REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajska bi lahko Tajvan napadla v naslednjih šestih letih, opozarja ameriški admiral

Kitajska bi lahko Tajvan napadla v naslednjih šestih letih, opozarja ameriški admiralKitajska - letalonosilke in rakete. Vir: Twitter

V posebnem pričanju pred ameriškim senatnim odborom za oborožene sile je najvišji poveljnik ameriških sil v azijsko-pacifični regiji, admiral Phil Davidson ponovno opozoril, da bi lahko Kitajska, ki je prav danes sprejela svoj 14. petletni plan (»petletko«) Tajvan napadla že v naslednjih šestih letih.

Ameriški admiral je seveda govoril o tem, kar se na Kitajskem izgovarja in dojema drugače - gre namreč za integracijo in unifikacijo države.

Strah me je, da Kitajska pospešuje svoje ambicije, da bi presegla ZDA in nadomestila naš na pravilih temelječi mednarodni red … do leta 2050.

Po njegovi oceni želi Kitajska od ZDA prevzeti vodilno mesto v svetu najpozneje do leta 2050.

Peking smatra, da je Tajvan neodtujljivi del kitajskega ozemlja in je že večkrat zagrozil, da bo v primeru poskusa razglasitve neodvisnosti Tajvana otok osvobodil in ga ponovno priključil Kitajski.

»Strah me je, da Kitajska pospešuje svoje ambicije, da bi presegla ZDA in nadomestila naš na pravilih temelječi mednarodni red … do leta 2050,« je ocenil admiral Philip Davidson.

Nevarnost naj bi bila še posebej izražena v tem desetletju in še posebej v »naslednjih šestih letih

Pri tem sposobnosti Kitajske sprožajo »neugodne« pogoje za delovanje ameriških oboroženih sil v regiji.

»Povečujemo tveganje, da bo okrepljena Kitajska enostransko spremenila status quo, še preden bodo naše sile sposobne izvesti učinkovit odgovor … In že vse življenje ne morem razumeti, zakaj določena sredstva nameščajo na področju … razen, če gre za agresivne namere,« je ocenil admiral.

Kitajska raketa 21D
Kitajska raketa 21D. Vir: Twitter

Kot jasno sporočilo Pekinga, ki se nanaša na ZDA je ocenil tudi vse več manevrov z raketami »ubijalkami letalonosilk.«

Dilema admirala Davidsona ni nova, na zelo podoben način pa na ameriška ravnanja namreč gledajo tudi na Kitajskem. Praviloma vse države krepitev »obrambnih« sposobnosti svojih sil vidijo kot priprave za morebitno agresijo.

Zato je admiral Davidson predlagal še nekaj, namreč da tudi zavezniške države v okolici Kitajske na svojem ozemlju namestijo rakete dolgega dosega, da bi dali vedeti Pekingu, da »bo cena tega, kar hočejo doseči - previsoka.«

Ameriški admiral je zavrnil ocene, da bi bila dovolj namestitev protiraketnih sistemov.

»Obramba pred raketami, je najtežja stvar. In če bi jaz vodil basellbalski team, tudi če bi imel najboljšo obrambo na svetu pa ne bi uspel sam dati nekaj zadetkov, ne bi mogel zmagati v igri,« je opisal položaj.

Toda to bo zagotovo naletelo na odpor Kitajske, ki bo v tem videla – ogrožanje lastnega ozemlja.

Dilema admirala Davidsona namreč ni nova, na zelo podoben način pa na ameriška ravnanja namreč gledajo tudi na Kitajskem.

Praviloma vse države krepitev »obrambnih« sposobnosti svojih sil vidijo kot priprave za morebitno agresijo.

ZDA na primer pravkar v to regijo, se pravi neposredno pred obale Kitajske selijo helikopterje in marince, kar na Kitajskem seveda prav tako ne vidijo kot krepitev »obambnih sposobnosti« ZDA.

DF-26
DF-26. Vir: Twitter

In ob tem so seveda tudi Združene države Amerike, ob navezavi diplomatskih stikov s Kitajsko pristale na politiko »ene Kitajske« in prekinile uradne diplomatske odnose s Tajvanom.

Toda Washington v zadnjem času temu de facto režimu pomaga ne samo z orožjem, pač pa tudi z diplomatskimi stiki na uradni ravni, kar predstavlja kršitev mednarodnih obveznosti ZDA.

V odgovor pa Kitajska vse pogosteje pošilja svoje ladje in letala preko »sredinske črte« Tajvanske ožine, ki dejansko sploh ni nikakršna »mednarodna meja.«

In potem seveda ni mogoč niti mimo dejstva, da Kitajska ne pošilja svojih vojakov in raket pred obale ZDA, na primer na Kubo, da pa ZDA pošiljajo svoje vojaške sile pred kitajsko obalo. Kdo je potemtakem potencialni »agresor?«

In tudi »invazija na Tajvan« za Kitajsko s stališča mednarodnega prava ni agresija, pač pa »reintegracija«, enako upravičena, kot so bile mnoge po svetu.

In potem seveda ni mogoče iti niti mimo dejstva, da Kitajska ne pošilja svojih vojakov in raket pred obale ZDA, na primer na Kubo, da pa ZDA pošiljajo svoje vojaške sile tik pred kitajsko obalo.

Kdo je potemtakem potencialni »agresor«?

Kitajska, ki si v najhujšem primeru želi pripojitev nezakonito odcepljenega otoka ali ZDA, ki to preprečujejo v imenu »varovanja demokracije«?

Pri tem pa je vedno več možnosti, da kakšen incident preraste tudi v kaj večjega.

Lani avgusta je Kitajska na primer izstreljevala protiladijske rakete v področje okoli otokov Paracel, vključno z raketami DF-21D, medtem ko je v bližini operacijo »svobodne plovbe« izvajala ameriška ladja USS Mustin, je spomnil admiral Davidson.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek