REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Grozljivo: ruska raketa ob eksploziji svojega jedrskega reaktorja ubila potapljača s 1000-kratno smrtno dozo sevanja

Grozljivo: ruska raketa ob eksploziji svojega jedrskega reaktorja ubila potapljača s 1000-kratno smrtno dozo sevanjaJedrska raketa - eksplozija

V Rusiji narašča strah, da so oblasti tako kot nekoč v času jedrske katastrofe v Černobilu prikrile prave razmere zadnje nesreče nove rakete z »neomejenim dosegom« in »jedrskim motorjem.«

Vse več je namreč podatkov, ki kažejo, da je ob preizkusu jedrske rakete z neomejenim dosegom prišlo do hude nesreče, pri kateri je razneslo sam jedrski reaktor rakete.

Najverjetneje je šlo za raketo 9M730 Burevestnik, jedrsko manevrirno raketo, ki jo NATO imenuje SSC-X-9 Skyfall.

Raketa najverjetneje deluje tako, da »sesa« zrak, nato pa ga reaktor segreje in razbeljenega izpihuje navzven, kar omogoča polet rakete. Deluje, dokler ima gorivo - to pa lahko pomeni leta. Toda znanstvenike je strah, da to pomeni, da to »orožje sodnega dneva« za seboj »seje« tudi jedrske izotope.

Raketa najverjetneje deluje tako, da »sesa« zrak, nato pa ga reaktor segreje in razbeljenega izpihuje navzven, kar omogoča polet rakete.

Žrtev skrivnostne eksplozije v začetku avgusta je namreč po poročanju ruskih medijev umrla zaradi radioaktivne doze sevanja, ki je bila tisočkrat večja od smrtne, poroča britanski Sun.

Prizadeti moški naj bi bil vojaški potapljač, umrl pa je v nekaj urah po nesreči v Belem morju, ki se je zgodila 8. avgusta, med preizkusom jedrskega motorja nove rakete, ki velja za rusko »čudežno orožje.«

Jedrska nesreča, Rusija - potapljač
Ruski vojaški potapljač in mesto preizkusa - platforma na morju.

Do nesreče je prišlo na platformi sredi morja. Pri tem je umrlo skupaj sedem ljudi, šest pa jih je bil ranjenih. Zdravniški izvidi večine žrtev naj bi bili po navodilih ruske tajne službe FSB uničeni, zdravniki pa so bili prisiljeni podpisati izjave o nerazkrivanju podatkov in čuvanju tajnosti.

Vendar so se ljub temu pojavili podatki o ranjenem potapljaču.

Ta naj bi umrl zaradi »akutnega radiacijskega sindroma« ter ran na nogi, ki jih je dobil ob eksploziji. Njegova koža je utrpela »kontaminacijo z radionukleidi«, ki so se akumulirali tudi v njegovem telesu.

Mož naj bi utrpel radiacijo v višini 30.000 grayev (Gy), kar je »tisočkrat nad smrtno dozo«, kot je pojasnil eden od strokovnjakov.

Umrl naj bi v bolnišnici blizu Arhangelska.

V grozi so zbežali iz operacijske sobe, je dogajanje opisala priča.

Ko so ga pripeljali v bolnišnico, ruska vojska menda ni pojasnila zdravnikom, da je bil mož poškodovan v jedrski nesreči.

S tem so medicinsko osebje in tudi eno nosečnico izpostavili hudi nevarnosti.

Medij Meduza je poročal, da so nadzorniki z detektorji sevanja prišli v bolnišnico med samo operacijo noge. Potem so pričeli preverjati sevanje.

»V grozi so nato zbežali iz operacijske sobe,« je dogajanje opisala priča. »Zdravniki so stekli za njimi in jih na pol poti ustavili; priznali so jim, da je bila beta radiacija iznad dovoljene,« je pojasnila priča dogodka. Zdravniki so takoj odstranili kad in vso medicinsko opremo, ker so ugotovili, da je visoko radioaktivna.

Mnoge je sedaj strah, da jim država prikriva prave razmere nesreče. Podobno kot v Černobilu leta 1986, ko je zaradi staljenega jedrskega reaktorja umrlo med štiri do šestnajst tisoč ljudi.

Poročilo zdravnikov - Rusija
Kljub cenzuri se je pojavilo zdravniško poročilo, ki kaže, da je potapljač umrl zaradi 1000-krat presežene stopnje sevanja.

Sama platforma, kjer se je zgodila nesreča sicer iz daljave danes seva 5-6 mikrorendgenov na uro, kar je še v mejah normale, vendar je ploščad sama verjetno visoko radioaktivna. Do nesreče naj bi prišlo zaradi eksplozije pod »pontonskim mostom«, ki ga je dvignilo zrak.

Za to naj bi bil kriv motor rakete, ki ga poganja jedrski reaktor, ki je poln izotopov.

Strokovnjaki medtem ocenjujejo, da je reaktor uporabljal uran U-235, na to namreč kažejo izotopi, ki so se razpršili po eksploziji reaktorja.

Detektorji so doslej namreč zaznali izotope z hitro razpolovno dobo, kot so stroncij - 91, barij -139 in latanij -140, ki imajo razpolovno dobo od 38 minut do 12,8 dneva.

Orožje, ki bi moralo biti strah in trepet za ruske sovražnike, očitno pač še ne deluje, kot je napovedal ruski predsednik Vladimir Putin – je pa zato že nevarno za ruske in druge prebivalce na Zemlji, sklepa Business Insider.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek