REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Le kje so ameriške ladje? Američanom v tekmi s Kitajsko na svetovnih morjih vse bolj pojema sapa

Le kje so ameriške ladje? Američanom v tekmi s Kitajsko na svetovnih morjih vse bolj pojema sapaAmeriške in kitajske vojne ladje - vse bolj iz oči v oči. Vir: Twitter

Združene države Amerike vse bolj pritiskajo na Kitajsko in selijo svoje vojaške sile na področje Azije.

Celo Bližnji vzhod za ZDA počasi, a zagotovo izgublja pomen.

Toda pri zoperstavljanju Pekingu Washington hudo zamuja na pomembnem področju – pri izdelovanju novih ladij.

Prav na to opozarja v svojem zadnjem prispevku Everett Pyatt, nekdanji pomočnik sekretarja ameriške vojne mornarice,  ki je bil pristojen za ladjedelništvo in logistiko.

»Predlagani proračun ladjedelništva ameriške vojne mornarice za proračunsko leto 2021 vsebuje le dobre novice za Kitajsko. Grožnja, ki bi jo predstavljala večja ameriška mornarica je izginila. Zmanjšanje števila križark odpravlja ladje za ofenzivne akcije na velikih razdaljah in zmanjšuje uspešnost boja proti podmornicam. Gradnja fregat in ladij za ekspedicijske sile zamuja,« je kritičen Pyatt.

Pri tem se sklicuje na ocene iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja, v katerih so strategi izračunali, da bi med hladno vojno ZDA morale imeti vsaj 600 vojaških ladij, da bi se lahko uspešno uprle Sovjetski zvezi in Kitajski.

Ameriška letalonosilka Carl Wilson. Vir: Twitter

Ob koncu hladne vojne je prevladala ocena, da bo dovolj že 350 ladij, vendar te številke ameriška vojna mornarica v resnici nikoli ni dosegla.

Ameriška vojna mornarica se je v naslednjih desetletjih še naprej zmanjševala.

Ob tem v boju poškodovanih ladij v primeru spopada s Kitajsko ameriške ladjedelnice ne bi mogle dovolj hitro popraviti, opozarjajo nadzorniki ameriške vojske.

Druga ocena je leta 2016 res opredelila ameriško vojno mornarico s 355 ladjami kot primerno za takratno varnostno okolje, ki vključuje tudi grožnje s strani Kitajske in Rusije.

Ameriška vojna mornarica se bo v naslednjih letih zmanjšala na 240 ladij, kitajska pa jih že ima 350.

Ta načrt je bil celo zakonsko potrjen.

Vendar ga prejšnja, Trumpova vlada - ni izvedla.

Ne izvaja pa ga niti sedanja, Bidnova administracija.

Hitrost proizvodnje novih ladij in »upokojevanja« starih pa kaže, da bo s sedanje ravni 290 ladij ameriška vojna mornarica v prihodnjih letih upadla na raven 250 ladij.

V ZDA v prihodnje pričakujejo osem novih ladij, toda ob upokojevanju starih bo realno število zelo kmalu najverjetneje 240 ladij, kitajska pa jih že ima 350.

In nič ne kaže, da se bo v ameriških ladjedelnicah kaj več gradilo tudi v prihodnje.

Kitajska rušilca razreda Harbin in Ningbo  Vir: Twitter
Kitajska rušilca razreda Harbin in Ningbo. Kmalu tudi pred ameriškimi obalami?  Vir: Twitter

Za kaj takšnega bi Američani potrebovali nov proračun in še več sredstev. Tega pa ni na vidiku.

Kitajska bi lahko svoje ladje začela pošiljati tudi v patrulje pred ameriško obalo, na primer pred obale New Yorka.

Peking naj bi prav tako razveselil ameriški načrt upokojevanja križark.

Predvideno upokojevanje križark bo iz mornarice odstranilo 2500 izstrelitvenih ploščadi za manevrirne rakete Tomahawk in ladje, opremljene s 44 topovi kalibra 127 milimetrov ter ladje z zelo dobrimi sposobnostmi detektiranja podmornic.

Te ladje imajo tudi tih pogon, pasivne in aktivne sonarje, obrambno orožje in helikoptersko podporo.

Teh izgub ne bodo mogle nadomestiti nobene druge ladje, obenem pa tudi ameriška obalna straža ostaja brez novih plovil, kar ameriške ekonomske cone pušča odprte za ropanje s strani kitajskih ribičev.

Vse to pa v trenutku, ko 17.000 ladij kitajske trgovske flote že dominira v svetu, opozarja Everett Pyatt.

Še več, ker ZDA pošiljajo vse več ladij v Južno kitajsko morje namerava Kitajska po širitvi oporišč v Afriki svoje ladje pošiljati v patrulje pred ameriško obalo, na primer pred obale New Yorka.

To pa je seveda nekaj, kar bodo ameriški politiki težko preživeli brez izgubljanja živcev, pa čeprav bo tudi Kitajska na ta način počela le to, kar sedaj neprestano delajo ameriške ladje v Južnem kitajskem morju - zagotavljala in uresničevala pravico do svobode plovbe, pa tudi neškodljivega prehoda.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek