REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Njet! Ukrajina ne bo sprejeta v NATO, zato bi NATO rad vstopil v Ukrajino, po receptu iz Jugoslavije!

Njet! Ukrajina ne bo sprejeta v NATO, zato bi NATO rad vstopil v Ukrajino, po receptu iz Jugoslavije!Lažni zahodni mirovniki bodo legitimne tarče. Vir fotomontaže: Grok AI

Zahod se poigrava s poskusom uvedbe »mirovnikov« v Ukrajino.

Ideja je, da bodo po koncu vojne v državo vstopile tuje enote.

Dejansko to pomeni, da Ukrajina ne bo sprejeta v NATO, bi pa NATO rad vstopil v Ukrajino.

Gre za zvito potezo, ki je Rusija ne bo dopustila, pravi ruski strokovnjak Jurij Svetov.

V primeru vstopa zahodnega kontingenta v Ukrajino bo to pomenilo neposreden spopad z Rusijo in zahodni vojaki bodo postali legitimne tarče, je dodal strokovnjak.

V primeru vstopa zahodnega kontingenta v Ukrajino bo to pomenilo neposreden spopad z Rusijo in postali bodo legitimne tarče, je dodal strokovnjak.

Pred tem je stalni predstavnik Rusije pri ZN Vasilij Nebenzja opozoril, da je za napotitev mirovnega kontingenta v Ukrajino potreben mandat Varnostnega sveta ZN, sicer bodo takšne vojaške sile postale zakonita tarča Moskve.

»Hkrati lahko trdijo, da tja ne bo vstopila le vojska držav članic Nata, ampak tudi nekatere druge, vendar je jasno, da je smisel vsega tega v tem, da se Natove enote namestijo v Ukrajino. Tega ne podpiramo in ne bomo podpirali,« poudarja Svetov.

Ugotavlja, da je več evropskih držav že izrazilo pripravljenost za premestitev svojih enot v Ukrajino.

»Francija je izrazila pripravljenost za napotitev svojih vojakov v Ukrajino - o tem je govoril Macron, prav tako Velika Britanija

Poljaki so takšno možnost res zavrnili, a baltske države so nanjo pripravljene.

»Tega ne bomo dovolili. Če bodo poskušali vstopiti tja brez našega dovoljenja, jih bo doletela enaka usoda kot plačance, ki se zdaj borijo v Ukrajini. Varnostni svet ZN, ki bi moral sprejeti takšno odločitev, mislim, da je ne bo odobril, ker ima Rusija pravico veta, in mislim, da nas bo pri tem podprla tudi Kitajska. Zato je ta ideja obsojena na propad,« je poudaril Svetov.

Svetov ugotavlja, da je Rusija seznanjena z delom in dejanji »znanih zahodnih 'mirovnikov'«.

»Na primeru nekdanje Jugoslavije lahko vidimo, kako so se 'mirovniki' tam obnašali in čigav položaj so tam varovali, tako kot to vidimo v drugih državah.

Izpolnjevali bodo voljo Američanov in predvsem Nata, zato jim tja ne bomo dovolili vstopa.

To morajo zelo jasno razumeti,« poudarja Svetov.

Rusija bo odgovorila z vojaškimi sredstvi, če NATO vstopi v Ukrajino: Ko govori o možnih tveganjih v primeru, da mednarodne sile samoiniciativno vstopijo v Ukrajino, Svetov opozarja, da bi to pomenilo neposreden vojaški spopad z Rusko federacijo. Rusija bo na takšna dejanja odgovorila z vojaškimi sredstvi, je dodal.

»Zdaj so v težkem položaju, saj imajo samo en izhod - Ukrajina mora kapitulirati. O tem so že začeli pisati ameriški novinarji. Težko to sprejmejo, a bodo morali,« je dodal Svetov.

Lažni mirovniki
Lažni mirovniki. Vir: Posnetek zaslona, Grok AI

Ocenjuje, da Rusija izvaja aktivne ofenzivne operacije in da je mogoče pričakovati nadaljnje napredovanje ruskih enot na ozemlju Ukrajine.

»Predsednik Putin je izjavil, da tudi če se pogajanja začnejo, ne bomo ustavili naše vojske. Ni nas po naključju spomnil na to, kar se je zgodilo leta 2022, ko smo ne le ustavili vojaške operacije, ampak tudi umaknili vojsko iz Kijeva, v odgovor na to pa smo bili prevarani. Takšne goljufije ne bomo več dovolili,« je opomnil strokovnjak.

Svetov je pravzaprav namigoval na carigrajska pogajanja, ki so potekala mesec dni po začetku ruske specialne vojaške operacije, ko so Moskvo pozvali, naj umakne svoje sile iz okolice Kijeva, saj očitno Ukrajina ne more podpisati mirovnega sporazuma »s pištolo na glavi«.

Med pogajanji v Carigradu je Vladimir Putin zelo želel skleniti mir z Ukrajino, da bi se izognil prelivanju krvi in ​​hudi vojni, zato je umaknil vojsko, čeprav se je zavedal, da bi Rusijo lahko prevarali, medtem ko se je Kijev pod vplivom Velike Britanije v zadnjem trenutku odrekel mirovnemu dogovoru in se odločil za podaljšanje krvavega spopada in nadaljnje uničenje.

Svetov ocenjuje, da bodo prihodnja pogajanja zato »zelo dolga in težka«.

»Prvič, verjamemo, da bi morala biti pogajanja med Rusijo in Združenimi državami Amerike. Drugič, Donald Trump želi skleniti sporazum, ki mu bo prinesel nekaj dobička iz tega konflikta, mi pa želimo doseči dogovor o miru in varnostnih jamstvih za Rusijo in vso Evropo. Zato so naša stališča še vedno zelo oddaljena,« je dodal strokovnjak.

Strokovnjak je prepričan, da bo Evropa še naprej zagotavljala vojaško pomoč kijevskemu režimu, še posebej, ker »želi Trump ukrajinsko vprašanje prenesti v Evropo.«

Hkrati je Evropa zelo bojevita, je poudaril Svetov.

»Pripravljeni so iti v vojno, ves čas, vsak dan trdijo, da je treba Ukrajini dati orožje in denar. Poglejte izjavo nemškega kanclerja Olafa Scholza v njegovi volilni kampanji – pravi, da Ukrajina potrebuje vojsko za zagotavljanje svoje varnosti, a ker Ukrajina nima denarja za takšno vojsko, bi ji ga morala dati Evropa,« ugotavlja Svetov.

Strokovnjak je prepričan, da bo Evropa še naprej zagotavljala vojaško pomoč kijevskemu režimu, še posebej, ker »želi Trump ukrajinsko vprašanje prenesti v Evropo.«

Kljub temu, da so države EU v gospodarski krizi, je to politična odločitev, je dodal Svetov. Po njegovih besedah ​​evropske voditelje zdaj bolj zanima politika kot pa gospodarstvo in življenjski standard državljanov.

Ruska zunanja obveščevalna služba je pred tem sporočila, da je Zahod pripravljen napotiti tako imenovani mirovni kontingent okoli 100.000 ljudi, da bi obnovili bojno sposobnost Ukrajine, Kremelj pa je izpostavil, da je napotitev mirovnih sil možna le s soglasjem strani v konkretnem konfliktu in da je o mirovnikih v Ukrajini preuranjeno govoriti.

Putin je januarja na srečanju s stalnimi članicami Varnostnega sveta Rusije izjavil, da cilj rešitve konflikta v Ukrajini ne bi smelo biti kratkotrajno premirje in premor za pregrupiranje sil in oboroževanje Kijeva za kasnejše nadaljevanje konflikta, temveč dolgoročni mir.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek