REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Pustite jajca doma«: bizarna zahteva protestnikom, ki od srbskega predsednika zahtevajo, »da abdicira«

»Pustite jajca doma«: bizarna zahteva protestnikom, ki od srbskega predsednika zahtevajo, »da abdicira«Vučić - protesti

Na družbenih omrežjih v Srbiji je zaokrožilo sporočilo, ki poziva ljudi, ki se že sedem tednov vsak konec tedna udeležujejo shoda proti avtokratski vladavini srbskega predsednika Aleksandra Vučića, naj »pustijo jajca doma«.

Takoj so sledili razburjeni odzivi: »A ste resni?«, »Neumna ideja, ki jo komaj čakajo«, »Ne zahtevajte od dostojnih ljudi, da bodo nespodobni!« ...

To so le nekateri od obilice komentarjev v zvezi z napovedjo organizatorke tokratnega protesta »Eden od petih milijonov«, ki je prek Twitterja pozvala državljane, da naj »s seboj vzamejo jajca na večerni sprehod, ker gremo na RTS« (kratica za Radio-televizijo Srbije).

Toda poziv sodržavljanom, v nasprotju s pričakovanji, ni naletel na navdušenje, ravno nasprotno. Vsul se je plaz kritik in negodovanj.

»Preprečiti je potrebno to neumnost čim prej«, se je glasil skupni imenovalec večine pripomb na omenjeni poziv.

Uporabniki družbenih omrežjih so prav tako opozorili, da »ni trenutek, da hrano mečemo stran!«, da bi bilo »to zelo slabo sporočilo« in da naj organizatorji shoda »dobro premislijo, preden 'čivknejo' podobno nesmiselno idejo« …

Oglasil se je tudi znani srbski igralec, Nikola Kojo, ki naj bi govoril na sedmem protestu državljanov proti samopašni srbski oblasti, ki tepta državljanske svoboščine, predvsem pa neodvisnost sodstva in medijev, ter razkril, da mu zamisel o metanju jajc na RTS  - ni zelo blizu. Pozval je avtorico in organizatorko tokratnega shoda Jeleno Anasonović, ki je objavila sporni poziv, da naj se opraviči in se nemudoma umakne iz organizacije protestnih shodov.

Kojo je »metanje jajc« ocenil za »tragično idejo«, ki je voda na mlin Vučićevim oblastnikom, zato jo šteje za poskus »miniranja protestov«.

Njegovemu stališču so sledili še številni drugi; ljudje so večinoma opozarjali, da, če je to (z jajci) res, se ne bodo udeležili protesta.

Podobno stališče je nato objavil še en igralec - Branislav Trifunović, ki se je udeležil tudi vseh preteklih shodov, ko se na osrednjih mestnih ulicah zbira več 10-tisoč državljanov in protestira proti sedanji srbski oblasti.

»Upam, da je vsem jasno, da jajca ostanejo doma!«, je sporočil Trifunović prek Twitterja.

Nato so se nekateri od udeležencev burne razprave, ki se je razvnela na družbenih omrežjih, začeli spraševati, če morda gre za metaforo, ki poziva prebivalce Srbije, da vendarle zberejo pogum in se udeležijo shodov, ki so se iz Beograda razširili tudi na druga večja srbska mesta.

»Če bomo na RTS metali jajca, bomo izničili vse, kar smo dosegli do sedaj. To bo pokazalo, da smo enaki tistim, proti katerim protestiramo. Bodimo dostojanstveni. Mi smo obraz dostojne in evropske Srbije«, je napisal eden od sledilcev spletne strani »Eden od 5 milijonov«.

Igralca Branislav Trifunović in Nikola Kojo sta naposled nagovorila množico, zbrano na Študentskem trgu v Beogradu in poudarila, da več deset tisoč državljanov zahteva odstop predsednika Srbije in vzpostavitev sistema v državi, v katerem bi državljani lahko nadzorovali oblast in odstavili vlado, če ne bi bili zadovoljni z njenim delom.

Opozicijo sta pozvala, da naj si »zasluži zaupanje državljanov«, nato pa vzpostavi sistem, v katerem volivcem »ne bo potrebno izbirati oblast, ampak uslužbence«, ki bodo v službi ljudstva oziroma »servis za narod«.

»Želimo, da nam napišete, kako vas bomo nadzorovali in kako vas bomo odstranili,« je sporočil Trifunović navzočim predstavnikom srbske opozicije in opozoril, da je »to zadnjič, da se državljani na ta način borijo za institucije, ker drugače -Srbije ne bo.«

Toda njegov kolega Nikola Kojo je imel pomembno sporočilo za od ljudstva odtujenega srbskega predsednika – poudaril je, da je prav Aleksandar Vučić tarča protestnikov in ga pozval, naj se umakne z oblasti, ker je »suspendiral pravo in pravičnost ter uničil vse institucije.«

Profesorji Filozofske fakultete so v obnašanju aktualne oblasti prepoznali številne znake diktature.

»Aleksandar Vučić, to je konec. Izvedel si svoj blitzkrieg, napad na kapital in vire svojega ljudstva, vrhunsko si opravil to delo. Izrabil si naše pomanjkanje poguma, da bi se uprli takemu razbojništvu ... Toda uštel si se, Aleksandar, ne plačujemo te, da nas žališ in ponižuješ ter nas okličeš za drhal, ne plačujemo te, da si sodnik in tožilec in rabelj,« je dejal Kojo.

Tako se je ozrl na Vučićev komentar v režimskih srbskih medijih, da so zahteve protestnikov nesmiselne, zato mu še na pamet ne pride, da bi jih upošteval.

Tistim, ki izven Srbije spremljajo proteste je težko razumeti, zakaj so ljudje tako jezni na oblast.

'Državljanom Srbije so ukinjene politične, gospodarske in kulturne svoboščine, ki so osnova sodobnih evropskih demokracij,' so zapisali profesorji Filozofske fakultete v Beogradu.

Če na hitro naštejemo samo nekatere probleme, so na prvem mestu seveda korupcija in partitokracija, ki se je v Srbiji razbohotila pod Vučićevo oblastjo.

Javna sredstva se, kot poročajo tudi nekateri mediji, delijo izključno strankarskim veljakom, nadzorne institucije pa so že na ravni pooblastil pogosto brez moči.

Na javnih razpisih za neodvisne medije redno največ denarja dobi - tabloid Informer, ki zagrizeno, zelo pogosto z lažmi, brani in zagovarja politiko Vučića in stranke SNS.

Nezakonito rušenje hiš ljudi sredi noči v naselju Sava mala - na mestu, kjer sedaj nastajajo prestižni nebotičniki, katerih gradnjo podpira predsednik države -, je že tri leta brez kakršnegakoli epiloga. Rušitelji s črnimi fantomkami, ki so jim zakrivale obraze, pa so uživali tudi posebno zaščito policije, ki se ni odzvala na klice pretepenih in obupanih državljanov, lastnikov porušenih lokalov in hiš ...

Tega ne bi bilo mogoče narediti brez vednosti ali naloga takratnega župana Beograda Siniša Malega - toda mož se je izognil kakršnikoli odgovornosti in nato postal celo finančni minister.

Zaposlitev v javnem sektorju je skoraj nemogoče dobiti, če nisi član vladajoče SNS.

Na podoben način je zaposlitev v javnem sektorju skoraj nemogoče dobiti, če nisi član vladajoče stranke SNS.

Mediji, tudi delno privatizirani, so preko mreže posrednikov pod nadzorom oblasti, umori novinarjev še iz časa režima Slobodana Miloševića pe še vedno niso razsvetljeni.

V mreže korupcije so v Srbiji ujete celo nevladne organizacije, ki - raziskujejo korupcijo.

Starši na stotine dojenčkov, ukradenih v preteklih desetletjih v porodnišnicah takoj po rojstvu, nikoli niso izvedeli, kaj se je zgodilo, za te zločine pa nihče ni odgovarjal.

Škandalozno je tudi spoznanje, da je žvižgač - sicer (takratni) direktor beograjske reševalne službe -, izgubil službo, ker je opozoril, da nekateri zdravniki soledujejo s pogrebniki in jih usmerjajo na naslove bolnikov, za katere domnevajo, da bodo hitro umrli.

In čeprav SNS še vedno redno zmaguje na volitvah, na katerih ima veliko prednost predvsem zaradi nadzora medijev, se je vsega tega in še marsičesa med ljudmi v Srbiji enostavno nabralo preveč.

»Edini in pravi cilj teh protestov si ti, Vučić. Vabimo te, da abdiciraš, kralju vsega, kar ti pride na misel, abdiciraj, samozvani in ti bo ljudstvo upoštevalo olajševalne okoliščine«, je Kojo na ciničen način povzel zahteve srbskega ljudstva po Vučićevem odstopu in umiku njegove stranke SNS s političnega parketa.

Kojo je na koncu, preden so se protestniki odpravili peš skozi strogi center mesta, mimo parlamenta do sedeža državne Radio-televizije Srbija in nato režimskega časnika Politika poudaril, da je vsem »končni cilj iti do konca, do blokade zavržne oblasti, tudi z državljanskim neposluhom in zavračanjem plačevanja vsega po vrsti.«

Pred zgradbo RTS je bil prebran tudi poziv skupine 105 profesorjev in sodelavcev Filozofske fakultete v Beogradu, ki podpirajo proteste proti sedanji oblasti v Srbiji.

V odprtem pismu so profesorji Filozofske fakultete poudarili, da je v obnašanju aktualne oblasti mogoče »prepoznati številne znake diktature« in da so državljanom »ukinjene politične, gospodarske in kulturne svoboščine, ki so osnova sodobnih evropskih demokracij.«

Protestni shod je ta vikend potekal pod geslom »Nas je vendarle več« (»Nas je ipak više«), ki je bilo tudi vodilo organizatorjev tokratnega shoda.

Spomnimo, prvi protesti, najprej v Kruševcu in nato v Beogradu, pod geslom »Stop krvavim srajcam« so se začeli po brutalnem fizičnem napadu na Borka Stefanovića, vodjo srbske stranke Levica in še dveh aktivistov, ko je bila oblast pozvana, da vendarle prekine verigo nasilja, ki ga izvaja nad nasprotniki in drugače mislečimi ter najde nalogodajalce brutalnega napada.

Vsi protesti imajo skupni imenovalec - potekajo pod geslom »Eden od petih milijonov«, ker je Vučić po prvem od protestov 8. decembra lani dejal, da se lahko na ulicah zbere tudi pet milijonov ljudi, pa ga to nič ne briga, ker ne bo izpolnil niti ene njihove zahteve.

Protestniki zahtevajo, da naj Vučić abdicira.

Ko pa so se protesti nadaljevali, si je rahlo premislil in dejal, da je pripravljen prisluhniti nezadovoljnim državljanom, a da ne bo podlegel pritiskom opozicije.

Zato so protestniki sprožili zahtevo, da naj abdicira, kakor da bi bil kralj, ker – kot trdijo, je prav po kraljevsko samopašna in tiranska tudi njegova oblast.

O protestih, ki se že tedne vrstijo v srbskih mestih, – ki so se iz Beograda razširili sprva na druga večja mesta kot so Novi Sad, Niš, Kruševac in Kragujevac sedaj pa tudi na Šabac, Čačak, Gornji Milanovac, Zaječar, Sombor… poroča tudi svetovni tisk.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek