torek, 18. februar 2025 leto 30 / št. 049
Konec cepilnega nacionalizma: Bosta Evropo reševali tudi rusko in kitajsko cepivo?
![Konec cepilnega nacionalizma: Bosta Evropo reševali tudi rusko in kitajsko cepivo?](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/https_specials-images.forbesimg.com_imageserve_5fc4614a47dd978f098c107d_0x0_0.jpg?itok=uTWqltj8)
Vse več strokovnjakov opozarja, da bi bilo v Evropi nujno potrebno prekiniti s prakso »cepilnega nacionalizma.«
Naor Bar-Zeev, strokovnjak za infektivne boleni na Univerzi John Hopkins je za Washington Post dejal, da »ideja, da Rusi ali Kitajci niso dobri kot mi predstavlja čisti cepilni nacionalizem.«
German Chancellor Angela Merkel says Germany is ready to consider Russia's Sputnik V vaccine, praising the "good data" related to the jab. pic.twitter.com/0wdJTxa7Mc
— DW News (@dwnews) February 3, 2021
Da bi lahko v Evropski uniji uporabili tudi rusko cepivo, je nedavno namignila tudi nemška kanclerka Angela Merkel.
Medtem so namreč preverjeni preizkusi pokazali, da je rusko cepivo skoraj 92-odstotno zanesljivo.
![Naor Bar-Zeev Naor Bar-Zeev](https://insajder.com/sites/default/files/naor.jpg)
Da bi Nemčija morala nabaviti tudi ruska in kitajska cepiva, če bodo odobrena s strani evropskih institucij, je ocenil tudi nemški minister za zdravje Jens Spahn.
Spahn je pred srečanjem s proizvajalci cepiv pred dnevi dejal, da je potrebno uporabiti katerokoli cepivo, ki se pokaže kot uspešno in varno, ne glede na mesto proizvodnje.
Nemška kanclerka se nahaja pod velikim pritiskom javnosti, ki je nezadovoljna s počasnim potekom cepljenja.
Ne, ne, ne... To ni tko... sej vm bodo z NIJZja razložl... Če jim bo ukom dovolil.
— Aleš Veber (@AlesVeber) February 4, 2021
To je ta film v katerem nemo sodelujemo. Monty Python so bili vajenci za tale naš leteči cirkus od države. Postavili so višji nivo komedije... ki vodi v tragedijo. pic.twitter.com/GgJU3RWbMM
V Evropi z odprtostjo do drugih proizvajalcev sicer prednjači Srbija, med članicami EU pa je medtem kitajsko in rusko cepivo že odobrila uporabljati tudi Madžarska.
Nemčija je sicer v popolnosti imunizirala več ljudi, kot na primer Velika Britanija, toda na Otoku so medtem cepili že 10 milijonov ljudi, v Nemčiji pa zgolj dva.
K hitrejšemu cepljenju je pozval tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, ki je dejal, da v Evropi poteka »tekma s časom.«
Beovićka se je preko trupel prodala Janši in njeno non-stop pojavljanje v medijih se je končalo tako, da jo je mini Goebbels Urbanija utišal. Kok kičme ti mora manjkat, da se kot zdravnik pustiš takole ponižat, medtem ko se narod utaplja v zdravstveni krizi? pic.twitter.com/u3O13sbpyW
— R4 (@_Ribinho) February 4, 2021
V EU in ZDA so sicer na poti že nova cepiva, ki ob Pfizerjevemu še čakajo na dovoljenja za uporabo.
V Bruslju so zelo nezadovoljni z zmanjšano proizvodnjo in predajo cepiv AstreZenece, ki ob tem tudi ni tako učinkovito za starejše.
V Švici so cepivo AstraZenece že zavrnili, v Nemčiji s tem cepivom ne bodo cepili starejše od 65 let, na Malti pa starejše od 55 let!
![Nova cepiva, ki ob Pfizerjevemu še čakajo na dovoljenja za uporabo Nova cepiva, ki ob Pfizerjevemu še čakajo na dovoljenja za uporabo](https://insajder.com/sites/default/files/vaccines-brands-4x3-1.png)
Direktor ruskega Fonda za direktne investicije Kiril Dmitrijev je medtem izjavil, da bi lahko bilo cepivo »Sputnik V« odobreno v EU že naslednji mesec.
![Cepivo Sputnik 5 Cepivo Sputnik 5](https://insajder.com/sites/default/files/sputnik5.jpg)
»Predali smo dokumente Evropski medicinski zvezi, ki je evropski regulator. Proces ocene bi lahko potekal februarja in v začetku marca«, je dejal Dmitrijev za domačo televizijo Rusija 1.
Ugledni britanski časnik Lancet je sicer zapisal, da Sputnik V daje popolno zaščito pred težjimi oblikami poteka koronavirusne bolezni.
Ob večmesečnih preiskavah, v katerih je sodelovalo 19.866 prostovoljcev so uspešno končali tudi tretjo fazo preizkusa cepiva (za katero so pred tem strokovnjaki opozarjali, da prav ta »manjka«), ki je pokazala, da je cepivo uspešno v 91,6 odstotkih.
Sinopharm's COVID-19 vaccine remained active against https://t.co/1fV5KEGWRK variant, effect reduced - lab study https://t.co/r8FSz2yDMa pic.twitter.com/Z7EqhcD3Mr
— Reuters (@Reuters) February 3, 2021
Precej dolgo, kar dve leti pa naj bi po navedbah Inštituta Gamaleyja, kjer so izdelali Sputnik V, trajalo tudi obdobje zaščite, kar pa v tem trenutku seveda še ni povsem dokazano, saj tudi koronavirus SARS-CoV-2 neprestano mutira.