petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Srbija bo od Kitajske dobila zmogljive protizračne rakete FK-3, ZDA besnijo in pritiskajo zaradi »zaklenjenega neba«
Vse več je znakov, da se je Srbija s Kitajsko, ki postaja vse pomembnejši zaveznik Srbije, dogovorila za nakup raket srednjega in velikega dosega FK-3.
Gre za neke vrste kitajsko različico ruskih raket S-300.
Te rakete si je Srbija želela že pred napadom zveze Nato leta 1999, vendar jih takrat precej slaba Rusija ni mogla in želela prodati.
Sedaj je drugače. Po nabavi več raketnih sistemov krajšega dosega iz Rusije si Srbija želi okrepiti tudi obrambo na srednjih in velikih višinah.
Srbija je kupila novi kineski protu-zračni sistem FK-3. Maksimalni domet sistema je 100km. Srbija je kupila 3 "baterije" ovog sistema. pic.twitter.com/ZWKCj4RlH1
— GOLDZEN (@GOLDZEN3) August 3, 2020
S temi sistemi bi nato lahko v celoti »zaklenili« srbsko nebo v primeru tuje intervencije.
Za morebitne agresorje to pomeni precej višjo ceno v obliki sestreljenih letal in mrtvih ali zajetih pilotov.
Že leta 1999 je sicer protizračna obramba tedanje ZRJ uspela sestreliti veliko manevrirnih raket in letal, »uradno« pa sta na ozemlje Srbije tedaj padla le sestreljena ameriški lovec F-16 in »nevidni« ameriški lovski bombnik F-117A.
Nakup raket FK-3 številni strokovnjaki smatrajo za najpomembnejši korak pri krepitvi Vojske Srbije v nekaj zadnjih desetletjih.
Ob tem bo Srbija, kot vse kaže, postala prvi uporabnik tega kitajskega orožja izven Kitajske.
To pove zelo veliko.
Pri tem ni potrebno pozabiti niti tega, da je leta 1999 ameriško vojaško letalstvo z bombnikom B-2 Spirit, tedaj najsodobnejšim bombnikom ameriškega letalstva - »pomotoma« zadelo tudi kitajsko veleposlaništvo v Beogradu in pri tem ubilo več pripadnikov osebja diplomatskega predstavništva Kitajske v Srbiji in tudi kitajske novinarje.
Po navedbah srbskih virov naj bi prav na zadnji dan angažiranja bombnikov B-2 leta 1999 nad Srbijo sestrelili tudi enega od teh bombnikov in sicer »Duh Missourija.«
Padel naj bi na hrvaški strani meje, od koder naj bi nato še dneve odvažali njegove ostanke.
V Srbiji so bili vojaki, ki so to dosegli z ukazom nagrajeni, vendar ZDA nikoli niso potrdile sestrelitve, ki se po ocenah nekaterih analitikov tudi nikoli ni zgodila.
Ruski mediji razočarani što je Srbija kupila kineski raketni sistem FK-3 a ne ruski S-300 https://t.co/ncLWY69nQc
— Marko Radovančev (@ramarko1) August 11, 2020
Vse to kaže, kako pomembno vlogo imajo protizračni sistemi tudi v varnostni in zunanji politiki držav.
Po navedbah srbskih virov naj bi Srbija od Kitajske kupila tri baterije tega sistema. To pomeni devet vozil s štirimi raketami in tri mobilne radarske postaje, katerih domet je večji od dometa raket.
FK-3 lahko strelja na šest ciljev naenkrat in to z 12 raketami istočasno.
Srbija je sicer nedavno na svojih tleh preizkušala tudi ruske rakete S-400. Srbski predsednik je bil nad njihovimi sposobnostmi takrat navdušen.
Tudi v tem primeru je šlo za prvi premik teh raket izven ozemlja Rusije in njenih zaveznic.
Srbija postaje gospodar svog neba | Moćni FK-3 https://t.co/IJlc04y0J8 via @YouTube
— Vlada Stankovic (@vladic_vlada) August 5, 2020
Kitajske rakete FK-3 niso tako zmogljive, so pa precej dobre in verjetno bistveno cenejše.
Tehnične značilnosti kitajskih raket niso povsem znane, verjetno pa je domet raket 27 kilometrov v višino in okoli 100 kilometrov v daljavo, kar je za ozemlje Srbije povsem dovolj.
Povsem mogoče pa je, da bi sistem lahko izstreljeval tudi bolj zmogljive rakete – znano je na primer, da lahko ruski, starejši sistemi, izstreljujejo tudi modernejše rakete.
Cena tega sistema ni znana, možno pa je, da je Srbija pri nakupu dobila določene popuste in ugodnosti, saj bo prva evropska država s tem sistemom in s tem odskočna deska za naslednje podobne prodaje.
Did Russian S-400s Got Dumped For Chinese Air Defence System By An Aspiring EU Nation? Interesting how #China is becoming an exporting country of military equipment. #s400 https://t.co/6qHy02CSjY
— Robert Nemala (@RNemala) August 4, 2020
Polkovnik PZO v pokoju Miroslav Stojanović je dejal, da to pomeni »zaščito celotnega ozemlja Srbije«, saj imajo sedanje srbske rakete sistema Neva, domet 18 kilometrov v višino in okoli 20 kilometrov v daljavo.
Vse te rakete pa bo branil tudi sistem kratkega dosega »pancir.«
Ob tem je Srbija kupila tudi večjo količino kitajskih brezpilotnih letal, nekateri podobni srbski »droni« pa bodo dobili tudi francoske rakete Mistral.
Srbija bo tako ob Romuniji in Bolgariji edina država v regiji, ki bo sposobna sama braniti svoje nebo. Iz napadov na večjih višinah – od koder praviloma napadajo velike sile.
Vendar ZDA vsem takšnim nakupom nasprotujejo.
Te rakete namreč omejujejo »svobodo delovanja« ameriške vojske, zato imajo ZDA poseben zakon, ki vsem, ki kupijo bolj napredno orožje od »ameriških nasprotnikov« grozi s sankcijami. V ta namen imajo sprejet celo poseben zakon CAATSA.
In July Serbia acquired 6 Chinese CH-92A attack/reconnaissance drones. Belgrade will also be purchasing Chinese-made FK-3 air defense missile system, export version of the HQ-22 system. This makes Serbia the first European country to deploy Chinese drones. https://t.co/26Ln56iqPa
— martin broek (@martinbroek) August 10, 2020
ZDA so zato včeraj že uradno opozorile Beograd o »varnostnih tveganjih«, ki jih prinaša nakup orožja pri kitajskih podjetjih, in ocenile, da bi »morala izbira dobavitelja odražati deklarirano željo Srbije po vključitvi v Evropsko unijo.«
Glede odločitve Srbije, da kupi raketni sistem protizračne obrambe FK-3 nove generacije raket zemlja-zrak srednjega dometa z radarjem nove generacije, je ameriško veleposlaništvo v Beogradu za Radio Free Europe (ki velja za propagandno trobilo ameriške vlade) povedalo, da je nabava vojaške in obrambne opreme suverena odločitev vsake države, vendar bi se morale vlade »zavedati kratkoročnih in dolgoročnih tveganj in stroškov poslovanja s kitajskimi podjetji.«
Vsaka država »bi morala imeti zaupanje, da nabava opreme ne bo ogrozila njene nacionalne varnosti ali ekonomske suverenosti,« so zapisali v sporočilu in dodali, da takšnega zaupanja ne more biti, »če so prodajalci vojaške in obrambne opreme odvisni od avtoritarnih oblasti, kakršna je na Kitajskem.«
Vendar tudi ZDA, ki izvajajo nezakonite napade po vsem svetu in so nezakonito napadle tudi Srbijo leta 1999 ter nato pripomogle, da je Kosovo razglasilo neodvisnost, v Srbiji seveda ne vzbujajo pretiranega zaupanja.
Serbia is buying newest Chinese made FK-3 air defense missile system
— ivan (@ivan8848) August 7, 2020
FK-3 surface-to-air missile weapon system with a range of 100 km and altitude from 50 to 27,000m. pic.twitter.com/nVRai1J5Tf
Čeprav sedanja srbska vlada bolj ceni Donalda Trumpa od njegovega morebitnega demokratskega naslednika Joeja Bidna to seveda še ne pomeni, da bi bila pripravljena žrtvovati najpomembnejši cilj vsake države – ohranitev lastne neodvisnosti in varnosti pred tujo agresijo – za domnevno članstvo v EU, finančne nagrade in podobno.
Takšna pričakovanja Washingtona so nerealna.
Vendar je že kar precej časa precej nerealna tudi ameriška zunanja politika do cele vrste drugih mednarodnih vprašanj, zato ti pritiski niso presenetljivi.
Ob tem je predsednik Srbije Aleksandar Vučić že med izbruhom pandemije koronavirusne bolezni Covid-19 za pomoč prosil »brata Xija« (Jinpinga, predsednika Kitajske - op.avt.) in mu ponudil srbsko »jekleno prijateljstvo.«
Od tedaj Kitajska postaja vse pomembnejša zaveznica Srbije.
Nakup sistema protiraketne obrambe FK-3 je bil tako vključen v letno poročilo državnega podjetja Jugoimport SDPR, ki je bilo prejšnji teden predloženo Agenciji za poslovne registre Srbije.
Podjetje Jugoimport SDPR v tem dokumentu navaja, da je v letu 2019 uresničilo 163 dogovorov o uvozu iz 31 držav, vrednih 620,3 milijonov dolarjev, in da to vključuje nakup dronov s Kitajske in prvi znani nakup sistema FK-3 v Evropi.
»Največji del uvoza se nanaša na posodobitev zrakoplovov MiG-29, nabavo brezpilotnega sistema in sistema zračne obrambe FK-3,« piše v poročilu, ki ga je 2. avgusta prvi objavil portal Balkan Security Network.
Ob tem bo z modernizacijo še štirih letal MiG-29, ki jih je Srbija dobila iz Belorusije (šest pred tem pa iz Rusije), Srbija imela kar 14 operativnih in modernih lovcev, ob večjem številu ostalih letal.
Modernizirana letala MiG-29M2 so dobila vrsto dodatne opreme, med drugim tudi supersonične protiladijske rakete zrak-morje H-31A (NATO klasifikacija Crypton), z eksplozivnim polnjenjem okoli 110 kilogramov, ki imajo radarsko glavo in so zelo odporne na protielektronsko motenje.
Serbia Ordered HQ-22 (FK-3/KS-1C) SAM From China: https://t.co/EGLTU1Ggf7 #Serbia #Belgrade #Military #SerbianArmy #Army #HQ22 #SAM #China #Beijing @SerbianGov @mfa_china
— Global Defense Corp (@GlobalDefenseC1) August 6, 2020
Supersonične protiladijske rakete zrak-morje H-31A so namenjene uničevanju ladij z do 4500 bruto ton izpodriva, dosegajo pa hitrost 3600 kilometrov na uro.
Maksimalni domet rakete je od 70-160 kilometrov.
Na krila srbskih MiG-ov so medtem že narisali podobe znanih srbskih pilotov – tudi tistih, ki so, slabo opremljeni leta 1999 šli v gotovo smrt proti veliko močnejši sili zveze NATO.
Srbija bo tako imela sredstva, da ubrani svoje nebo in napada celo ladje, iz katerih so, česar v tej državi ne pozabljajo, tudi leta 1999 izvajali napade na Srbijo in Črno goro.
Vse to so koraki, iz katerih jasno izhaja eno samo sporočilo – novih »intervencij« proti Srbiji ne bo več.
Serbia bought an FK-3 missile defense system from #China, comprising a new generation of medium-range, radar-guided surface-to-air missiles. This follows the delivery of Chinese-made CH-92A armed reconnaissance drones and missiles last month. Read more:https://t.co/R9blbUl3TA
— Statecraft (@statecraftdaily) August 4, 2020
Za ta cilj si sicer prizadeva tudi srbska zunanja politika, usmerjena predvsem na pridruževanje Srbije EU.
Srbija je trenutno pridružena članica EU in svoje predpise usklajuje z evropskimi.
Če bi pa do kakšne intervencije vendarle prišlo, je že sedaj jasno, da bo soočena z veliko modernejšo armado, ki bo ob tem imela še najmanj dve veliki zaveznici v podobi dveh članic Varnostnega sveta OZN.