sobota, 30. november 2024 leto 29 / št. 335
Danes Madžarska, jutri Slovenija? Zaradi cenzure protestno dalo odpovedi več kot 80 madžarskih novinarjev in urednikov
Na spletu so se pojavili prizori dramatičnega poslavljanja novinarjev in urednikov, ki so v znak podpore odstavljenemu uredniku v madžarskem portalu Index.hu - nato drug za drugim odstopali s svojih uredniških mest in podali odpovedi.
Po odstavitvi odgovornega urednika največjega madžarskega novičarskega spletnega portala Index.hu Szabolcsa Dulla so včeraj namreč odstopili trije vodilni uredniki.
Dulla so odpustili sredi tedna po pritisku lastnikov iz krogov vladajoče madžarske stranke Fidesz.
Here is my piece on today's sad events at Hungary's Index
— Shaun Walker (@shaunwalker7) July 24, 2020
More than 70 of roughly 90 editorial staff at https://t.co/LRASOp1xkf, including all the desk editors, walked out of the newsroom on Friday, amid tears and anger. https://t.co/ZWp2NzMwLb
Pri fundaciji MFA so odločitev utemeljili, da je Dull s svojim ravnanjem oslabil finančni položaj portala na trgu.
Še 80 drugih novinarjev je takoj zatem, ko so odstopili trije uredniki, dalo odpoved. Odločitev so utemeljili s tem, da niso več izpolnjeni pogoji za neodvisno delovanje portala.
Šlo je sicer za enega od še redkih medijev, ki si je o dogajanju na Madžarskem sploh upal poročati neodvisno in kritično do oblasti, vse ostale pa si je madžarski premier Viktor Orbán s pomočjo novih zakonov in vplivnih tajkunov, s katerimi je povezan, uspel podrediti.
Odpoved delovnega razmerja pri Indexu so podali uredniki Attila Toth-Szenesi, Veronika Munk in Janos Haasz.
Our final day. Graphics: Szarvas - Index#Hungary #PressFreedom #Indexhttps://t.co/7DyN022asJ pic.twitter.com/Ia9yZyQTfS
— Index.hu (@indexhu) July 24, 2020
Njihovi potezi pa je nato sledilo še 80 novinarjev, piše na spletni strani portala v angleškem jeziku.
Za odpoved so se odločili, ker je predsednik fundacije MFA, ki ima v lasti Index.hu, Laszlo Bodolai sredi tedna odpustil odgovornega urednika Szabolcsa Dulla.
Od Bodolaija so sicer zahtevali, da Dulla ponovno imenuje in vrne na ta položaj, da bi zagotovili neodvisnost in prihodnost portala. A predsednik fundacije MFA tega ni storil.
Uredniški kolegij je ob odstopu pojasnil, da morata biti za neodvisno delovanje portala izpolnjena dva pogoja: ne sme biti zunanjega vpliva na vsebino, ki jo objavljajo, ali pa na sestavo zaposlenih.
Odstavitev odgovornega urednika pomeni kršitev drugega pogoja, so dodali uredniki.
»Njegova odstavitev je jasno vpletanje v sestavo zaposlenih in nanjo ne moremo gledati drugače kot na očiten poskus pritiska na Index.hu,« so poudarili.
This is what #PressFreedom looks like in #Hungary today: journalists at a staff meeting of @indexhu after their editor-in-chief was fired.
— Viktória Serdült (@viktoriaserdult) July 24, 2020
According to reports, 40 journalists are considering resignation.
(Photos courtesy of https://t.co/2rbsLxjNXv) pic.twitter.com/FgxtRuUVbF
Dodali so, da pogoji za neodvisno delovanje niso več izpolnjeni, zaradi česar dajejo odpoved.
»Index je pod takšnim zunanjim pritiskom, da bi se lahko zgodil konec našega uredništva, kot ga poznamo. Zaskrbljeni smo, da bomo s predlagano organizacijsko prenovo izgubili vrednote, zaradi katerih je Index.hu postal največji in najbolj bran portal na Madžarskem,« so zapisali.
Portalu je uspelo do nedavnega ohranjati neodvisnost, čeprav so lastniki blizu vladajočem Fideszu.
To pa naj ne bi bilo všeč madžarskemu premierju Viktorju Orbánu, ki si je v zadnjih letih priskrbel nadzor nad večino medijev v državi.
Prav Viktorja Orbána ima glede medijske zakonodaje za zgled tudi slovenski premier Janez Janša, kljub temu, da so skrb nad medijskim dogajanjem v Sloveniji izrazili tudi Evropska komisija in mednarodna novinarska združenja.
Znano pa je tudi, da so že v času prejšnje vlade nekateri slovenski mediji že bili pod drobnogledom madžarskih diplomatov in politikov, kar je bilo najbolj očitno ob protestu madžarske veleposlanice zaradi pisanja Mladine.
Predlagane spremembe medijske zakonodaje v Sloveniji Evropska komisija skrbno spremlja.
Viktor #Orban returned from #EUCO promising an end to Article 7 procedures. The next day, the editor of largest free media outlet, https://t.co/NxrMt0mnh8, was fired.@EUCouncil, @EU_Commission & @EPP can't turn a blind eye to Hungary's slide to unfreedom.
— Dacian Cioloş (@CiolosDacian) July 24, 2020
We need action! https://t.co/dFYPDthzSV
»Delo na predlaganih spremembah spremljam z zaskrbljenostjo,« je nedavno ob predstavitvi ključnih ugotovitev poročila o medijskem pluralizmu v EU za leti 2018 in 2019 dejala podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova.
Slovensko vlado je tudi pozvala, naj spremembe medijske zakonodaje natančneje prouči.
Glede razmer na področju medijev in njihovega lastništva je še dejala, da Slovenija ne bi smela slediti Madžarski.
Glede na tedaj predstavljano poročilo in razmere v Sloveniji je ocenila, da so nekateri trendi zaskrbljujoči.
Poročilo sicer ugotavlja stagnacijo, ponekod tudi degradacijo medijskega pluralizma v Sloveniji.
Devastating pics of journalists at Index - the last major independent news site in Hungary - who resigned en masse today after firing of editor in chief on Weds. More than 70 of around 90 editorial staff have tendered their resignation https://t.co/oIftDG8vw9 pic.twitter.com/oaWIpb9sMh
— Shaun Walker (@shaunwalker7) July 24, 2020
Glede na štiri parametre Slovenija celo pri dveh - temeljna zaščita in družbena vključenost - sodi med države s srednjim tveganjem, veliko tveganje pa si je Slovenija prislužila pri tržni pluralnosti in politični neodvisnosti.