sobota, 16. november 2024 leto 29 / št. 321
Kolateralen pokol: Pred 15. leti je vojska ZDA zagrešila umor 11 civilistov, a v zaporu je Assange, ne pa zločinci!
12. julija pred 15 leti sta dva ameriška helikopterja ubila 11 civilistov, med njimi tudi dva novinarja agencije Reuters.
Uboj novinarskih kolegov Saeeda Chmagha in Namirja Noor-Eldeena bi ostal zavit v tančico skrivnosti, tako kot številni drugi ameriški zločini, če jih ne bi svetu razkril WikiLeaks.
Uroto molka o zavržnem dogodku, ki so ga zakrivile sile ZDA, je štiri leta pozneje razkrinkal Julian Assange, ustanovitelj WikiLeaksa. Prav Assange je svetu razkril sistemske zlorabe mednarodnih vojnih pravil s strani Združenih držav Amerike.
Today 15 years ago, 11 civilians were murdered by two US helicopters. This event was kept secret until Julian Assange exposed the current systemic abuse to international rules of war. Let's remember who the real criminals are.#FreeJournalism #FreeJulianAssange pic.twitter.com/Kybjnq7ySO
— Don't Extradite Assange (@DEAcampaign) July 12, 2022
Ko je namreč WikiLeaks objavil video dokaze, ki so pretresli in šokirali svet, se je pregon zoper Assangea zaostril.
In prav zato ga preganjajo še danes - ne zato, ker naj bi škodoval državni varnosti ZDA, pač pa zato, ker je razkrival tudi najbolj temačne vojne zločine.
Celo Roger Waters iz Pink Floydov je uporabil ozadje posnetkov tega dogodka ob svoji zadnji turneji, da bi spomnil na nepravično zaprtega Juliana Assangea.
#PinkFloyd's #RogerWaters uses footage of #CollateralMurder during his current tour to call attention to continued unjust imprisonment of Julian #Assange.The collateral murder incident occurred #15years ago tomorrow #July12#FreeAssangeNOW @rogerwaters pic.twitter.com/yxVxSxtlsv
— Sabine Bock (@BeeSabineBerlin) July 11, 2022
Šlo je za posnetke kolateralnega umora, za obstransko škodo, kot so to cinično poimenovali v vojaških kogih; video posnetek je prikazoval, kako so iz ameriških helikoperjev ameriški vojaki hladnokrvno ubijali civiliste, med njimi otroke in tudi novinarja ter kamermana.
Na to so spominjali po vsem svetu tudi lani, ko je bil Assange že v britanskem zaporu, ob obletnici prve objave videa.
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) July 12, 2022
Video posnetek je vzbudil zgražanje po vsem svetu, zaradi tega in še mnogih podobnih dokumentov pa je ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange postal trn v peti ameriških oblasti.
11 years ago today WikiLeaks published Collateral Murder. It was a defining moment in our understanding of the Iraq war. https://t.co/ffsDnC4FmK
— Behrouz Boochani (@BehrouzBoochani) April 5, 2021
Kmalu zatem je bil razkrit tudi vir posnetka.
Šlo je za analitika v vojaški obveščevalni službi ZDA, tedaj 22-letnega vojaka Bradleyja Manninga (po spremembi spola je postal ženska Chelsea Manning), ki je imel dostop do najbolj zaupnih dokumentov ameriške vojske v Iraku.
Today Julian Assange is punished in UKin unjust terms in violation of his human rights for his serious work relate to the need of transparency in government actions.
— FirstWorldcitizen (@FWorldcitizen) April 5, 2021
Unfortunately: non-transparency continue being a factor present in the USgov.
Omenjeno razkritje na portalu WikiLeaks je ameriško vojsko spravilo v hude težave.
Ameriški vojaki naj bi namreč iz helikopterja kar trikrat streljali na skupino civilistov.
Ubili so enajst ljudi, med njimi dva Iračana, ki sta delala za agencijo Reuters.
15 years ago today - Namir NoorEldeen & Saeed Chmagh, two Reuters journalists - were murdered. Doah (4) & Sajad al Mutashar lost their dad
— Dr Deepa Govindarajan Driver (@deepa_driver) July 12, 2022
Ethan McCord - a US soldier who was there - explains.
We only know the truth thanks to @wikileaks https://t.co/WB24lnRYwN#CollateralMurder
Ob tem se na posnetku jasno sliši, kako so se piloti iz pobitih celo norčevali.
Internetni portal, ki je specializiran za objavljanje strogo zaupnih državnih dokumentov je video posnetek imenoval kolateralni umor.
#FreeAssange#NoExtradition pic.twitter.com/BiHRCAn9l6
— Susan Diederich (@PasDeConneries) July 12, 2022
Sledila je skonstruirana obožba zoper Assangea za posilstvo na Švedskem, zaradi katere se je - iz strahu, da gre za pretvezo, da bi ga švedske oblasti izročile Washingtonu, zatekel v ekvadorsko veleposlaništvo v Veliki Britaniji.
Obtožba za posilstvo je po skoraj desetletju padla, toda Assange se je medtem skrival v veleposlaništvu Ekvadorja, kjer je dobil politični azil, s tem pa je prekršil pogoje obrambe s prostosti britanskega sodišča, ki je odločalo o ekstradikciji Švedski.
Nato je Ekvador po spremembi oblasti in pritiskih Bele hiše izdal Juliana Assangea, mu odvzel politični azil, dovolil, da britanska policija vstopi v veleposlaništvo, aretira Assangea in ga odpelje v londonski zapor Belmarsh, kjer se nahaja še danes.
Judiciaries in Sweden & Britain have also exposed themselves as thoroughly corruptible. All four pillars of Western government - including the "fourth estate" - have now collapsed.
— Jaraparilla (@jaraparilla) July 12, 2022
The #Assange case proves that the rule of law is dead.
Julian Assange's rights are our rights. pic.twitter.com/GwRFIDrj9t
Sodišče pa sedaj odloča o predaji Assangea ZDA, kjer ga zelo verjetno čaka - nepravično sojenje in najmanj 175 let zapora.
Assange je zoper odločitev sodišča, da ga britanske oblasti lahko izročijo že napisal pritožbo.
Britanska notranja ministrica Priti Patel je medtem odločbo o izročitvi že podpisala.
Wall Street Journal: UK Home Secretary Priti Patel asked US to praise her over Assange extradition decision https://t.co/pHMSPKBXIm pic.twitter.com/gq57AE2rHP
— WikiLeaks (@wikileaks) July 12, 2022
Sedaj bo o njeni upravičenosti sodišče odločalo v pritižbenem postopku.
In vse to le zato, ker je Julian svetu povedal resnico o vohunjenju ameriških tajnih služb in vojnih zločinih najmočnejših armad na svetu.
Mexico President: Free Assange Or Dismantle Statue Of Liberty https://t.co/SBkxWHj3jV
— zerohedge (@zerohedge) July 6, 2022
Medtem se je zgodilo točno to, česar s(m)o se mnogi bali že od začetka pregona Juliana Assangea – ameriško ministrstvo za pravosodje je vendarle razkrilo svoje dolgo skrivane karte in poleg obtožbe o kršitvi zakona o dostopu do računalniških podatkov Assangea obtožilo še za sedemnajst drugih kaznivih dejanj.
Med njimi izstopajo zlasti obtožbe zaradi kršitve prastarega ameriškega Zakona o vohunstvu.
#FreeJulianTheHero
— Timea Deinhardt (@DeinhardtTimea) April 5, 2021
MORE than a journalist:
A Gutenberg...
a Galileo...
a Robin Hood...
& a Tom Paine!
Julian Assange is a HERO
and the UK/US behaviour is
DESPICABLE!#DropTheCharges
https://t.co/hT1ptGfRrf
Omenjeni zakon je bil sicer sprejet v vojnih časih prejšnjega stoletja in je v primeru novinarjev praktično neuporaben, ker novinarje v ZDA ščiti prvi amandma ameriške ustave.
Obenem novinarji svoja odkritja sporočajo javnosti in ne »vohunijo«, zato tudi v ZDA takšne obtožbe (vsaj doslej) niso bile uspešne.
Toda v primeru Assangea so v ZDA že velikokrat prekršili pravila.
Organizacije za zaščito človekovih pravic po vsem svetu so zato znova spomnile svet, kdo so pravi kriminalci.
To pa so to tisti, ki so začeli neutemeljene vojne in izvajali zločine ter jih prikrivali.
Ne pa Julian Assange, novinar, urednik in publicist, ki je njihove zločine razkrival.