4, 2020
Dare to be the first in the world, seven Communist Party members of the expert group were vaccinated against the new coronavirus! pic.twitter.com/RMfZFVK86g
Svojo lojalnost Komunistični stranki Kitajske je dokazala tudi tako, da je dopustila, da ji vbrizgajo poskusno cepivo pred veliko zastavo Kitajske.
Ob tem je isto cepivo, ki sploh še ni bilo preizkušeno na živalih, prejelo tudi šest članov njenega raziskovalnega teama.
Chen Wei je brez dvoma ena od vodilnih epidemiologinj v svetu.
Bila je tudi v prvih vrstah boja proti Eboli in SARS-u, zadnje mesece pa je preživela v Wuhanu, ki je že uspel premagati koronavirus.
Chenova je zadnji mesec dni intenzivno delala v Inštitutu za virologijo v Wuhanu, ki je sicer klasificiran po najstrožjih bioloških standardih.
Vaccine untested in animals and other humans. Photos posted by the PLA on Weibo then quickly deleted. I think it’s a publicity stunt for domestic consumption in China.
— Jonathan E. Sy (@easy_jonathan) March 14, 2020
A Chinese Doctor Injected Herself With an Untested Coronavirus Vaccine https://t.co/3lkba8JdgN via @vice
Prav zato, ker se ta inštitut nahaja v Wuhanu je že doslej prihajalo de številnih špekulacij, da je bil virus med ljudi morda izpuščen namerno ali po napaki, kar so trdili celo nekateri kitajski biologi.
Imenovanje vodilne strokovnjakinje za biološko orožje na vodilno mesto organa, ki je v Wuhanu vodil boj proti koronavirusu, je te sume in teorije zarot še okrepilo.
Tako so nekateri v ZDA prepričani, da je Kitajska pustila virus v svet zato, da doseže svojo prevlado – na Kitajskem pa nekateri, celo državni uradniki ocenjujejo, da so virus na Kitajsko zanesle oborožene sile iz ZDA …
MORE DETAILS - A clinical trial evaluating a vaccine designed to protect against the new #coronavirus will begin Monday in Washington state, according to a government official. https://t.co/0EPlEONGdX
— WSVN 7 News (@wsvn) March 15, 2020
Dokazov za te teorije zarot seveda ni.
Chenova naj bi v inštitutu v Wuhanu v zadnjem mesecu delala predvsem na postopkih terapije s plazmo ter pri izdelavi posebnega nosnega spreja, ki naj bi povečal imunost pred smrtonosnim virusom.
Za državno televizijo je spregovorila o uspehih, ki so jih dosegli.
»Počnemo vse kar lahko, da bi izdelali kombinirano cepivo, ki smo ga razvili in ga spremenili za klinično uporabo. Moramo narediti vse, da cepivo pripravimo za klinične teste, da bi z močno tehnično podporo dobili to bitko,« je dejala generalmajorka.
Trenutek, ko so ji vbrizgali poskusno cepivo, kitajska televizija sicer ni prikazala, so pa nato objavili – in hitro tudi iz neznanega razloga izbrisali – posnetke tega dogodka.
Kitajski predsednik Xi Jinping je le nekaj dni pred tem obiskal akademijo vojaških znanosti in poudaril, da je v boju proti koronavirosu potreben skupen znanstven napor vseh znanstvenikov, da bi premagali bolezen Covid-19.
$MRNA - Trial of Moderna’s #coronavirus vaccine starts today. https://t.co/eCqW4Pu7Ul
— Bio Stocks (@BioStocks) March 16, 2020
Nekateri kritiki pa ocenjujejo, da Kitajska morda preveč hiti pri razvoju cepiva.
»Če Kitajska misli, da so razvili cepivo, potem dvomim, da bodo čakali eno leto na klinične teste,« je opozoril poznavalec Kitajske Bill Bishop.
Zdravilo bo morda na voljo prej, kot je bilo to običajno do sedaj, toda verjetno ne bo takoj jasno, ali bo tudi neškodljivo.
Rice #terraces in China serve as an example of sustainable #agriculture using traditional techniques. These emerald fields have been passed down from generation to generation for centuries, holding great cultural significance. #GlamorChina #ChinaStory pic.twitter.com/p4BmSOYDmN
— China Daily (@ChinaDaily) March 15, 2020
Vendar se zdi, da mnogi v svetu ne bi veliko spraševali o tem – samo če bi bilo cepivo res že kmalu na voljo.
V ZDA so doslej uradno našteli več kot 3000 primerov okužb in več kot 60 smrti zaradi novega koronavirusa, predsednik Donald Trump pa zagotavlja, »da bo vse v redu«.
Kar pa ni verjetno, saj bo v ZDA ob hitrem razmahu bolezni žal hitro zmanjkalo respiratorjev in bolniških postelj.