petek, 01. november 2024 leto 29 / št. 306
Musk z anketo vprašal, ali bi ameriška vlada morala umakniti obtožbe zoper Snowdna in Assangea, ste že glasovali?
Elon Musk je v soboto na Twitterju objavil anketo z vprašanjem, ali bi bilo treba pomilostiti nekdanjega sodelavca ameriške obveščevalne službe in žvižgača Edwarda Snowdna in soustanovitelja WikiLeaksa, novinarja in publicista Juliana Assangea.
Preliminarni rezultati kažejo izjemno podporo javnosti da tako za Snowdna kot Assangea, oba obtožena v skladu s spornim ameriškim zakonom o vohunjenju, Washington opusti obtožbe.
»Ne izražam mnenja, sem pa obljubil, da bom izvedel to anketo,« je Musk tvitnil in uporabnike vprašal: »Ali naj bosta Assange in Snowden pomiloščena?«
I am not expressing an opinion, but did promise to conduct this poll.
— Elon Musk (@elonmusk) December 4, 2022
Should Assange and Snowden be pardoned?
Doslej je glasovalo več milijonov ljudi, preko 80 odstotkov jih je odgovorilo z »da«, okoli 19 odstotkov pa z »ne.«
Spomnimo, leta 2013 je Snowden razkril ogromno zaupnih dokumentov, ki so razkrili obsežne operacije nadzora ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA), ki so bile usmerjene proti civilistom v Združenih državah Amerike, pa tudi zoper vodilne politike na tujem, med ostalim je bila v Evropi tarča vohunjenja s strani NSA tudi (zdaj že nekdanja) nemška kanclerka Angela Merkel.
Žvižgač je nato po besedah njegovega odvetnika pobegnil iz ZDA v Hongkong in nato v Rusijo, kjer je nedavno prejel tudi ruski potni list.
Julian Assange is a prisoner of conscience. Free the man, and free the press.https://t.co/CuShSmhV2R
— Edward Snowden (@Snowden) November 28, 2022
V Rusiji pa je Snowden ostal zato, ker zaradi dejanj ZDA - razveljavili so mu potni list in onemogočili polet z letalom – ni več mogel nikamor, ne na Kubo in ne v Bolivijo, torej proti Latinski Ameriki, kot je sprva načrtoval.
2.6m people voted yes to pardon Assange and Snowden. And the government has no interest in even a fair trial.
— Jarrod Weise (@jarrodweise) December 4, 2022
That should alarm you.
Pozneje se je izkazalo, da je bilo dobro, da je po naključju ostal v Rusiji, saj je Bela hiša s pritiski na številne latinskoameriške države hitro dosegala prevrate ali pa celo odpovedi gostoljubja v veleposlaništvu, kot je denimo naredil Ekvador v primeru Assangea, ki mu je najprej podelil politično zatočišče, nato pa mu azil odvzel in dopustil njegovo aretacijo s strani britanskih policistov v Londonu.
V svetovni javnosti novinarji in mediji ter številni državniki neprestano zahtevajo izpustitev Juliana Assangea, ki je brez kakršnekoli razsodbe že več let zaprt v celici strogo varovanega londonskega zapora Belmarsh le zaradi tega, ker je z objavo tajnih depeš ameriške vlade svetu razkril, da so ZDA vohunile za svojimi zavezniki, premalo štele civilne žrtve v Iraku in Afganistanu ter narekovale tajno, posredniško vojno v Jemnu.
The Embassy stands firmly behind all of those illegally imprisoned and denied their rights. Unless they are illegally imprisoned and denied their rights by us. pic.twitter.com/6MHeynb2xj
— The United States Embassy of Planet Earth (@usownstheplanet) December 4, 2022
Slovenska vlada pa pod taktirko vladnih strank (Svobode, SD in Levice) o tem vprašanju še vedno molči, čeprav so stranke sedanje vladajoče koalicije pred aprilskimi volitvami Assangeu obljubljale celo zatočišče v Sloveniji.
About time the #EuropeanUnion stopped pretending that it cares about 'Freedom of the Press' and Human Rights. As long as they continue to ignore the persecution of Julian #Assange It's clear that their interest in journalism is confined to controlling the mainstream narrative... pic.twitter.com/EvPdTBnW1d
— Mick Wallace (@wallacemick) December 3, 2022
Spomnimo, Protestna ljudska skupščina je že 4. maja »prihodnjo slovensko vlado« premierja Roberta Goloba pozvala, »naj uresniči svoje predvolilne obljube in Assangeu ponudi politično zatočišče«:
V ZDA se Snowden sooča s tremi obtožbami v skladu z zakonom o vohunjenju, ki mu lahko prinesejo 30-letno zaporno kazen.
— Préaris (@prearis) December 4, 2022
Lahko bi bil obtožen tudi drugih kaznivih dejanj, s čimer bi bila kazen najbrž še strožja.
Flashback (Snowden) “Q-Group” https://t.co/ioZWLom5E6
— Joseph A Dowdy (@hockeyseasntime) December 4, 2022
Julian Assange se je znašel v središču pozornosti ameriške vlade leta 2010, ko je WikiLeaks objavil tajne dokumente, ki razkrivajo domnevne vojne zločine ameriških sil v Iraku in Afganistanu.
V Avstraliji rojen založnik in ustanovitelj WikiLeaksa je še vedno zaprt v zaporu Belmarsh v Združenem kraljestvu, kjer čaka na izročitev v ZDA, da bi se na ameriških tleh soočil z obtožbami vohunjenja, za katere je zagrožena zaporna kazen do 175 let.
Ali celo smrtna kazen!
Julian Assange is still not free after 3 years, 7 months and 22 days of political imprisonment in HMP Belmarsh, following 6 years, 9 months and 23 days of arbitrary detention in the Ecuadorian embassy (see @UN WGAD Opinion No. 54/2015).
— Is Julian Assange free yet? (@AssangeFreeYet) December 3, 2022
Musk, ki se je nedavno potegoval za 44 milijard dolarjev vreden posel prevzema družbenega omrežja Twitter, je uporabnike nato večkrat vprašal, ali naj platforma odblokira določene račune.
Novembra je objavil anketo o tem, ali naj Twitter razveljavi doživljenjsko prepoved uporabe Twitter računa za nekdanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa, ki je bil v začetku leta 2021 trajno suspendiran zaradi domnevnega spodbujanja nasilja med neredi na Capitol Hillu januarja 2021.
Jasna večina je glasovala za ponovno vzpostavitev Trumpovega računa.
— John The Savage (@JohnSavage2540) December 4, 2022
Trump je sicer ob koncu svojega mandata napovedoval, da bo razmislil o pomilostitvi Assangea in Snowdna, vendar se nato za to ni odločil.
Jasno je, da Musk nima možnosti, da osvobodi Assangea in Snowdna obtožb ameriškega tožilstva.
"If wars can be started by lies, peace can be started by truth." —Julian Assange pic.twitter.com/Pcf77TF1Bx
— sarah (@sahouraxo) December 3, 2022
Toda glede na velik vpliv, ki ga ima, pa je zelo verjetno, da bo tudi ta anketa morda pomagala obema po krivici obtoženima na poti v svobodo.
Če ne prej, po tem ko bo izvoljena naslednja ameriška administracija, saj je svetovalec za nacionalno varnost ZDA John Kirby v vladi sedanjega ameriškega predsednika Joeja Bidna pred dnevi v zvezi s tem pustil le malo dvomov.
Poročevalci iz Bele hiše so namreč Kirbyja na novinarski konferenci vprašali za komentar glede poziva skupine pet uglednih svetovnih medijev na čelu s prvopodpisanim New York Timesom, naj predsednik ZDA Joe Biden umakne obtožbe zoper Juliana Assangea.
"We maintain what we said in 2012, when J Biden was vice president" LIES, LIES, LIES https://t.co/nsPjOVLPIy
— #24F Coalición Vida y Libertad Julian Assange (@Assange_libre) November 29, 2022
Po mnenju skupine uglednih zahodnih časopisov sodni pregon ustanovitelja WikiLeaksa predstavlja »nevaren precedens«.
Kirby je nato le skopo odgovoril, da ameriška administracija ostaja pri stališču sporočenem že leta 2012, ko je bil Biden podpredsednik ZDA.
Biden je tedaj (kot priča video posnetek spodaj), za slavnega novinarja in publicista v intervjuju povedal, da je Julian Assange zanj le »visokotehnološki terorist«.
Bo glas milijonov potencialnih volivcev ob vztrajnih pozivih številnih uglednih svetovnih osebnosti, politikov, novinarskih združenj in medijev po amnestiji zahodnega političnega zapornika Juliana Assangea in tudi žvižgača Edwarda Snowdna - zmehčal ostarelega washingtonskega jastreba?
Morda lahko k temu pripomore tudi Muskova anketa.
Zato - glasujte!