sobota, 08. februar 2025 leto 30 / št. 039
Kitajska bi lahko Tajvan napadla v naslednjih šestih letih, opozarja ameriški admiral
![Kitajska bi lahko Tajvan napadla v naslednjih šestih letih, opozarja ameriški admiral](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/raketeotoki.jpg?itok=U6Ysu6aD)
V posebnem pričanju pred ameriškim senatnim odborom za oborožene sile je najvišji poveljnik ameriških sil v azijsko-pacifični regiji, admiral Phil Davidson ponovno opozoril, da bi lahko Kitajska, ki je prav danes sprejela svoj 14. petletni plan (»petletko«) Tajvan napadla že v naslednjih šestih letih.
Ameriški admiral je seveda govoril o tem, kar se na Kitajskem izgovarja in dojema drugače - gre namreč za integracijo in unifikacijo države.
China executed a coordinated test launch of its top anti-ship ballistic missile last August to send an “unmistakable message,” U.S. Admiral Phil Davidson told a Senate panel https://t.co/lIkm7OhpxK
— Bloomberg Politics (@bpolitics) March 9, 2021
Po njegovi oceni želi Kitajska od ZDA prevzeti vodilno mesto v svetu najpozneje do leta 2050.
Peking smatra, da je Tajvan neodtujljivi del kitajskega ozemlja in je že večkrat zagrozil, da bo v primeru poskusa razglasitve neodvisnosti Tajvana otok osvobodil in ga ponovno priključil Kitajski.
»Strah me je, da Kitajska pospešuje svoje ambicije, da bi presegla ZDA in nadomestila naš na pravilih temelječi mednarodni red … do leta 2050,« je ocenil admiral Philip Davidson.
"Nous devons faire tt ce qui est possible pour désamorcer les conflits. Notre tâche est de maintenir la paix mais nous devons être prêts à nous battre si l'opposition se transforme en conflit." Admiral Phil.Davidson, US fleet commander of Indo/Pacific sea.https://t.co/YLqIS829cS
— Ric.S.RIPPERT (@RSRconsultant) March 11, 2021
Nevarnost naj bi bila še posebej izražena v tem desetletju in še posebej v »naslednjih šestih letih.«
Pri tem sposobnosti Kitajske sprožajo »neugodne« pogoje za delovanje ameriških oboroženih sil v regiji.
»Povečujemo tveganje, da bo okrepljena Kitajska enostransko spremenila status quo, še preden bodo naše sile sposobne izvesti učinkovit odgovor … In že vse življenje ne morem razumeti, zakaj določena sredstva nameščajo na področju … razen, če gre za agresivne namere,« je ocenil admiral.
![Kitajska raketa 21D Kitajska raketa 21D](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/raketekitajska21d.jpg)
Kot jasno sporočilo Pekinga, ki se nanaša na ZDA je ocenil tudi vse več manevrov z raketami »ubijalkami letalonosilk.«
Zato je admiral Davidson predlagal še nekaj, namreč da tudi zavezniške države v okolici Kitajske na svojem ozemlju namestijo rakete dolgega dosega, da bi dali vedeti Pekingu, da »bo cena tega, kar hočejo doseči - previsoka.«
Ameriški admiral je zavrnil ocene, da bi bila dovolj namestitev protiraketnih sistemov.
»Obramba pred raketami, je najtežja stvar. In če bi jaz vodil basellbalski team, tudi če bi imel najboljšo obrambo na svetu pa ne bi uspel sam dati nekaj zadetkov, ne bi mogel zmagati v igri,« je opisal položaj.
Toda to bo zagotovo naletelo na odpor Kitajske, ki bo v tem videla – ogrožanje lastnega ozemlja.
Just to briefly go back to this - a classic example:
— Dr Phil Weir (@navalhistorian) March 11, 2021
DOD prepares a budget that will retire an aircraft carrier. Congress takes evidence from Admiral Davidson of INDOPACOM who says he needs carriers. Congress (almost certainly) keeps funding the carrier. https://t.co/DKoXkpQQ7l
Dilema admirala Davidsona namreč ni nova, na zelo podoben način pa na ameriška ravnanja namreč gledajo tudi na Kitajskem.
Praviloma vse države krepitev »obrambnih« sposobnosti svojih sil vidijo kot priprave za morebitno agresijo.
ZDA na primer pravkar v to regijo, se pravi neposredno pred obale Kitajske selijo helikopterje in marince, kar na Kitajskem seveda prav tako ne vidijo kot krepitev »obambnih sposobnosti« ZDA.
![DF-26 DF-26](https://insajder.com/sites/default/files/df26.jpg)
In ob tem so seveda tudi Združene države Amerike, ob navezavi diplomatskih stikov s Kitajsko pristale na politiko »ene Kitajske« in prekinile uradne diplomatske odnose s Tajvanom.
Toda Washington v zadnjem času temu de facto režimu pomaga ne samo z orožjem, pač pa tudi z diplomatskimi stiki na uradni ravni, kar predstavlja kršitev mednarodnih obveznosti ZDA.
V odgovor pa Kitajska vse pogosteje pošilja svoje ladje in letala preko »sredinske črte« Tajvanske ožine, ki dejansko sploh ni nikakršna »mednarodna meja.«
China could invade Taiwan in next six years, top US admiral warns https://t.co/T55mQUrSUw
— Black Conservative (@BlackConserva17) March 11, 2021
In tudi »invazija na Tajvan« za Kitajsko s stališča mednarodnega prava ni agresija, pač pa »reintegracija«, enako upravičena, kot so bile mnoge po svetu.
In potem seveda ni mogoče iti niti mimo dejstva, da Kitajska ne pošilja svojih vojakov in raket pred obale ZDA, na primer na Kubo, da pa ZDA pošiljajo svoje vojaške sile tik pred kitajsko obalo.
Kdo je potemtakem potencialni »agresor«?
Kitajska, ki si v najhujšem primeru želi pripojitev nezakonito odcepljenega otoka ali ZDA, ki to preprečujejo v imenu »varovanja demokracije«?
China training with carrier-killer missiles in 'unmistakable message' to US, top admiral says
— no justice - just us. (@billm9) March 10, 2021
Stop provoking war USA
America started this problem, creating unrest globally https://t.co/xNvNMyiH54
Pri tem pa je vedno več možnosti, da kakšen incident preraste tudi v kaj večjega.
Lani avgusta je Kitajska na primer izstreljevala protiladijske rakete v področje okoli otokov Paracel, vključno z raketami DF-21D, medtem ko je v bližini operacijo »svobodne plovbe« izvajala ameriška ladja USS Mustin, je spomnil admiral Davidson.