REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Izrael se s tajnimi garancijami ZDA pripravlja na sabotažo prekinitve ognja v Gazi, Trump Palestincem grozi s »peklom«

Izrael se s tajnimi garancijami ZDA pripravlja na sabotažo prekinitve ognja v Gazi, Trump Palestincem grozi s »peklom« Vir: Posnetek zaslona, X

V Gazi bo po besedah ameriškega predsednika Donalda Trumpa izbruhnil pekel, če palestinsko gibanje Hamas do sobote ne bo izpustilo vseh izraelskih ujetnikov, medtem ko je Egiptu in Jordaniji zagrozil, če ne bosta sprejela razseljenih Palestincev.

Kot je v Beli hiši dejal Trump, se bo zavzel za preklic dogovora o prekinitvi ognja v Gazi in izmenjavi izraelskih ujetnikov za palestinske zapornike, če Hamas do sobote ne bo izpustil vseh talcev, zajetih med napadom 7. oktobra 2023, ki so še v ujetništvu.

Kar se mene tiče, bi rekel, da bi, če vsi talci ne bodo vrnjeni do sobote do 12. ure – mislim, da je to primeren čas –, dogovor preklical in naj izbruhne pekel.

»Kar se mene tiče, bi rekel, da bi, če vsi talci ne bodo vrnjeni do sobote do 12. ure – mislim, da je to primeren čas –, dogovor preklical in naj izbruhne pekel,« je izjavil, potem ko je Hamas sporočil, da zaradi domnevnih izraelskih kršitev sporazuma o prekinitvi ognja v Gazi za nedoločen čas odlaga za soboto načrtovano izpustitev treh talcev.

Trump je dodal, da je odločitev o preklicu dogovora sicer v rokah Izraela in da sam ne pričakuje, da bo Hamas do sobote res izpustil ujetnike. »Mislim, da ne bodo. Mislim, da je veliko ujetnikov mrtvih,« je dejal.

Ob tem je predsednik ZDA zagrozil tudi Jordaniji in Egiptu, ki naj bi v skladu z njegovim predlogom o ameriškem prevzemu Gaze in preselitvi prebivalcev v sosednje države sprejela Palestince iz enklave. Dejal je, da bi lahko ZDA začasno ustavile ali pa povsem prekinile finančno pomoč dvojici držav, če ti ne bosta ravnali, kot se od njiju pričakuje.

V pogovoru za televizijo Fox News je dejal še, da prebivalci Gaze po izselitvi ne bodo imeli pravice do vrnitve v enklavo, saj da bodo minila leta, preden bo območje spet primerno za bivanje, medtem pa bodo že imeli »veliko boljša bivališča«.

Vse arabske države so Trumpove zahteve zavrnile.

Manj znano dejstvo je – o tem so v zadnjih nekaj dnevih večkrat spregovorili nekdanji britanski diplomat Alstair Crooke in drugi – da si je Netanjahu zagotovil poseben tajni dogovor z ZDA, da lahko suspendira drugi del trifaznega dogovora s Hamasom, v kolikor v tej fazi ne doseže primernega dogovora.

Izraelski voditelj po zmagovitem potovanju v Washington zato sedaj pripravlja vrsto novih zahtev za drugo fazo, za katere upa, da jih bo Hamas zavrnil. Če namreč nadaljuje z dogovori, mu grozi razpad vlade zaradi zagroženega odhoda skrajno desnih strank.

Od trenutka, ko je Izrael sprejel dogovor o prekinitvi ognja, so ga premier Benjamin Netanjahu in njegovi pomočniki opredelili kot omejen sporazum, katerega cilj je zagotoviti izpustitev čim večjega števila izraelskih ujetnikov, in ne kot celovit načrt za končanje vojne.

Manj znano dejstvo je – o tem so v zadnjih nekaj dnevih večkrat spregovorili nekdanji britanski diplomat Alstair Crooke in drugi – da si je Netanjahu zagotovil poseben tajni dogovor z ZDA, da lahko suspendira drugi del trifaznega dogovora s Hamasom, v kolikor v tej fazi ne doseže primernega dogovora.

In zdaj se je Netanjahu, opogumljen z nedavnimi srečanji v Beli hiši in pod vplivom cunamija navdušenja nad predlogom predsednika Donalda Trumpa, naj ZDA prevzamejo nadzor nad Gazo, v nedeljo vrnil v Izrael, pripravljen sabotirati sporazum, razširiti obleganje Zahodnega brega s svojimi silami in ponovno začeti vojno in etnično čiščenje v Gazi.

»To potovanje in pogovori s predsednikom ZDA so prinesli dodatne neverjetne dosežke, ki lahko zagotovijo varnost Izraela za več generacij,« se je pohvalil Netanjahu.

»Ne pretiravam. Ne pretiravam. Tu so možnosti, o katerih se nam po mojem mnenju ni niti sanjalo - ali pa se nam vsaj do zadnjih nekaj mesecev niso zdele mogoče, vendar so mogoče,« je dejal.

V skladu s pogoji sporazuma o prekinitvi ognja, ki je začel veljati 19. januarja, naj bi se Izrael in Hamas začela pogajati o podrobnostih druge 42-dnevne faze prekinitve ognja najpozneje 16 dni po koncu prve faze.

Druga faza predvideva izpustitev vseh preostalih izraelskih ujetnikov v zameno za znatno število Palestincev, ki jih zadržuje Izrael, popoln umik izraelskih sil iz Gaze in začetek trajne prekinitve ognja, ki bi omogočila obsežno obnovo območja Gaze, vredno več milijard dolarjev.

Po treh tednih od sklenitve dogovora pa se ta pogajanja še niso začela.

Netanjahu sprva ni hotel poslati delegacije v Doho v Katarju na pogovore o drugi fazi, po posredovanju Bele hiše pa je nerad poslal delegacijo, pooblaščeno le za razpravo o tekočih tehničnih podrobnostih, povezanih s sedanjo fazo, ne pa za pogajanja o naslednjih korakih.

Netanjahu je ob tem dejal, da je Izrael s Trumpom in njegovim posebnim odposlancem za Bližnji vzhod Stevom Witkoffom sklenil strateški dogovor o stališčih, ki jih bo Izrael zagovarjal v naslednjem krogu pogajanj.

Netanjahu je v ponedeljek dejal, da se je iz Washingtona vrnil z novimi načrti za Gazo in da se s Trumpom »dobro razumeta« glede nadaljnjega ravnanja.

»Želeli ste dan po [načrtu]? Dobili ste ga ... Preprosto se ne ujema s pripovedjo iz Osla ... Te napake ne bomo ponovili ... Vrnil sem se z vizijo brez Hamasa in brez palestinskih oblasti,« je napovedal Netanjahu. Na srečanju v Knesetu je stisnil pest in izjavil: »Vemo, kaj je popolna zmaga, in od nje ne bomo odstopili.«

Od 19. januarja, ko je uradno začela veljati prekinitev ognja, Izrael še naprej skoraj vsak dan izvaja ciljno usmerjene napade na območju Gaze. Po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi je bilo v teh napadih v zadnjih treh tednih ubitih več kot 110 Palestincev.

Kmalu po Netanjahujevem govoru je tiskovni predstavnik brigad Al Kasam, oboroženega krila Hamasa, Abu Obeida sporočil, da bo skupina odložila izpustitev naslednjih treh Izraelcev, ki naj bi jih zamenjali v soboto, saj naj bi Izrael kršil prekinitev ognja.

»Vodstvo odpora je v zadnjih treh tednih spremljalo sovražnikove kršitve in nespoštovanje pogojev sporazuma,« je dejal in dodal, da bo njihova izpustitev »odložena do nadaljnjega in dokler se okupator ne zaveže, da bo nadomestil pravice iz preteklih tednov za nazaj, mi pa potrjujemo svojo zavezanost pogojem sporazuma, dokler se jih bo okupator držal.«

Od 19. januarja, ko je uradno začela veljati prekinitev ognja, Izrael še naprej skoraj vsak dan izvaja ciljno usmerjene napade na območju Gaze. Po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi je bilo v teh napadih v zadnjih treh tednih ubitih več kot 110 Palestincev.

V nedeljo so izraelske sile streljale na Palestince na severu Gaze, ki so se po mnenju Izraela preveč približali izraelskemu ozemlju. Vsaj trije so bili ubiti.

Hamas je Izrael obtožil, da igra »umazane igre«, saj upočasnjuje ali preprečuje dogovorjeno dostavo pomoči na območje Gaze, vključno s hrano, zdravili, šotori, generatorji in drugimi potrebščinami, ter da še naprej ubija Palestince v Gazi.

Basem Naim, član političnega biroja Hamasa, je dejal: »To bi lahko povzročilo propad dogovora. Netanjahu se je iz ZDA vrnil z namenom, da bi sabotiral dogovor.«

Izraelska vlada naj bi po poročanju strani Drop Site še danes oblikovala izraelske zahteve, ki jih bo izraelska ekipa prenesla na pogajanja.

Po poročanju izraelskih medijev sta med njimi izgon vodstva Hamasa in popolna razorožitev njegovega vojaškega krila, brigad Kasam.

Prejšnji mesec je Netanjahu izraelskemu kabinetu povedal, da je od odhajajoče Bidnove administracije in Trumpove ekipe prejel »spremna pisma«, ki mu zagotavljajo, da lahko Izrael z minimalno utemeljitvijo nadaljuje vojno v Gazi.

Prejšnji mesec je Netanjahu izraelskemu kabinetu povedal, da je od odhajajoče Bidnove administracije in Trumpove ekipe prejel »spremna pisma«, ki mu zagotavljajo, da lahko Izrael z minimalno utemeljitvijo nadaljuje vojno v Gazi.

Ob tem je Izrael od ZDA tudi že dobil veliko količino bomb in drugega orožja za nadaljevanje pokola Palestincev.

Nedavna anketa kaže, da izraelska javnost v veliki večini želi, da se 2. faza nadaljuje in da se izpustijo vsi talci.

Hkrati pa skoraj enak delež podpira tudi Trumpov načrt, da se Gaza izprazni Palestincev.

Trumpova administracija podpira načrt za zavzetje Gaze.

»Trenutno morajo IDF, izraelske obrambne sile, vstopiti in bodo še naprej uničevale Hamas, če ta ne bo spoštoval pogojev prekinitve ognja,« je v nedeljo za NBC dejal Mike Waltz, Trumpov svetovalec za nacionalno varnost.

Osredotočanje na Hamas ne upošteva dejstva, da je skupina že izjavila, da ne namerava vladati povojni Gazi.

»Hamas nam je večkrat povedal, da ne želi biti v vladi ali biti vlada, vendar morajo vlado sprejeti vsi,« je dejal Mustafa Barghouti, predsednik Palestinske nacionalne pobude in nekdanji predsedniški kandidat, ki je bil leta 2006 izvoljen v parlament, v nedavnem intervjuju za Drop Site.

Barghouti je postal osrednja osebnost znotraj palestinskih pogajanj o prihodnjem upravljanju Gaze.

»S tem se strinjam,« je nadaljeval. »Nobena vlada ne more delovati v Gazi, če je ne sprejmejo vse [palestinske] stranke.« Poudaril je, da si Izrael ne le prizadeva prepovedati Hamasu vladati Gazi, ampak tudi »ne želi prostora za Palestinsko upravo in za vlado enotnosti«.

V skladu s prvotnimi pogoji sporazuma se je Hamas strinjal, da bo v prvi 42-dnevni fazi izpustil 33 izraelskih ujetnikov.

Do zdaj jih je izpustil 16, poleg petih tajskih državljanov, ki niso bili vključeni v dogovor.

Od 17 Izraelcev, ki naj bi jih izpustili, naj bi jih bilo živih devet, vključno z dvojnim ameriško-izraelskim državljanom. Do konca prve faze bo v Gazi ostalo približno 60 izraelskih ujetnikov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek