REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pomirjanje zaveznikov ali izzivanje? Rusija proti rušilcema ZDA usmerila letala in protiladijske baterije

Pomirjanje zaveznikov ali izzivanje? Rusija proti rušilcema ZDA usmerila letala in protiladijske baterijeSu-24 in ameriški rušilec Thomas Cook. Vir: Twitter
Rusija je v odgovor na prisotnost ameriških rušilcev začela z vojaškimi manevri, v katere je vključila tudi obalne raketne baterije ter letala.

Ameriška vojska je v Črno morje poslala največjo floto v zadnjih letih – dva rušilca razreda Arleigh Burke ter spremljevalni tanker za oskrbo z gorivom.

Gre za rušilca USS Donald Cook (DDG-75) in USS Porter (DDG-78).

Vendar pa njihova plovba okoli Krimskega polotoka, ki je sicer tudi v središču spora med Ukrajino in Rusijo ni bila všeč Kremlju.

Krim se je namreč po referendumu prebivalcev pripojil Rusiji in ga od tedaj varuje ruska vojska, medtem ko ZDA ozemeljske spremembe ne priznavajo.

Rusija je v odgovor na prisotnost ameriških rušilcev začela z vojaškimi manevri, v katere je vključila tudi obalne raketne baterije ter letala.

Na povečano prisotnost ZDA v Črnem morju se je odzvala tudi z aktiviranjem svojega mobilnega obalnega obrambnega protiladijskega sistema na Krimu.

Ob tem so ruska letala ameriške rušilce uporabila tudi kot navidezno tarčo za izvajanje simulacij lastnih napadalnih manevrov.

Vzletela so iz Krima, prestregla ameriške rušilce in se vrnila na izhodišče.

Pri tem so imela letala Su-30SM pod krili nameščene tudi protiladijske rakete Kh-31, ki jih v NATO imenujejo Kripton.

Zelo redko jih je mogoče videti v ruskih operacijah v prvi bojni črti, zato je njihovo razkazovanje pomenilo določeno sporočilo ameriškim ladjam, predvsem pa Pentagonu.

Izstrelek je mogoče usmeriti proti ladjam okoli 50 kilometrov od ciljev, leti pa s hitrostjo 3,5 maha.

Vmes se je zgodil še en incident, ko je rusko letalo Su-24 preletelo zelo blizu ameriškega rušilca USS Donald Cook, medtem ko so bili na rušilcu istočasno pod nadzorom protiladijskega sistema BAL in letal Su-30SM Flanker.

Letala Su-30SM so imela pod krili nameščene tudi protiladijske rakete Kh-31, ki jih v NATO imenujejo Kripton. Zelo redko jih je mogoče videti v ruskih operacijah v prvi bojni črti, zato je njihovo razkazovanje pomenilo določeno sporočilo ameriškim ladjam, predvsem pa Pentagonu.

Rusko lovsko letalo je preletelo nizko blizu ameriške ladje, incident pa so posneli s kamerami.

Ameriška 6. flota je delila ta videoposnetek o incidentu in tvitnila: »Ameriška mornarica rutinsko deluje v Črnem morju, da bi pomirila zaveznike in partnerje v NATO ter zagotovila varnost in stabilnost v regiji. Danes je USS Donald Cook plul v mednarodnih vodah v Črnem morju, medtem ko ga je nizko in blizu preletel SU-24. #MočZaMir.«

»Tri ladje bodo še naprej ohranjale pomorsko varnost skupaj z drugimi zavezniki in partnerji v zvezi NATO. Kombinirane operacije ladij še krepijo interoperabilnost in dokazujejo odločnost za mir in varnost Črnega morja,« je zapisano v izjavi ameriške mornarice.

Črno morje je sicer ključno strateško pomembno morje, ki povezuje Rusijo s Sredozemskim morjem.

Je edino »toplo« morje, preko katerega lahko ruska mornarica deluje vse leto.

Članice zveze NATO Turčija, Romunija, Bolgarija in Gruzija prav tako mejijo na Črno morje.

Tudi Ukrajina in Gruzija mejita na Črno morje.

Črno morje je dobilo dodaten strateški pomen, potem ko je Rusija leta 2014 priključila ukrajinski polotok Krim.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek