petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Talibani ustrelili žensko, ker si ni želela nadeti burke
Tuji mediji poročajo, da naj bi talibani v torek v Afganistanu ustrelili žensko, ker ni nosila burke.
Ta incident se je zgodil istega dne, ko je tiskovni predstavnik talibanov Zabihullah Mudžahid na televizijski tiskovni konferenci obljubil, da bodo v državi pod njihovo vlado spoštovane pravice žensk in da bodo lahko nadaljevale študij in delo, poroča Fox News.
Grozljiva fotografija, ki zdaj kroži po družbenih omrežjih, prikazuje žensko, ki leži v lokvi krvi, medtem ko je njena družina zbrana okoli nje.
The Taliban declared "amnesty" across Afghanistan and is urging women to join their government.
— Bloomberg Quicktake (@Quicktake) August 17, 2021
The comments signal how the Taliban might govern on a national level https://t.co/WynguDh0xe pic.twitter.com/PF8aebRPLp
Videti je še eno žensko, ki se je dotaknila žrtvinega obraza, ko je le-ta krvavela.
Burka je ohlapno oblačilo, ki pokriva celo telo od glave do pet in vsebuje tančico z odprtino za oči.
Najpogosteje ga nosijo ženske v Afganistanu in Pakistanu.
Talibani so po prevzemu Kabula sicer trdili, da obstajajo različne oblike pokrival, ki jih ženske v islamski državi lahko izberejo in ne zgolj burke.
Toda medtem so že postavili kontrolne točke po vsem Kabulu, nekateri civilisti pa so bili celo ubiti med poskusom pobega iz države z letališča.
Satellite images showed crowds amassing at Afghan’s capital airport on Monday as they attempted to board a flight out of the capital. #Afganistan #Kabul airport #Kabul pic.twitter.com/J5i0Cen0nV
— China Daily (@ChinaDaily) August 17, 2021
Spomnimo, talibani so v nedeljo vstopili v afganistansko prestolnico, kar je povzročilo kaos in paniko.
Afganistanski predsednik Ashraf Ghani je pobegnil iz države, ameriška vojska pa je pohitela z evakuacijo civilistov in diplomatov.
Gani sicer trdi, da iz države ni odnesel denarja, da je odšel le zato, da bi preprečil prelivanje krvi in da se bo kmalu vrnil.
In other news: UNICEF never heard of lying. :D https://t.co/68FZx4FUSH
— Ragnar (blue checkmark) (@RagnarBelial) August 19, 2021
Talibani, skupina, sestavljena iz nekdanjih afganistanskih borcev, mudžahedinov, ki so se v osemdesetih letih borili proti sovjetskim silam so tudi leta 1996 zavzeli Kabul in v njem začeli izvajati stroga pravila.
Ženskam je bilo prepovedano delati ali se izobraževati, izven hiše so lahko hodile le v spremstvu moškega člana družine, ob tem pa so morale biti v celoti pokrite od glave do peta.
Vodstvo talibanov zdaj miri domačo in svetovno javnost z obljubami, da so tudi sami šli skozi »transformacijo« in da ne bodo uvajali tako strogih pravil.
Vendar jih vse več incidentov demantira.
Taliban fighter holding a group of women and children against a wall with a UN Sustainable Development poster pic.twitter.com/Wakwv7Zu47
— Jack Posobiec (@JackPosobiec) August 17, 2021
Političarka Barbara Lee je bila edina ameriška kongresnica, ki je glasovala proti dovoljenju kongresa, ki je takratnemu predsedniku ZDA Georgeu Bushu omogočil, da je leta 2001 z vojsko – in na podlagi lažnih ali vsaj prenapihnjenih navedb - napadel Afganistan.
Nedavno se je oglasila na Twitterju.
»To, kar se dogaja v Afganistanu, je trenutno humanitarna kriza,« je dejala.
"Female mayor in Afghanistan says she's waiting for Taliban to 'come ... and kill me.'"--NBC News. Please pray and stand with the women of Afghanistan. #AfghanWomen #Afghanishtan #AfganistanWomen #Afganistan @mschlapp @mercedesschlapp #PrayForAfghanWomenhttps://t.co/FBM3JOCBMM
— Rev. Patrick Mahoney (@revmahoney) August 17, 2021
»Naj bomo jasni: v Afganistanu nikoli ni bilo in nikoli ne bo ameriške vojaške rešitve. Naša glavna prednostna naloga mora biti zagotavljanje humanitarne pomoči in ponovno zagotavljanje strehe nad glavo afganistanskim beguncem, ženskam in otrokom,« opozarja Barbara Lee.
Po poročanju United Nations News je 80 odstotkov od skoraj 250.000 Afganistancev, ki so bili prisiljeni zapustiti svoje domove zaradi spopadov od konca maja - žensk in otrok.