REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Geopolitična podlaga protestov: Do Ukrajine kritična Slovaška znova dobiva ruski plin – preko Madžarske in Srbije

Geopolitična podlaga protestov: Do Ukrajine kritična Slovaška znova dobiva ruski plin – preko Madžarske in SrbijeUstavitev plina škodi EU, toda politikom je - vseeno. Vir: Posnetek zaslona, X

Čeprav objavlja vse več podatkov o tem, kako so različne »vladne nevladne organizacije«, ki podpirajo proteste v nekaterih evropskih državah financirane s strani ZDA, se ta vidik pogosto spregleda.

Ukrajina, Gruzija in Kirgizija so tipični primeri velikanskih finančnih transferjev organizacijam, ki nato organizirajo proteste, ti pa so se pogosto končali z »barvnimi revolucijami«

Trenutno že več kot 100 dni potekajo v Gruziji, zaradi sprejema zakona, ki je prav to financiranje naredil transparentno.

Protestniki v Gruziji pozdravljajo protestnike v Srbiji...

Na Slovaškem potekajo zoper slovaškega predsednika vlade Roberta Fica, ki kritizira evropsko podžiganje vojne v Ukrajini.

V Srbiji so protesti še vedno nekoliko drugačni.

Študentje zahtevajo izpolnitev zahtev, ki so konkretne, povezane z delom državnih institucij, a je v ozadju in iz tujine slišati vse več zahtev po zamenjavi predsednika države Aleksandra Vučića, pa čeprav s pomočjo nekakšnega srbskega »Majdana.«

Nevladne organizacije, ki so ob »rušenju Miloševića« leta 2000 za Srbijo porabile okoli 90 milijonov dolarjev pa so v zadnjem obdobju od ZDA dobile okoli 200 milijonov dolarjev.

Čeprav z zahoda financirane nevladne organizacije protestov ne organizirajo, iz ozadja vse dosledno podpirajo nadaljevanje protestov v Srbiji.

Čeprav z zahoda financirane nevladne organizacije protestov ne organizirajo, iz ozadja vse dosledno podpirajo nadaljevanje protestov v Srbiji.

Podpira jih tudi opozicija, ki bi ob padcu predsednika prišla na oblast in je bolj prozahodno usmerjena.

Da si prevrata želijo, ne skrivajo zahodni mediji in politiki, pa tudi razni slovenski dušebrižniki, ki so nenadoma pričeli iskati razne Vučićeve grehe, tudi tiste iz vojnih let v Bosni, kjer so pomagala celo mednarodna sodišča.

Srbski predsednik Aleksandar Vučić gre mnogim na živce zaradi avtokratskega načina vladanja.

A po drugi strani je res tudi, da Srbija pod Vučićem ni uvedla sankcije Rusiji in ima dobre odnose tudi s Kitajsko.  

Vučić se trudi imeti dobre odnose z vsemi, tudi z Brusljem in Washingtonom in to je zaradi dobesedno obkolitve Srbije s članicami NATO seveda razumljivo.

Hkrati pa je zelo pomemben vezni člen tudi med Rusijo in Slovaško ter Madžarsko, ki sta soočeni z združenimi ukrajinsko-evropskimi pritiski in prekinitvijo dobav plina.

Obenem Srbija kot država matica še vedno ni priznala neodvisnosti Kosova, njene pokrajine, ki se je enostransko odcepila od Srbije leta 2008, večina evropskih držav in ZDA pa so nastanek nove države vzpodbudile in jo priznale.

S tem so hudo prekršile mednarodno pravo in sprožile procese, ki so nato razbili tudi Ukrajino, Gruzijo in prinesli vojne v Evropo.

S tem so hkrati kaznovale rusko zaveznico Rusijo.

A zahodno ozemeljsko kaznovanje Srbje ne bo dobilo epiloga, dokler kazni in t.i, nove države na svojem ozemlju Srbija ne prizna.

Slovaška se je ob prekinitvi dobav plina preko Ukrajine znašla sama, brez pomoči EU. A pomoč sta ji takoj zagotovili Madžarska – in Srbija.

To je še en močan razlog, da si zahodne države želijo spremembe oblasti, ki bi jim omogočila dokončanje njihove strategije.

V tej zgodbi pa imata pomembno mesto tudi plin in nafta.

EU se je na sabotažo Ukrajine, ki je 1. januarja prekinila vse dobave ruskega plina preko Ukrajine odzvala zelo blago in tako je predvsem sodelovanju z Rusijo naklonjena Slovaška ostala sama.

Ruska družba »Gazprom« je namreč ostala brez tehnične in pravne možnosti za dobavo plina za tranzit skozi Ukrajino. Zaradi izteka pogodbe z Naftogasom Ukrajina ruski plin od 1. januarja prek tega ozemlja ne dobavlja več.

A pomoč sta ji takoj zagotovili Madžarska – in Srbija.

Budimpešta je Bratislavi od 1. februarja zagotovila tranzitne zmogljivosti za dostavo ruskega plina po južni poti - Turškem toku, preko Srbije, je povedal madžarski zunanji minister Peter Szijjártó.

»Pripravljeni smo v celoti ponuditi naše tranzitne zmogljivosti, da bi zagotovili oskrbo Slovaške z energijo,« je konec januarja dejal diplomat.

S prvim februarjem pa je bilo sodelovanje realizirano.

Zahodno ozemeljsko kaznovanje Srbje ne bo dobilo epiloga, dokler kazni in t.i, nove države na svojem ozemlju Srbija ne prizna.

Minister je opozoril, da je Madžarska lani iz Rusije prek »Turškega toka« prejela 7,6 milijarde kubičnih metrov plina, največja zmogljivost plinovoda pa je 8,5 milijarde kubičnih metrov. V rezervi je ostala skoraj milijarda kubičnih metrov.

»Povečujemo letno zmogljivost povezovalnega voda s Slovaško za 900.000 kubičnih metrov, da lahko prispevamo k energetski varnosti Slovaške,« je poudaril Szijjártó.

In tako so se po enomesečnem premoru obnovile dobave ruskega plina na Slovaško, piše portal Denik N, sklicujoč se na direktorja energetskega sistemskega operaterja SPP Vojteha Ferenca.

Po besedah ​​Ferenca je 1. februarja družba Gazprom največjemu slovaškemu energetskemu operaterju začela dobavljati plin po plinovodu Turški tok.

Napovedal je, da bodo od aprila dobave podvojili.

»Pogodba s podjetjem Gazprom Export velja do leta 2034. Ne bomo jo prekinili,« je dejal direktor, poroča portal.

Ob tem se je Srbija istočasno znašla tudi pod ameriškimi sankcijami, saj je njena NIS, naftna industrije Srbije v večinski lasti ruskih podjetij.

Po enomesečnem premoru so se obnovile dobave ruskega plina na Slovaško.

Zato bi ji lahko Janaf, jadranski naftovodi, ki dobavlja zahodno nafto v Srbijo preko hrvaške kmalu prekinil dobave.

To bi še dodatno dvignilo ceno proizvodnje goriva. In Srbija tudi tukaj išče rešitev – tako, da gradi naftovod proti Madžarski, ki bi ji omogočila dobave ruske nafte.

Tudi ko gre za plin namreč ni res, da bi Rusija prekinila dobave plina državam Evrope, kot rada zatrdi celo predsednica Evropske komisije.

Rusija je pripravljena dobaviti plin v Evropo, vendar so obeti za takšne dobave odvisni od odnosa kupcev, je za Sputnik nedavno ponovno povedal direktor oddelka za gospodarsko sodelovanje ruskega zunanjega ministrstva Dmitrij Biričevski.

»Glede možnosti ponovne dobave ruskih ogljikovodikov v Evropo želimo poudariti, da je Rusija vedno odgovorno pristopila k izpolnjevanju svojih pogodbenih obveznosti za dobavo energetskih virov. Ruski predsednik Vladimir Putin je že večkrat poudaril pripravljenost Rusije za dostavo "modrega" goriva tako preko ozemlja Ukrajine kot tudi po plinovodu "Severni tok", ki je po terorističnem napadu ostal nepoškodovan. Prihodnost tovrstnih dobav pa je v celoti odvisna od stališč tranzitne države in kupcev – Kijeva in držav Evropske unije,« je pojasnil Biričevski.

Opozoril je še, da čeprav so se zahodna podjetja, ki tradicionalno kupujejo ruski plin, znašla pod velikim političnim pritiskom, so se dobave ruskega plina v Evropo v letu 2024 glede na leto 2023 po predhodnih ocenah povečale za 18 odstotkov in dosegle raven okoli 53 milijard kubičnih metrov.

Golob v prezgodnjem boju proti plinu - namestu proti premogu...
Slovenija nima možnosti, da bi se priključila na madžarske plinovode ali naftovod, ker slovensko vlado diverzifikacija očitno ne zanima. Slovenija, ki je prav tako ostala brez ruskega plina, ki se je v njo v okoli 80 odstotkih pretakal preko Avstrije, je tako sedaj odvisna le še od "zahodnih" virov tega energenta.

»Seveda je ta številka bistveno nižja od kazalcev pred pandemijo, vendar je takšen obseg dobav v trenutnih razmerah še ena jasna potrditev zanesljivosti Rusije kot izvoznice in partnerice v energetskem sodelovanju. Za razliko od evropskih politikov se zavedamo ne le svoje odgovornosti za spoštovanje zavez, ampak tudi za zagotavljanje globalne energetske varnosti. Spomnil vas bom, da je imela Rusija pomembno vlogo pri premagovanju posledic svetovne energetske krize v letih 2021–2023 in še naprej zagotavlja stabilnost oskrbe z ogljikovodiki«, je poudaril Biričevski

Ko je govoril o morebitnih dobavah po nepoškodovanem kraku plinovoda Severni tok, je dejal, da Moskva ni prejela nobenih signalov o pripravljenosti Nemčije, da začne dobavljati plin po tem plinovodu.

»V tem trenutku ne dobivamo nobenih signalov o pripravljenosti vodstev evropskih partnerjev, zlasti nemških, na obnovitev nakupa prek 'Severnega toka'. "Zdi se, da je bilo dolgoročno konstruktivno in vzajemno koristno sodelovanje, na katerem je temeljila blaginja evropskega gospodarstva, žrtvovano ostri rusofobni kampanji prevladujočih ideoloških sil na Zahodu, da bi naši državi zadali 'strateški poraz',« je sklenil Biričevski.

Ruski predsednik Vladimir Putin je pred tem, ko je govoril o možnosti dobave plina v Nemčijo prek kraka plinovoda Severni tok 2, ki je po terorističnem napadu ostal nepoškodovan, izjavil, da obstaja možnost tranzita plina, a da nemška stran tega ne želi.

Ruski predsednik Vladimir Putin je pred tem, ko je govoril o možnosti dobave plina v Nemčijo prek kraka plinovoda Severni tok 2, ki je po terorističnem napadu ostal nepoškodovan, izjavil, da obstaja možnost tranzita plina, a da nemška stran tega ne želi.

In dokler bo politika Bruslja in Washingtona, ki se strinjata, da je (poceni) ruska energija »slaba«, ameriška (draga) energija pa »dobra« ostalo v veljavi, tako dolgo bodo tudi »dogajanja ljudstev« v vzhodni Evropi pod vplivom geopolitičnih pritiskov.

V Sloveniji takšnih revolucij (še) ni, saj je Slovenija zvesta izvajalka politik Washingtona in Bruslja.

Slovenija prav zato nima možnosti, da bi se priključila na madžarske plinovode ali naftovode, polne ruskega plina in nafte, ker slovensko vlado diverzifikacija očitno ne zanima.

Slovenija, ki je prav tako ostala brez ruskega plina, ki se je v njo v okoli 80 odstotkih pretakal preko Avstrije, je tako sedaj odvisna le še od dragih »zahodnih« virov tega energenta.

Ceno bodo na koncu plačali državljani.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek