REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pozivi k amnestiji za Edwarda Snowdna po sodbi ESČP, da je Velika Britanija nezakonito in množično vohunila

Pozivi k amnestiji za Edwarda Snowdna po sodbi ESČP, da je Velika Britanija nezakonito in množično vohunilaObraz poguma: Edward Snowden. Vir: Twitter

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je včeraj v končni odločitvi razsodilo, da je Velika Britanija v preteklosti s svojimi režimi nadzora kršila evropsko konvencijo za človekove pravice.

Gre za primer »Veliki brat in ostali proti Veliki Britaniji«, za katerega je bila prvostopenjska razsodba sprejeta septembra 2018.

Odločitev sodišča je prav posledica razkritij žvižgača Edwarda Snowdna, ki je leta 2013 opozoril na sporne prakse britanskih obveščevalnih služb, ki so zbirale, procesirale in shranjevale podatke o več milijonih oseb, tudi tistih, katerih komunikacija za njihove operacije ni bila pomembna.

Sedež GCHQ, britanske različice ameriške vohunske agencije CIA. Vir: Twitter

Na ESČP se je obrnilo 16 nevladnih organizacij, novinarjev in aktivistov iz Velike Britanije.

Veliki senat ESČP je nato po prvi odločitvi leta 2018 sedaj že drugič soglasno razsodil, da je sta bila v omenjenem primeru kršena 8. in 10. člen omenjene evropske konvencije, ki se nanašata na pravico do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja ter svobodo izražanja.

Veliki senat ESČP je nato po prvi odločitvi leta 2018 sedaj že drugič soglasno razsodil, da je sta bila v omenjenem primeru kršena 8. in 10. člen omenjene evropske konvencije, ki se nanašata na pravico do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja ter svobodo izražanja.

Prav tako je različnim tožnikom priznal odškodnino za stroške in izdatke v skupni vrednosti 353.500 evrov.

»Kakšno pot smo prepotovali! Najlepša hvala vsem, ki so se za ta primer borili na najvišji ravni,« je ob koncu te pravne bitke zapisal Edward Snowden, ki pa z družino še naprej ostaja v Moskvi.

Medtem pa so se že oglasili podporniki Edwarda Snowdna, ki medtem živi v izgnanstvu v Rusiji, ki mu je podelila politični azil.

Pozvali so k amnestiji za Edwarda Snowdna.

Ugibalo se je, da bo Donald Trump ob koncu svojega predsedniškega mandata pomilostil tako Snowdna kot novinarja Juliana Assangea, toda to se ni zgodilo. Vir: Twitter

Da bi do amnestije za Snowdna in morda tudi Juliana Assangea, ki ga britanske oblasti zadržujejo v zaporu zaradi zelo podobnih obtožb ZDA lahko prišlo, se je sicer govorilo že ob koncu Trumpovega mandata, vendar prejšnji predsednik ZDA Donald Trump na koncu ni pomilostil nobenega od obeh, pač pa vrsto drugih že obsojenih ameriških vojnih zločincev.

Ne glede na to, da nova administracija Joeja Bidna ni niti nakazala, da bi bila pripravljena na kaj podobnega, pa so se na spletu pojavile zahteve po končanju pregona tega žvižgača.

Kritiki in civilnodružbene organizacije sedaj od Joeja Bidna zahtevajo, da naj se postavi na pravo stran zgodovine.

Pri tem pa so ameriški organi na povsem enak način kot britanski množično vohunili, kar seveda pomeni, da so, čeprav se sodba nanaša le na britansko vohunsko službo, tudi njihovi vohuni podatke zbirali nezakonito.

Zahtevajo popolno in neprekicno amnestijo za Edwarda Snowdna.

V svojih ugotovitvah je namreč veliki senat ESČP ugotovil tri »velike kršitve« v postopku prestrezanja podatkov s strani britanske tajne službe GCHQ.

Postopek je namreč odobraval politik in ne neodvisno telo, iskalni pogoji, ki jih je zahtevala vohunska agencija niso bili vključeni v uradno zahtevo, iskalni termini, povezani s posameznikom, kot na primer imena, elektronski naslovi in telefonske številke pa pred iskanjem prav tako niso bili predhodno odobreni kot upravičeni.

Nekdanji urednik Guardiana Alan Rusbridger, ki je objavil Snowdenova odkritja leta 2013 in nato raje uničil trde diske, ki so pripadali Edwardu Snowdenu kot pa da bi jih predal britanski ali ameriški vladi, je pozdravil odločitev ESČP.

»Trajalo je dolgo časa, toda na koncu smo videli, da je imel @Snowden prav,« je zapisal nekdanji urednik Guardiana Alan Rusbridger.

V organizaciji »Veliki brat«, ki je bila ena od udeleženk spora proti britanski tajni službi GCHQ so poudarili, da ugotovitve sodišča »dajejo za prav Snowdenovemu razkrivanju podatkov.«

Snowden sam je večino zaslug za takšen rezultat pripisal drugim.

Edward Snowden
Edward Snowden. Vir: Twitter

»Brez novinarjev, ki so povedali zgodbo, javnost zanjo nikoli ne bi izvedela. Brez pravnikov, ki so branili človekove pravice, sodiščem ne bi bilo mar za to. In brez teh sodišč bi politiki še vedno trdili, da vse to ni res. Tega ne bi mogel narediti sam,« je dejal Snowden.

Snowden se ne more vrniti v ZDA, ne da bi končal v zaporu podobno kot Julian Assange.

Vendar pa Snowden, ki ga ZDA očitno preganjajo povsem neupravičeno, še vedno ostaja v izgnanstvu v Moskvi, Washington pa ga še vedno išče zaradi »izdaje tajnih podatkov« in kot »vohuna.«

Pri tem pa so ameriški organi na povsem enak način kot britanski množično vohunili, kar seveda pomeni, da so, čeprav se sodba nanaša le na britansko vohunsko službo, tudi njihovi vohuni podatke zbirali nezakonito.

Ne glede na to pa se Snowden ne more vrniti v ZDA, ne da bi končal v zaporu podobno kot novinar Julian Assange.

Snowdenov potni list so ZDA razveljavile že leta 2013.

Snowden je zato po več letih čakanja na spremembo odnosa ZDA zaprosil tudi za rusko državljanstvo.

Silkie Carlo, direktor organizacije Veliki brat je evropske voditelje pozval, da naj zaščitijo žvižgača Edwarda Snowdna, saj je »si nedvomno zasluži zaščito demokratičnih narodov po Evropi zaradi svoje nesebične obrambe človekovih pravic.«

Vendar evropski voditelji o tem molčijo, kljub temu, da so zelo glasni zaradi primera ruskega politika Alekseja Navalnega in sedaj tudi beloruskega blogerja Romana Protaseviča.

Vendar bi bil celo ob posedovanju ruskega potnega lista Snowden ob odhodu iz Rusije v veliki nevarnosti.

To je leta 2013 spoznal celo tedanji bolivijski predsednik Evo Morales, katerega letalo ni smelo prečkati zračni prostor evropskih držav vse dokler letala v Avstriji niso nezakonito pregledali, v nasprotju z mednarodnim pravom, ker so ZDA sumile, da je v letalu morda tudi Edward Snowden.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek