REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Padec pogoja PC: Zmaga pravne države, poraz nasilja in arbitrarnosti vlade - in Slovenije

Padec pogoja PC: Zmaga pravne države, poraz nasilja in arbitrarnosti vlade - in SlovenijePC pogoj pred ustavnim sodiščem. Vir: Twitter, posnetek zaslona

Zgodilo se je pričakovano - ustavno sodišče je začasno zadržalo 10. člen odloka, s katerim je želela vlada zelo na hitro, od petka naprej v državno upravo uvesti pogoj PC.

To, kar je mogoče uvesti v številnih državah Evropske unije in sveta tako v Sloveniji – ni mogoče.

In to seveda ni nepričakovano, kajti vlada še vedno vlada z neustavnimi odloki.

Pobudo za presojo je podal policijski sindikat, ki je tako uspel.

Za zadržanje je glasovalo sedem, proti dva ustavna sodnika.

Sodišče je zavrnilo navedbo vlade, da je odlok sprejela kot delodajalec, in ne kot oblastni organ, kar je tudi večkrat javno dejal minister za javno upravo Boštjan Koritnik.

Sodišče
Vir: Twitter

Vlada tudi ni utemeljila, da bi se ravno med zaposlenimi v organih državne uprave virus SARS-CoV-2 širil bistveno hitreje kot v preostali populaciji ali skupinah posameznikov, ki so glede na svojo zaposlitev še bolj izpostavljeni tveganim stikom oziroma kjer so stiki intenzivnejši.

Zato trditvam vlade, da je izpodbijani ukrep edini, ki omogoča zagotavljanje pravice delavcev do varnega in zdravega okolja, ustavno sodišče ni pritrdilo.

Posledica zadržanja je, da bodo zaposleni v državni upravi še naprej sledili pogoju PCT.

Dodatna posledica, o kateri sodišče ni zapisalo ničesar je seveda dejstvo, da se bodo to jesen okužbe med zaposlenimi v državni upravi širile hitreje.

Vlada je po pričakovanjih ustavno sodišče že obtožila zaradi posledice svoje politike. Nova24TV je odločitev ustavnega sodišča takoj ocenila kot »noro«.

Vlada je po pričakovanjih ustavno sodišče že obtožila zaradi posledice svoje politike.   

Zaradi zadržanja tako ne bodo nastale nepopravljive posledice, je zapisalo ustavno sodišče.

Če pa bi začeli odlok izvajati, bi lahko nepopravljive posledice nastale za zaposlene v državni upravi.

Nova24TV je odločitev ustavnega sodišča takoj ocenila kot »noro«.

Za njo so glasovali Rajko Knez, Matej Accetto, Rok Čeferin, Dunja Jadek Pensa, Špelca Mežnar, Marijan Pavčnik in Katja Šugman Stubbs.

Proti sta glasovala Marko Šorli in Klemen Jaklič.

V policijskem sindikatu pričakujejo, da se bo po tej odločitvi ustavnega sodišča tudi Janševa vlada v prihodnje bolj premišljeno, predvsem pa v duhu socialnega partnerstva, odločala o pravicah zaposlenih vseh v Sloveniji.

Pričakujejo tudi, da bo tudi končna odločitev ustavnega sodišča podobna kot tokratna.

Vlada, ki nima zaupanja ljudi očitno ne more ne s prepovedmi in odloki in ne s prepričevanjem doseči večje precepljenosti ljudi.

Slovenija pa bo zato še naprej ena od tistih držav v Evropi, ki bo zaradi pandemije plačevala največji krvni davek.

Odločitev je tako poraz in zmaga hkrati.

Zmaga, ker je neustaven način kratenja človekovih pravic s pomočjo odlokov znova padel.

In poraz, ker obveznost zaposlenih v državni upravi, ki je uvedena v številnih državah, v Sloveniji ni uvedena in to ob bistveno slabši epidemiološki situaciji kot marsikje.

To je nov poraz vlade, ne pa ustavnega sodišča.

Obvezno cepljenje po državah, julij 2021
Obvezno cepljenje po državah, julij 2021: rdeče - obvezno za vse odrasle, oranžno - za nekatere odrasle, rumeno - za vse v določenih prostorih. Vir: Media reports

Slovenija pa postaja vse bolj čudna država.

Najbolj enostavno pa je zadevo rešila Italija, ki od 15. oktobra za vse delavce zahteva, da pokažejo dokazilo PCT. Slovenija pa se bo še naprej veselila tega, kar objektivno vodi v podaljševanje pandemije.

Poglejmo samo po svetu.

V ZDA so policisti in vojaki skupaj z ostalimi zaposlenimi v zvezni upravi že davno cepljeni, ker je cepljenje – obvezno.

V Kanadi je cepljenje – in ne testiranje – nujno za vse zaposlene v zvezni upravi ter vse, ki potujejo z letali, vlaki ali ladjami.

Cepljenje je za zaposlene v zvezni upravi obvezno tudi v Maleziji in Indoneziji.

Tudi na Fidžiju necepljene javne uslužbence čaka dopust, tisti, ki bodo pri necepljenju vztrajali do novembra pa bodo – odpuščeni.

V Franciji veljajo podobno strogi ukrepi, kazni za nespoštovanje pa se začnejo pri 1500 evrov in se nato dvigujejo ob ponovitvah kršitev.

Najbolj enostavno pa je zadevo rešila Italija, ki od 15. oktobra za vse delavce zahteva, da pokažejo dokazilo PCT.

Kdor koli brez potrdila PCT bo v petih dnevih suspendiran z dela.

Potrdila PCT, ki so na voljo tako digitalno kot na papirju, so v Italiji že obvezna za uporabo železnic ter vstop v kinodvorane, restavracije, telovadnice in bazene.

Tudi v Grčiji lahko v zaprte prostore, bare in kino dvorane vstopajo samo s pogojem PC.

Toda v Franciji vlada vodi državo z zakoni, ne pa z dekreti.

V Franciji pa so se gasilci proti obveznemu cepljenju pritožili celo na Evropsko sodišče za človekove pravice, ki pa je njihovo pritožbo – kot neutemeljeno zavrnilo.

Toda v Franciji vlada vodi državo z zakoni, ne pa z dekreti.

In zato se bo Slovenija še naprej veselila tega, kar objektivno vodi v podaljševanje pandemije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek