torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
NY Times in skupina večjih medijev pozvala predsednika ZDA Joeja Bidna na umik obtožb zoper Juliana Assangea
Po dalj časa trajajočem molku in zadržanem odnosu »osrednjih« medijev do usode Juliana Assangea, ki je po oceni številnih uglednih mednarodnih združenj »najbolj pogumen novinar in publicist zadnjih dveh desetletij, za kar osebno in poklicno plačuje izjemno visoko ceno« - je vendarle prišlo do pomembnega premika.
Skupina medijev s prvopodpisanim New York Timesom je pozvala predsednika ZDA Joeja Bidna, naj umakne obtožbe zoper Juliana Assangea.
Po mnenju skupine uglednih zahodnih časopisov sodni pregon ustanovitelja WikiLeaksa predstavlja »nevaren precedens«.
In a joint open letter, @nytimes @Guardian @lemondefr @derspiegel & @el_pais called on the US government to drop its charges against @wikileaks founder Julian Assange for obtaining and publishing classified diplomatic & military secrets.
— PEN America (@PENamerica) November 29, 2022
Read free: https://t.co/oETV7yFx2s
Pet večjih časopisnih hiš, vključno z New York Timesom, je Bidnovo administracijo pozvalo, naj opusti obtožbe proti ustanovitelju WikiLeaksa Julianu Assangeu. Pridobivanje in objava »občutljivih informacij,« so zapisali, je »bistveni del vsakdanjega dela novinarjev.«
New York Times, The Guardian, Le Monde, Der Spiegel in El Pais so vsi po vrsti objavili podrobnosti iz tajnih ameriških diplomatskih depeš, ki jih je pridobil WikiLeaks leta 2010.
Ti dokumenti so razkrili, da so ZDA vohunile za svojimi zavezniki, premalo štele civilne žrtve v Iraku in Afganistanu ter narekovale tajno, posredniško vojno v Jemnu.
Great to see this support from the 5 newspapers that partnered with @wikileaks on Cablegate. Assange’s extradition & prosecution would set a dangerous precedent that could apply to any journalist or publisher. It’s time to drop the charges & #FreeAssange! https://t.co/kUTdsr3C2z
— Rebecca Vincent (@rebecca_vincent) November 28, 2022
Assange je v Združenem kraljestvu priprt od leta 2019.
Britanske oblasti so ga brez kakršne koli razsodbe zaprle v celico strogo varovanega londonskega zapora Belmarsh, kjer čaka na izročitev Washingtonu, ki ga bremeni vohunjenja povezanega z objavo omenjenih depeš, pa tudi množice dokumentov, ki potrjujejo, da so ZDA zakrivile hude vojne zločine v Iraku in Afganistanu.
»Ta obtožnica postavlja nevaren precedens in grozi, da bo spodkopala prvi ameriški amandma in svobodo tiska,« so v ponedeljek zapisali vodilni svetovni mediji. »Pridobivanje in razkritje občutljivih informacij, kadar je to potrebno v javnem interesu, je osrednji del vsakdanjega dela novinarjev. Če je to delo kriminalizirano, sta naš javni diskurz in naše demokracije znatno oslabljena in v nevarnosti.«
"Cablegate ended the Iraq War"
— Don't Extradite Assange - #FreeAssange (@DEAcampaign) November 28, 2022
What was #Cablegate?
Why was it so important?
How has it shaped our knowledge and our history? pic.twitter.com/JMkhABg00R
»Dvanajst let po objavi afere 'Cablegate' je čas, da ameriška vlada konča pregon Juliana Assangea zaradi objave (temačnih ameriških) skrivnosti,« so uredniki pet večjih svetovnih časopisnih hiš poudarili v skupnem pismu, ki naslavlja ameriškega predsednika Joeja Bidna.
Spomnimo, administracija Baracka Obame se je svojčas odločila, da ne bo obtožila Assangea, saj je ugotovila, da bi s tem vsi časopisi oziroma novinarji tvegali podobne obtožbe in pregon.
Vendar pa je Mike Pompeo, nekdanji direktor vohunske agencija CIA v času predsednikovanja Donalda Trumpa, WikiLeaks leta 2017 razglasil za »nedržavno sovražno obveščevalno službo«. Leto pozneje je Trumpovo pravosodno ministrstvo spisalo obtožnico zoper Assangea.
The CIA plan to murder Julian Assange and the fight to free him | @DoubleDownNews #FreeAssangeNOW #Cablegate pic.twitter.com/8LTjMwQtfx
— WikiLeaks (@wikileaks) November 28, 2022
Assange je konec leta 2016 padel v nemilost ameriške Demokratske stranke, potem ko je WikiLeaks objavil e-poštna sporočila, ki so razkrila napačno ravnanje s tajnimi komunikacijami takratne kandidatke za predsednico ZDA Hillary Clinton v času, ko je bila Obamova državna sekretarka.
WikiLeaks je tako razkril, da je bila Clintonova vpletena v vsestrankarsko zaroto, ta pa je Assangea brez kakršnih koli dokazov nato obtožila, da dela za Rusijo.
12 Years Ago Today: Wikileaks began publishing #Cablegate in conjunction with The Guardian, Le Monde, El País, Der Spiegel and New York Times. Nine days later its publisher Julian Assange is arrested and has been in detention ever since #Cablegate12 #FreeAssangeNOW pic.twitter.com/iAQk2MHEJQ
— WikiLeaks (@wikileaks) November 28, 2022
Vendar pa navkljub vsem pozivom in v luči naštetega - predsednik ZDA Joe Biden doslej še ni dal nobenega znaka, da namerava opustiti tožbo proti Assangeu.
Še več - potem ko je britanski sodnik lani sprva razsodil proti izročitvi ustanovitelja WikiLeaksa Združenim državam Amerike, je tiskovni predstavnik Bidnovega ministrstva za pravosodje Marc Raimondi dejal, da »še naprej zahtevamo njegovo izročitev.«
(Zdaj že nekdanja) britanska notranja ministrica Priti Patel je nato junija odobrila izročitev Američanom, potem ko so oblasti ZDA obljubile, da bodo z Assangeom na ameriških tleh ravnale humano.
The importance of Nils Melzer’s book "TheTrial of Julian Assange"
— Olympe2GNobelPeacePrize4AssangePeaceTalksNow (@Oly_2_G) November 25, 2022
is equal to that of Zola’s "J’accuse", but unfortunately it has not yet received sufficient media coverage. https://t.co/mpWT4SsAsz
Assange se je pritožil na sramotno odločitev tedanje britanske vlade...
Nato je bil 1. novembra vročen sodni poziv nekdanjemu direktorju Cie Miku Pompeu (video spodaj); Pompea bremenijo očitki, da je ne le vohunil za ustanoviteljem WikiLeaksa in novinarjem Julianom Assangeom, njegovimi zdravniki, odvetniki in družino, ampak je snoval celo atentat nanj!
Pompeo je bil očitno obseden z Assangeom, saj je sozarotnikom iz ameriške administracije naročil celo načrte, kako bi se publicista, ki je razkril najhujše ameriške vojne zločine v Aziji in Afriki - trajno znebili.
— #BringAssangeHome (@nat_riverascott) November 2, 2022
Zato so skrajno prazno izzvenele tudi besede Antonyja Blinkna, državnega sekretarja v Bidnovi vladi, ki jih je zapisal ob letošnjem mednarodnemu dnevu za končanje nekaznovanosti zločinov proti novinarjem.
»Nobenemu novinarju se ne sme groziti, ga nadlegovati, napadati, ga aretirati ali ubiti, ker opravlja svoje delo. Ob mednarodnem dnevu boja proti nekaznovanju zločinov nad novinarji se zaobljubljamo, da bomo še naprej ščitili in spodbujali pravice do svobodnega tiska in varnost novinarjev,« je zapisal Blinken.
I just wonder if all worlds have lost their meaning.https://t.co/ukkkDSYBPS
— Yves Scherdin #FreeAssange #FreePalestine (@YScherdin) November 2, 2022
Blinken je pri tem hinavsko spregledal dejstvo, da najbolj znani novinar na svetu, Avstralec Julian Assange, ki ga ZDA preganjajo in mu grozi drakonska kazen 175 let zapora ali celo smrtna kazen v primeru, če ga Združeno kraljestvo izroči Washingtonu, še vedno ni svoboden (na današnji dan) po 3 letih, 7 mesecih in 18 dneh političnega zapora v strogo varovanem londonskem zaporu Belmarsh, kjer je zaprt v celici brez kakršne koli razsodbe.
Julian Assange is still not free after 3 years, 7 months and 17 days of political imprisonment in HMP Belmarsh, following 6 years, 9 months and 23 days of arbitrary detention in the Ecuadorian embassy (see @UN WGAD Opinion No. 54/2015).
— Is Julian Assange free yet? (@AssangeFreeYet) November 28, 2022
In vse to po 6 letih, 9 mesecih in 23 dneh prostovoljnega pripora na ekvadorskem veleposlaništvu v času, ko je imel azil te države...
V luči usode političnega zapornika Juliana Assangea in nasilju, ki ga trpi več kot desetletje, se zdi nič manj cinična zaveza Bidnove administracije ob letošnjem mednarodnemu dnevu za končanje nekaznovanosti zločinov proti novinarjem o »odprtemu in svobodnemu tisku doma in v tujini.«
Estive com @khrafnsson, editor-chefe do WikiLeaks, e com o editor Joseph Farrell, que me informaram da situação de saúde e da luta por liberdade de Julian Assange. Pedi para que enviassem minha solidariedade. Que Assange seja solto de sua injusta prisão.
— Lula (@LulaOficial) November 29, 2022
: Cláudio Kbene pic.twitter.com/DuSvdEBQQY
Spomnimo, Nils Melzer, profesor prava in posebni preiskovalec Organizacije združenih narodov (OZN), specializiran za preiskovanje posledic in žrtev mučenja, že vrsto let opozarja, da je Assange žrtev »psihološke torture«.
Nils Melzer said almost the same thing and he was particularly referencing the torture of Julian Assange for exercising freedom of speech.
— Anne M (@AnneM67993158) November 29, 2022
If you have any influence with the US Gov, I beg you to try to get them to drop the charges and save Assange's life. pic.twitter.com/vuUHyIy47Q
Melzer ob tem izpostavlja, da je bil »Assange že več let namerno izpostavljen vse hujšim oblikam krutega, nečloveškega in ponižujočega ravnanja ali kaznovanja, katerega kumulativne učinke lahko opišemo le kot psihološko mučenje.«
Svoj glas v boju za osvoboditev Juliana Assangea sta te dni povzidgnila tudi Andrés Manuel López Obrador, predsednik Mehike (video spodaj) in Lula da Silva, novoizvoljeni predsednik Brazilije.
"At the press conference in which Mexican President AMLO called for #FreeJulianAssange, he showed a clip of the "collateral murder" video published by @WikiLeaks, which exposed US war crimes & killing of journalists in Iraq." pic.twitter.com/9AmRZm0puc
— StephaneAubert (@StephanAubert) November 29, 2022
Kaj na sve to poreče predsednik Slovenije Borut Pahor?
Kaj pa osrednji slovenski mediji?
Vlada Republike Slovenije?
Spomnimo, Protestna ljudska skupščina je že 4. maja »prihodnjo slovensko vlado« premierja Roberta Goloba pozvala, »naj uresniči svoje predvolilne obljube in Assangeu ponudi politično zatočišče.«
Potem pa vse tiho je bilo...