REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Telegraph: Iranski vrhovni voditelj pozvan k preklicu fatve o jedrskem orožju

Telegraph: Iranski vrhovni voditelj pozvan k preklicu fatve o jedrskem orožjuAli Hamnej in indijska »jedrska« raketa Agni. Vir: Posnetek zaslona, X

Visoki poveljniki iranske Islamske revolucionarne garde (IRGC) so pozvali vrhovnega voditelja ajatolo Alija Hameneja, naj prekliče svojo dolgoletno fatvo, ki prepoveduje razvoj in uporabo jedrskega orožja, je v nedeljo poročal The Telegraph.

Po njihovih navedbah je posedovanje atomskih bomb ključnega pomena za preživetje države zaradi vse večjih pritiskov zahodnih nasprotnikov.

Fatva ajatole Hameneja, ki jo je izdal sredi devetdesetih let in javno objavil leta 2003, izrecno prepoveduje proizvodnjo, kopičenje in uporabo jedrskega orožja, saj ajatola meni, da je to v nasprotju z islamskimi načeli.

Ta odlok je temelj iranskega uradnega stališča do jedrske oborožitve.

Dodatna težava je v tem, da si želi Donald Trump ponovnih pogajanj s Teheranom, ki bi izključila možnost, da si Iran pridobi jedrsko orože.

Vendar je Iran prepovedal vsa pogajanja s Trumpom o ponovnem podpisu sporazuma, ki ga je pred tem Trump - že sam prekršil.

Nato je nedavno zaostrovanje napetosti v regiji, vključno z izraelskimi letalskimi napadi na iranske vojaške objekte v bližini Teherana, po navedbah agencije AP okrepilo notranje razprave o nacionalnih obrambnih strategijah.

Z jedrskim orožjem bi bil Iran vsekakor varnejši pred napadi Izraela, to priznavajo tudi mednarodni strokovnjaki.

Bi pa to lahko zaostrilo jedrsko tekmo v regiji.

Napadi Izraela, katerih tarča so bili objekti, povezani z iransko proizvodnjo raket in nekdanjimi jedrskimi raziskavami, so poudarili ranljivost obrambne infrastrukture države, poroča agencija.

Zaradi teh dogodkov naj bi voditelji IRGC izrazili zaskrbljenost, da Iran zaradi upoštevanja fatve morda ne bo ustrezno pripravljen za boj proti eksistenčnim grožnjam in da bi pridobitev jedrskega orožja pomenila močno odvračilno sredstvo za nasprotnike.

Odnosi med Iranom in zahodnimi državami so po propadu jedrskega sporazuma iz leta 2015, od katerega so ZDA leta 2018 odstopile, napeti.

To je privedlo do ponovne uvedbe gospodarskih sankcij in večje diplomatske izolacije Irana.

Ali Hamnej
Ajatola Hamenej. Vir: Posnetek zaslona, X

Kljub tem izzivom ajatola Hamenej vztrajno zavrača možnost pogajanj z ZDA in jih označuje za nespametne in nečastne.

Vztrajno nasprotovanje vrhovnega voditelja jedrskemu orožju temelji tako na verski doktrini kot na strateških računih, katerih cilj je preprečiti nadaljnjo mednarodno osamitev.

Analitiki, ki jih navaja britanski časnik The Telegraph, menijo, da bi lahko, če bi ajatola Hamenej ponovno razmislil o fatvi, to pomenilo pomemben premik v iranski obrambni politiki, kar bi lahko privedlo do pospešenega jedrskega razvoja.

Takšna poteza bi verjetno zaostrila napetosti z Izraelom in njegovimi zahodnimi zavezniki.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek