REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Britanec iz Kabula evakuiral 200 mačk in psov: Javnost sprla zgodba o marincu, ki je rešil živali, svojih sodelavcev pa ne

Britanec iz Kabula evakuiral 200 mačk in psov: Javnost sprla zgodba o marincu, ki je rešil živali, svojih sodelavcev pa neRešil je živali, sodelavcev - Afganistanke in Afganistance - pa ne. Vir: Twitter

Nekdanji britanski marinec Paul Pen Farthing, ki je vodil kampanjo reševanja živali iz Afganistana, je z 200 mačkami in psi na krovu odletel iz Kabula proti Londonu, toda brez afganistanskega osebja, ki je delalo z njim.

Tiskovni predstavnik Farthingove kampanje Dominic Dyer je davi oznanil, da pričakuje pristanek zasebno financiranega letala s Farthingom in živalmi na letališču v Londonu, poroča AP.

Farthing je ustanovil dobrodelno organizacijo, potem ko je 15 let služil v britanskih silah v Afganistanu, med umikom vojakov iz Kabula pa se ni hotel evakuirati brez živali.

Marinec je dneve na družabnih omrežjih vabil podpornike, da se pridružijo njegovi kampanji, nakar so ga številne britanske znane osebnosti podprle, med drugim tudi komik Ricky Gervais.

Poleg številnih ponudb za posvojitev rešenih živali se je Farthing soočil tudi z ostrimi kritikami, ker je zapravljal čas in energijo pri opravljanju te naloge, namesto da bi pomagal rešiti ogrožene Afganistance iz Kabula.

Velika Britanija je sporočila, da ji je uspelo tekom dveh tednov z letali evakuirati več kot 15.000 britanskih državljanov in ogroženih Afganistancev. Toda ne vseh.

»Prav veliko vojakov smo morali angažirati, da bi pripeljali 200 psov. Medtem pa bo verjetno likvidirana družina mojega prevajalca,« je za radijsko postajo LBC zadevo jezno komentiral veteran in poslanec iz vrst konservativcev Tom Tugendhat.

Po drugi strani se Farthing in njegovi sodelavci na Otoku zagovarjajo, češ da njihova operacija ljudem ni odvzela letalskih sedežev, niti ni motila operacije njihove evakuacije.

Obrambni minister Ben Wallace je sprva dejal, da mora vojska dati prednost ljudem pred živalmi in se pritožil, da so nekateri privrženci Farthinga zaradi svoje operacije reševanja živali »odvzeli preveč časa« višjim poveljnikom in zlorabili britansko vojaško osebje.

Na trditve ministra, da »ne bo dal prednosti živalim pred obupanimi moškimi, ženskami in otroki, ki trkajo na vrata«, da bi si rešili življenje pred talibani, se je odzval aktivist za pravice živali Dominic Dyer z besedami, da bi moral Wallace - odstopiti.

Dyer je zatrdil, da je Farthing »narodni heroj,« ki se sooča s »kampanjo obrekovanja« vladnih uradnikov.

Nakar je Wallace pod pritiski doma naposled popustil in v sredo potrdil, da bo odobril zračno operacijo evakuacije psov in mačk iz Kabula, kjer jih je v zavetišču nastanil nekdanji marinec, ki je najel letalo za evakuacijo svojih afganistanskih sodelavcev in živali.

V opravičilo dejstvu, da je Farthing na koncu rešil samo živali in nobenega med afganistanskimi aktivisti, ki so mu pomagali izpeljati zahtevno akcijo, je Dyer dodal, da talibanski stražarji niso dovolili afganistanskemu osebju vstop na letališče, čeprav imajo dokumente, ter da bo Farthing, kljub dejstvu, da je uradni London sporočil, da je v soboto, 28. avgusta zaključil z akcijo reševanja iz Afganistana - še naprej delal na varni evakuaciji ogroženih Afganistancev v Veliko Britanijo...

Že zdaj je jasno, da gre najbrž za prazne obljube, ker so talibani že zagrozili, da ne bodo dovolili nobene evakuacije več po 31. avgustu.

Farhting pa se je odločil izpeljati akcijo reševanja in zapustiti Kabul brez svojih sodelavcev, Afganistank in Afganistancev, kljub temu, da je prej trdil, da jih ne bo zapustil.

Naposled pa jih je pustil - kot trenutno kaže - na cedilu.

Farthing je medtem skupaj s svojim dragocenim tovorom kosmatincev že pristal na londonskem letališču.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek