petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Tuja roka v zmagi talibanov: Desetletja so zavezniki ZDA, a so na skrivaj pomagali ameriškim sovražnikom
Medtem ko so talibani bliskovito osvajali sosednji Afganistan, so nekateri vidni Pakistanci to videli kot razlog za slavje.
Islamistične organizacije v številnih pakistanskih mestih so delile malčkom celo sladkarije.
Na družbenih omrežjih so nekateri visoki pakistanski uradniki praznovali poraz ameriških vojnih prizadevanj in projekta izgradnje demokratične države pod Hindukušem.
White House: US #flag to be flown at half-mast in memory of those killed in #Kabul attack #thestraightpost#thestraightposthindi#letsleadthetruth https://t.co/Zc3d6zD3hc #halfstall #isis #joebiden #taaliban #usa #whitehouse
— The Straight Post (@straight_post) August 27, 2021
»Afganistan je trenutno priča skoraj neoviranemu prenosu oblasti s korumpirane vlade Ašrafa Ganija na talibane,« je zapisal Raoof Hasan, posebni svetovalec pakistanskega premierja Imrana Kana.
In hudomušno dodal, da se je »izmišljotina, ki si jo je Amerika omislila za Afganistan, razpadla kot hišica iz kart.«
Does Pakistan have a role in the kind of govt the #Taliban is forming in # Afghanistan? Special Assistant to Prime Minister of Pakistan @RaoofHasan speaks to @trtworld.
— Pakistan Embassy Turkey (@PakinTurkey) August 23, 2021
Watch full interview at https://t.co/u78PtXbukC pic.twitter.com/4HaWYZTdn1
Sam Kan je na ponedeljkovem dogodku v Islamabadu podal čuden komentar, ko je spregovoril o »kulturnih nevarnostih«, ki jih za pakistansko družbo predstavlja izobraževanje v angleškem jeziku, in o »mentalnem suženjstvu«, ki ga takšna izobrazba domnevno vsiljuje.
Ob tem je izpostavil fundamentalistične talibane kot prvino in primer svojevrstne obetajoče avtentičnosti.
... PM Imran Khan's comment ignores that the Taliban takeover means the total loss of freedom for women in the country as well the brutal suppression of political dissidents, homosexuals, and journalists.
— Jonathan Turley (@JonathanTurley) August 16, 2021
Afganistanci so »zlomili okove suženjstva«, je poudaril Kan.
Za zdaj se je Kanova vlada vzdržala priznavanja talibanov kot legitimnih vladarjev v Kabulu.
Vendar je za pričakovati, da bo to storila že zelo kmalu.
During video-call, #Pakistan NSA Moeed Yusuf and #China Public Security Minister Zhao Kezhi agree that no 'third country' can damage bilateral ties between their two nationshttps://t.co/mnuXXiOfDm
— Newsweek Pakistan (@NewsweekPak) August 25, 2021
Medtem pa Islamabad pospešeno krepi vezi tudi s Pekingom.
Sočasno se tudi sogovornikom v Evropski uniji ponuja kot mediator v afganistanskem kaosu, ki naj bi pomagal - kot kaže včerajšnja objava Charlsa Michela, predsednika Evropskega sveta - pri gostoljubju za begunce iz Afganistana, ki so v tranzitu.
I thanked prime minister of Pakistan @ImranKhanPTI for hosting evacuees in transit.
— Charles Michel (@eucopresident) August 26, 2021
We discussed the security of citizens in #Afghanistan as well as regional and international security.
Safe deployment of humanitarian assistance is key. pic.twitter.com/uJV4uvWVXl
Pakistanski premier, ki je bil odkrit nasprotnik ameriške »vojne proti terorizmu« v regiji, je v isti sapi obtožil Američane, da so izzvali vzporedni upor pakistanskih talibanov, ter poudaril »pomen vključujoče politične rešitve, ki jo morajo zagotoviti vse vpletene strani«.
Kan in njegovi zavezniki so Pakistan razglasili celo za žrtev cikla regionalnih nemirov in konfliktov, ki so jih poslabšale intervencije tujih sil, kot so Združene države Amerike.
"Please don't keep talking about Pakistan as if we have some magic wand and can fix the problem"
— BBC Radio 4 Today (@BBCr4today) August 26, 2021
Dr Moeed Yusuf, Pakistan's National Security Advisor, tells @MishalHusain the UK and US must engage politically with Afghanistan to prevent a refugee crisishttps://t.co/yX8aT4naZW pic.twitter.com/Y3knDfIwdO
»V nobenem primeru nismo pripravljeni na podaljšano in dolgotrajno nestabilnost, ki se je v preteklosti prelila tudi v Pakistan. Pakistan je trpel vseh zadnjih 40 let,« je dejal Kanov svetovalec za nacionalno varnost Moeed Yusuf.
Takšna retorika bo najbrž izzvala jezo afganistanskih voditeljev poražene vlade Ašrafa Ganija, ki jo podpira Zahod.
Dolga leta so namreč v Kabulu bentili nad podporo, ki jo je Pakistan nudil talibanom, zlasti pakistanski vojaški vrh in obveščevalna služba ISI.
"Pakistan was ostensibly America’s partner in the war against...the Taliban....But it was a relationship riven by duplicity and divided interests....The Afghan Taliban...are, in large part, a creation of Pakistan’s intelligence service, the I.S.I." https://t.co/2UpA2uZlb4 pic.twitter.com/jwyS8GAqPx
— Kenneth Roth (@KenRoth) August 26, 2021
Januarja lani se je med okroglo mizo Svetovnega gospodarskega foruma afganistanski predsednik Ašraf Gani posmehnil pakistanskim trditvam, češ da afganistanski talibani ne napadajo njegove države iz varnih zatočišč v Pakistanu.
»Lahko rečemo tudi, da se Zemlja ne vrti okoli Sonca,« je tedaj cinično pristavil Gani.
Spomnimo, taisti Gani je 15. avgusta letos, isti hip, ko so talibani vkorakali v Kabul, pobral šila in kopita - predvsem pa kovčke z denarjem - in pobegnil iz države.
Dolgotrajni talibanski upor in njihova bliskovita zasedba Afganistana sta neločljivo povezani s Pakistanom.
V zadnjih pol stoletja je Pakistan v Afganistanu podpiral militantne elemente kot del lastnega regionalnega prizadevanja za »strateško poglobljenost.«
Frakcije islamskih skrajnežev, ki so se združile v talibane, so vzdrževale logistične in taktične vezi s pakistanskimi agencijami, medtem ko številni njihovi borci etnično in plemensko pripadajo območju, ki se razteza z obe strani meje v težko dostopnem gorovju.
US needs to cut off all money to Pakistan today. They propped up the Taliban for decades
— Leigh S McCullough (@LeighSMcCullou1) August 16, 2021
Ista omrežja so omogočila tudi Osami bin Ladnu, ustanovitelju teroristične organizacije Al Kaida, da se je lahko dolga leta varno skrival v kompleksu stavb nedaleč od vodilne pakistanske vojaške akademije, dokler ga niso naposled odkrili in v napadu pred desetimi leti ubili ameriški specialci.
Za Bin Ladnove zaveznike v vrhu pakistanske vlade je bilo spogledovanje s talibani tako politično kot taktično zelo pomembno, čeprav je bil Pakistan med ameriško invazijo na Afganistan in po njej - glavni zaveznik ZDA.
For Pakistanis who see the world through the prism of competition with India, a Taliban victory in Afghanistan may be welcome news, but an ascendant Taliban will create larger problems for Pakistan, writes @husainhaqqani. https://t.co/SaeAWnmoy5
— Foreign Affairs (@ForeignAffairs) August 26, 2021
»Nekateri so simpatizirali ekstremistično ideologijo islamistov, drugi pa so menili, da je to nujno sredstvo za zoperstavljanje Indiji. Talibanski voditelji so mirno živeli in delali v Pakistanu, ranjeni borci pa so se zdravili v pakistanskih bolnišnicah. Iz nedavnega poročila ameriškega Inštituta za mir ima mreža Hakani, ena od ekstremističnih ločin talibanov, ‘tesne odnose’ s pakistansko ISI,« poroča Financial Times.
To dejstvo je že dolgo javna skrivnost.
»Ko se bo pisala zgodovina, bo navedeno, da je ISI s pomočjo ZDA premagal Sovjetsko zvezo v Afganistanu. Potem pa bo sledil še naslednji stavek: ‘ISI je s pomočjo ZDA premagal - same Združene države Amerike!« je zmagoslavno že leta 2014 v izjavi za lokalno televizijsko postajo sklenil Hamid Gul, nekdanji vodja ISI, ki ga na Zahodu vidijo kot botra talibanov.
SCOOP: U.S. officials gave the Taliban a list of names of U.S. citizens, green card holders & Afghan allies to grant entry into the outer perimeter of the city’s airport, prompting outrage behind the scenes from lawmakers and military officials. https://t.co/WHHzStyynk
— Lara Seligman (@laraseligman) August 26, 2021
Vse to je pripeljalo do pobud za ostrejše mednarodne ukrepe v zvezi s Pakistanom.
»Brez neomejene podpore vodilnih v pakistanskih obveščevalnih in vojaških ustanovah talibani ne bi bili tako učinkovita bojna sila. Toda Washington je ves čas odločno zavračal storiti nekaj, kar bi moral ukreniti že zdavnaj: ciljno usmerjene ukrepe proti Pakistancem, ki sponzorirajo islamistične militante,« je za Foreign Policy razkrila Christine Fair, strokovnjakinja za Azijo in profesorica Programa za varnostne vede na Univerzi Georgetown.
V nasprotju s pobudo, da ukrepa zoper Pakistance, ki so se zlizali z islamskimi skrajneži, se je Bela hiša ves čas zanašala na Kanovo vlado, da bi si tlakovala pot za pogovore s talibani.
Pakistan je pod pritiskom administracije Donalda Trumpa celo izpustil na prostost mulo Abdulaha Ganija Baradarja - soustanovitelja gibanja afganistanskih talibanov. Baradar bo najbrž vodja prihodnje vlade v Kabulu.
Mula Baradar je bil leta 2018 na Trumpovo vztrajanje izpuščen iz zapora, da bi lahko sodeloval pri mirovnih pogajanjih v Dohi, glavnem mestu Katarja.
Junija je Kan zatrdil, da sta prav z njegovo vlado zaslužna za pomemben diplomatski premik, ki je afganistanske talibane pripeljal za pogajalsko mizo, in pozval vlado Ašrafa Ganija, naj v pogovorih »pokaže več fleksibilnosti«.
We released him in 2013. He was under so called House Arrest all this time.
— Ammar Siddiqui (@Siddiqui_Ammar) August 24, 2021
آگ لگانا آپ کے بس کی بات نہیں.
Kritiki zdaj trdijo, da so bila pogajanja v Dohi le dimna zavesa za napredek talibanov skozi Afganistan in da ultrakonservativna frakcija islamskih skrajnežev nikoli ni imela nobenega interesa ohraniti ustavne republike, ki so jo Američani dve desetletji poskušali utrditi v Kabulu.
Kar bi imelo posledice tudi za Pakistan.
»Vojaška zasedba Kabula s strani talibanov je kršitev mirovnega sporazuma, ki so ga lani podpisali z Združenimi državami v Dohi, zato je ta sporazum v bistvu že mrtev. Zdaj se soočamo s stanjem negotovosti, ki bolj vpliva na Pakistan kot na katero koli drugo regionalno silo,« je v kolumni v Washington Postu zapisal pakistanski novinar Hamid Mir.
#SanctionPakistan to end #EndProxyWarThanks to #Pakistan ,taliban has taken over Afghanistan.#SanctionPakistan to #endproxywar
— India First (@fireAnd_Bloodd) August 26, 2021
Doma bi se lahko Pakistan poleg približno treh milijonov, ki jih je gostil od hladne vojne, lahko že zelo kmalu soočil z novim prilivom afganistanskih beguncev.
Zato se Kan zdaj rad pogovarja tudi z Brusljem v upanju, da bo za svojo dobrodošlico afganistanskim beguncem v tranzitu - lahko zaračunal še kakšno finančno podporo EU...
I left my whole life, my home in order to continue to have a voice. Once again,I am running from my motherland. Once again, I am going to start from zero.
— Roya Heydari (@heydari_roya) August 26, 2021
I took only my cameras and a dead soul with me across an ocean. With a heavy heart, goodbye motherland.
Until we meet again pic.twitter.com/MI3H8lQ5e4
Toda uspeh talibanov v Afganistanu vsekakor ne zmanjšuje grožnje in skomine militantov, da bi se dokopali oblasti tudi v Islamabadu.
Zmaga talibanov v soseščini lahko spodbudi islamistična ekstremistična gibanja in paštunske separatiste, ki že delujejo v Pakistanu.
Medtem se lahko frustracije Zahoda zaradi vezi Pakistana z afganistanskimi talibani v prihodnje le še okrepijo.
"There is resentment against #Pakistan's role in #Afghanistan which may not help improve US-Pakistan ties in the near future." @HusainHaqqani gives his forecast on what's ahead for the US-Pakistan relationship following the Taliban victory. https://t.co/zWaIYAO28E
— Hudson Institute (@HudsonInstitute) August 26, 2021
»Ti dogodki bodo Pakistan odrinili s poti, da bi postal ‘normalna država’. Ohranili bodo disfunkcijo doma in državo zaklenili v zunanjo politiko, ki jo opredeljuje sovražnost do Indije in vse večja odvisnost od Kitajske. Malo je verjetno, da bodo ZDA Pakistanu kmalu oprostile desetletja podpore talibanom,« je bistvo zapletenih odnosov med ZDA in Pakistanom pojasnil Husain Haqqani, nekdanji pakistanski veleposlanik v Washingtonu.