REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Adijo Britanija: Britanci pospešeno iščejo delo v tujini, Evropejci pa se vračajo domov, na evropski kontinent

Adijo Britanija: Britanci pospešeno iščejo delo v tujini, Evropejci pa se vračajo domov, na evropski kontinentIskanje dela - Velika Britanija

Zmaga Johnsonovih konservativcev v Veliki Britaniji s seboj ne prinaša samo gotovosti »brexita« in neomajnosti odhoda Velike Britanije iz EU 31. januarja leta 2020, pač pa tudi takšna in drugačna predvidevanja, kaj ta tektonski korak pomeni za samo EU in Veliko Britanijo.

Dejstvo, da je med EU in Veliko Britanijo dosežena dogovorjena ločitev, je takoj vplivala na dvig funta.

Nekateri analitiki so prepričani, da se bo ta trend nadaljeval tudi v prihodnje in da se bo še avgusta zelo slaboten funt v prihodnje vendarle bistveno okrepil.

Število Britancev, ki že iščejo delo v tujini, se je takoj po prvih informacijah o rezultatih britanskih volitev 12. decembra povečalo za 25 odstotkov.

Glede razvoja gospodarstva v Veliki Britaniji, pa tudi glede prihodnjega odnosa do državljanov EU v tej državi, ki se bo očitno še boj približala predvsem ZDA – pa je manj gotovosti.

In to se očitno kaže tudi na spletu – ob iskanju zaposlitev.

Število Britancev, ki že iščejo delo v tujini, se je takoj po prvih informacijah o rezultatih britanskih volitev 12. decembra povečalo za 25 odstotkov.

To kažejo podatki spletne strani Indeed, specializirane za iskanje zaposlitev.

Število iskalcev zaposlitev v tujini se je začelo povečevati v četrtek ob deseti uri, ko so vzporedne volitve pokazale, da bi konservativci lahko računali na 368 sedežev v parlamentu, poroča CNBC.

Irski in britanski potni list

Na koncu so konservativci dosegli 365 sedežev, kar je bistveno več kot leta 2017 in tudi več kot potrebnih 326, kot jih potrebujejo za zagotovitev večine v spodnjem domu parlamenta in potrditev dogovora z EU.

Iskalci zaposlitev so medtem delo iskali predvsem v Kanadi, kjer se je povpraševanje povzpelo za 111 odstotkov, temu pa je sledila Irska s 44 odstotki, Italija z 32 odstotki, Nemčija z 28 odstotki, ter Avstralija in Poljska z 20 odstotki.

»Zanimivo je to, da sta največji porast povpraševanja dosegli Kanada in Irska, z močnimi povezavami z Veliko Britanijo. Toda velik skok iskanja smo zabeležili tudi v drugih evropskih državah, kar kaže na to, da se tuji delavci v Veliki Britaniji ozirajo za delom na kontinentu ali pa se vračajo domov,« je ocenil Pawel Adrjan, ekonomist Indeeda.

Gre tudi za racionalno obnašanje, saj je tako glede tega, kako bo britansko gospodarstvo preneslo odhod iz enotnega trga EU in glede obsega pravic evropskih državljanov v Veliki Britaniji po njenem dokončnem odhodu iz EU še veliko nejasnosti.

Državljani drugih držav EU, ki niso tudi državljani Velike Britanije, bi lahko bili zaskrbljeni za svoj imigracijski status.

Tranzicijsko obdobje po brexitu se sicer konča konec decembra leta 2020.

Rezultati so podobni, čeprav bistveno nižji ob podobnih rezultatih leta 2016, po referendumu o izstopu Velike Britanije iz EU.

Samo dan po 24. juniju leta 2016 se je število britanskih iskalcev zaposlitve v tujini povzpelo za 73 odstotkov.

Iskanje dela v Kanadi je bilo tedaj večje za štirikrat, na Irskem pa za trikrat.

So pa medtem mnogi v te dežele tudi že odšli.

Gre pa tudi za racionalno obnašanje, saj je tako glede tega, kako bo britansko gospodarstvo preneslo odhod iz enotnega trga EU in glede obsega pravic evropskih državljanov v Veliki Britaniji po njenem dokončnem odhodu iz EU še veliko nejasnosti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek