ponedeljek, 02. december 2024 leto 29 / št. 337
Pozor: Iz Pfizerja sporočili slabo novico glede učinkovitosti cepiva na južnoafriški sev koronavirusa
Zadnja laboratorijska študija kaže, da lahko južnoafriška različica virusa zmanjša zaščito Pfizer/BioNTechovega cepiva proti virusu SARS-CoV-2 za dve tretjini in da zato ni jasno, ali bo učinkovita tudi proti tej mutaciji, so sporočili iz podjetja.
Za to študijo so znanstveniki iz podjetja in medicinskega dela Univerze v Teksasu (UTMB) razvili laboratorijsko proizveden virus, ki je vseboval iste mutacije na »igli«, kot zelo prenosljiva različica virusa, ki je bila prvič odkrita v Južni Afriki in je znana pod oznako B.1.351.
Omenjena »igla«, ki jo virus uporablja za vstop v človeške celice, je primaren cilj v številnih cepivih zoper koronavirusno bolezen covid-19.
Pfizer says South African variant could significantly reduce COVID-19 vaccine protection https://t.co/qwjSKBtEHK #FoxBusiness
— Phoenix3 (@SteveMajors9) February 18, 2021
If this is really true, then isn’t it time to quarantine S. Africa?
Njihova odkritja so bila objavljena v časniku New England Journal of Medicine (NEJM).
Znanstveniki so testirali skonstruirani virus na krvi, ki so jo vzeli ljudem, ki so bili cepljeni z Pfizerjevim cepivom.
Ugotovili so, da nove mutacije za okoli dve tretjini zmanjšajo raven nevtralizacijskih antiteles v primerjavi z učinkom cepiva na najbolj razprostranjen sev virusa, ki je razširjen po vsem svetu.
Študija je kljub temu ugotovila, da je cepivo do neke mere uspelo nevtralizirati virus.
We are hearing a lot of scary things about the SARS-CoV-2 variants, especially the so called South Africa Variant. A recent letter to the editor in NEJM "Neutralizing Activity of BNT162b2-Elicited Serum — Preliminary Report" was just published with some interesting findings. pic.twitter.com/uCc3w2fnde
— Malik Y. Kahook, MD (@MalikKahook) February 18, 2021
Sedaj bi bilo potrebno narediti še preiskave na ljudeh, da bi lahko točno ugotovili, v kakšni meri ta mutacija zmanjšuje zaščito, ki jo daje Pfizerjevo cepivo.
V vodstvu podjetja Pfizer trenutno potekajo pogovori o razvoju naprednejše različice njihove mRNK cepiva, ki bi lahko odgovorila tudi na izziv novih različic oziroma sevov nevarnega koronavirusa.