REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Več tisoč protestnikov v Beogradu sporočilo oblastem in ljudstvu: "Srbija, začenja se!"

Več tisoč protestnikov v Beogradu sporočilo oblastem in ljudstvu: Protest v Beogradu Vir: Pixsell

Srbski opoziciji se je naposled uspelo zediniti in preko družbenih omrežij Twitter in Facebook obvestiti ter povabiti somišljenike oziroma nasprotnike vladajočega režima, da se množično udeležijo protesta, poimenovanega "Stop okrvavljenim srajcam", ki je ta konec tedna dodobra pretresel od ljudstva odtujene srbske oblastnike na čelu z aktualnim predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem in tudi samo prestolnico Srbije.

Več tisoč udeležencev se je v protestnem shodu "sprehodilo" skozi sam center mesta in dogodek zaključilo na Trgu Republike z odločnim in bojevitim sporočilom: "Začelo se je, Srbija!"

Povod za protestni shod je bil napad na vodjo Levice Srbije Borka Stefanovića, ki je bil pred več kot dvema tednoma skupaj z Bobanom Jovanovićem in Markom Dimićem, aktivistoma stranke, brutalno pretepen na predvečer foruma Zveze za Srbijo v Kruševcu.

Srbska oblast opozicijo neprestano prikazuje kot notranjega sovražnika. 

V Srbiji oblast opozicijo neprestano prikazuje kot notranjega sovražnika, opozicijske stranke tudi težko dostopajo do najpomembnejših medijev v državi.

Ob resnih težavah s pravosodjem in svobodo medijev ter ogrožanjem temeljnih svoboščin, so zato mnogi v državi prepričani, da odgovornost za takšne napade (kot se je zgodil v Kruševcu) nosi oblast, ne glede na to kdo je dejanski storilec, saj država in predvsem njen predsednik takšne dogodke posredno spodbuja s svojim neprimernim odnosom do voditeljev opozicije.

Protestni shod v Beogradu Vir: Pixsell
Pretepeni Borko Stefanović na novinarski konferenci (zgoraj, levo) in včerašnji shod  Vir: Pixsell

Zaradi poškodb glave je bil Stefanović 23. novembra pripeljan v beograjski urgentni center, Jovanović pa je ostal brez dveh zob in z razsekano ustnico, tudi Dimić je dobil več udarcev v glavo. Policija je nato aretirala tri moške, osumljene za napad, okrajno sodišče v Kruševcu pa jim je odredilo 30-dnevno pridržanje.

Državljanski protestni shod proti nasilju, ki ga nad nesomišljeniki, mediji in opozicijskimi voditelji izvaja aktualna oblast, je zbral vodje srbske opozicije in številne javne osebnosti.

V Kruševcu je že potekal en protestni sprehod.

Protestni shod opozicije, ki je bil napovedan kot državljanski protest proti nasilju, se je začel v soboto zvečer na platoju pred Filozofsko fakulteto v Beogradu.

Na čelu kolone je bil razvit velik transparent z napisom "Stop okrvavljenim srajcam", v prvih vrstah pa so bile vodje srbske opozicije in številne javne osebnosti, med ostalim igralci Nikola Kojo, Mirjana Karanović in Branislav Trifunović, nekdanji župan Beograda Dragan Đilas in prvak srbske Levice (pretepeni) Borko Stefanović, ter številni novinarji, odvetniki, pisatelji in športniki, tudi proslavljeni košarkaški trener Duško Vujošević.

Aleksander Vučić in plakat "Neonaci - naprednjaci"
Srbski predsednik Aleksandar Vučić in plakat "Neonaci - naprednjaci!"

Udeleženci protesta so razen običajnega "Ua!" vpili in sporočili "Izginite!" aktuelnim oblastnikom, ki jih pooseblja avtokratski predsednik Aleksandar Vučić in nosili transparente z napisi "Z batino na reforme", "Z vso močjo v glavo", "Osvobodite medije" ...

Med protestnim shodom je bil prekinjen tudi promet, trgovine pa zaprte.

Protesta so se udeležili tudi predstavniki zedinjene opozicije v Zavezništvo za Srbijo, shod pa se je končal s sporočili, da je "Srbija naposled pokazala, da je večja in močnejša od neke stranke" torej Vučićevih "naprednjakov", članov Napredne stranke Srbije (SNS), ter da se ljudstvo ni vdalo v klavrno usodo.

Prvi množični protest po strmoglavljenju Miloševića leta 2000
Prvi množični shod proti srbskem oblastem po strmoglavljanju Miloševića, oktobra leta 2000

"Hvala Srbija, hvala Beograd, da smo se zbrali v tako velikem številu v boju proti diktaturi v Srbiji in tej odvratni ter sluzasti oblasti. Končno se je začelo Srbija, začelo se je, Beograd!", je vzkliknila Jelena Anasonović, ena od udeleženk protesta ob koncu shoda, ki je na las spominjal na podobne shode proti Miloševićevemu režimu izpred dveh desetletij.

Vodja srbske levice Borko Stefanović je novinarjem ob koncu protesta dejal, da je to začetek konca.

"Srce mi je polno, ko vidim toliko ljudi. Danes je Srbija pokazala, da je večja od neke stranke ali 'strankarskega fronta'", je dejal.

"Udeležili smo se vseh protestov od leta 1991. Prišli smo, da se borimo proti 'okrvavljenim srajcam'," je bil skupni imenovalec povoda za tako množično udeležbo večine starejših občanov Beograda, ki so ogorčeni, ker se je režim začel razračunavati z nasprotniki tako kot so to počeli rjavosrajčniki tretjega rajha - s fizičnimi napadi in pretepi, ki nato neizogibno vodijo tudi do političnih umorov.

V Srbiji je bilo več naročenih političnih umorov v poznih 90 letih prejšnjega stoletja, ki (še) niso dočakali sodnega epiloga.

Spomnimo, v Srbiji je bilo več naročenih političnih umorov v poznih 90 letih prejšnjega stoletja, ki niso dočakali sodnega epiloga.

Med ostalim, še vedno poteka sojenje zaradi umora uporniškega novinarja Slavka Ćuruvije pred 10 leti, ob komaj zaključenem sojenju za politično likvidacijo Ivana Stambolića pred volitvami leta 2000.

Toda v Stambolićevem primeru so bili obsojeni le neposrendi eksekutorji, "izvajalci" umora, ne pa tudi naročnik, za katerega je beograjsko sodišče v razsodbi zapisalo, da je bil Slobodan Milošević.

Vidnejše opozicijske stranke že zbirajo podpise državljanov za odstavitev predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek