REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Snowden razkril »najpomembnejši video posnetek leta!«

Snowden razkril »najpomembnejši video posnetek leta!«Nekdanji agent Cie Frank Snepp je poimensko naštel več novinarjev in medijev, ki jih je CIA posebej imela na muhi, da jim podtika lažne ali napol lažne informacije v objavo, zaradi njihovega »zelo velikega vpliva«. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Žvižgač, nekdanji analitik ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden, ki je svetovni javnosti razkril tajno delovanje NSA, pravi, da je intervju z nekdanjim častnikom ameriške vohunske agencije CIA Frankom Sneppom, v katerem ta podrobno opisuje, kako je CIA uporabila glavne ameriške časnike za množično širjenje dezinformacij - »najpomembnejši video posnetek leta«.

Snowden, ki trenutno živi v Rusiji, potem ko je dobil sprva politični azil nato pa državljanstvo te države, je v ponedeljek objavil kratek posnetek Sneppovega intervjuja iz leta 1983.

V videu nekdanji ameriški obveščevalni častnik podrobno razlaga, kako je med vietnamsko vojno delal kot preiskovalec, tudi agent, ki je zasliševal ujetnike ter glavni strateški analitik, ko je bil nameščen na ameriškem veleposlaništvu v Saigonu.

Snepp je razkril, da je bila ena od njegovih dolžnosti informiranje novinarjev, ko je CIA želela »razširiti dezinformacije o določeni zadevi«, pri čemer je opozoril, da te informacije niso bile nujno lažne novice, ampak lahko tudi polresnice.

»Izbrali bi novinarja, šel bi z njim na briefing in upal, da bo informacije nato objavil v tisku,« je priznal Snepp ter opozoril, da novinarji, ki bi jih CIA izbrala običajno sploh ne bi imeli možnosti, da bi dejansko preverili informacije, ki so jim bile dane.

Glenn Greenwald, novinar, zaslužen za objavo večine informacij, ki so prišle od Edwarda Snowdna pred desetimi leti, se strinja, da je »intervju s Sneppom eden najpomembnejših, ki si jih lahko ogledate.«

Greenwald opozarja, da je Snepp imenoval imena (NYT, TIME, New Yorker), a da »zdaj taisto funkcijo (za Cio) opravljajo CNN (@NatashaBertrand), NYT (@Charlie_Savage), NBC (@KenDilanianNBC) itd.«

»Torej vse še vedno deluje popolnoma enako. To je njihova funkcija,« sklene Greenwald pikro kritiko vodilnih ameriških novinarjev in medijev kot so CNN, NYT, NBC ... Za katere je na podlagi številnih primerov prepričan, da so tudi danes v primežu dezinformacij, ki jih prek njih v eter posreduje CIA.

Zanimivo je, da je bil tudi Fran Snepp žvižgač, ker je razkril nekatere med najbolj temačnimi skrivnostmi Cie.

Pozneje se je zaradi svojih dejanj v času, ko je bil agent te ameriške vohunske organizacije - celo javno pokesal.

In nato svojo karierno pot nadaljeval - glej ga zlomka - kot: novinar!

V videu, ki je presunil Snowdna, je Snepp poimensko celo naštel več novinarjev, ki jih je CIA posebej imela na muhi, da jim podtika lažne ali napol lažne informacije v objavo, zaradi njihovega »zelo velikega vpliva«.

Navedel je imena več »spoštovanih novinarjev«, ki so takrat delali v Saigonu, med ostalim Roberta Chaplina iz New Yorkerja, Kiesa Beacha iz Los Angeles Timesa, Malcolma Browna iz New York Timesa in Maynarda Parkerja iz revije Newsweek.

Nekdanji direktorji Cie William Colby, William Casey in James Angleton o programu dezinformaicj, ki jih je CIA lansirala prek ameriških medijev. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Nekdanji agent Cie Frank Snepp je celo razkril, kako je ameriški vohunski agenciji uspelo podtakniti New Yorkerju zgodbo o domnevnih vojnih načrtih Severnega Vietnama.

CIA je to zgodbo pozneje izkoristila, da je ameriški Kongres prepričala, naj Saigonu zagotovi več pomoči in Severni Vietnam označi za »glavnega kršitelja premirja«.

Snowden poudarja, da je kmalu po tem intervjuju CIA tožila Sneppa, pravičnosti pa je bilo zadoščeno šele na Vrhovnem sodišču ZDA, ki je razsodilo, da morajo biti vsa razkritja s strani obveščevalnih uradnikov najprej predložena agenciji v odobritev.

Žvižgač NSA, Edward Snowden se je še posebej zahvalil drugemu uporabniku Twitterja, ki je začel serijo objav s pomenljivim vprašanjem: »Ali mislite, da CIA še vedno to počne?«

Seveda še vedno enako počne, ne nazadnje je bil pred nekaj dnevi (1. novembra) vročen sodni poziv nekdanjemu direktorju Cie Miku Pompeu (video spodaj), ki ga bremeni obtožnica, da je ne le vohunil za ustanoviteljem WikiLeaksa in novinarjem Julianom Assangeom, njegovimi zdravniki, odvetniki in družino, ampak je snoval celo atentat nanj!

Pompeo je bil očitno obseden z Assangeom, saj je sozarotnikom iz ameriške administracije naročil celo načrte, kako bi se publicista, ki je razkril najhujše ameriške vojne zločine v Aziji in Afriki - trajno znebili.

Zato so skrajno prazno izzvenele tudi besede Antonyja Blinkna, državnega sekretarja v vladi Joeja Bidna, ki jih je zapisal ob letošnjem mednarodnemu dnevu za končanje nekaznovanosti zločinov proti novinarjem.

»Nobenemu novinarju se ne sme groziti, ga nadlegovati, napadati, ga aretirati ali ubiti, ker opravlja svoje delo. Ob mednarodnem dnevu boja proti nekaznovanju zločinov nad novinarji se zaobljubljamo, da bomo še naprej ščitili in spodbujali pravice do svobodnega tiska in varnost novinarjev,« je zapisal Blinken.

Blinken je pri tem hinavsko spregledal dejstvo, da najbolj znani novinar na svetu, Avstralec Julian Assange, ki ga ZDA preganjajo in mu grozi drakonska kazen 175 let zapora ali celo smrtna kazen v primeru, če ga Združeno kraljestvo izroči Washingtonu, še vedno ni svoboden po 3 letih, 6 mesecih in 29 dneh političnega zapora v strogo varovanem londonskem zaporu Belmarsh, kjer je zaprt v celici brez kakršne koli razsodbe.

In vse to po 6 letih, 9 mesecih in 24 dneh prostovoljnega pripora na ekvadorskem veleposlaništvu v času, ko je imel azil te države...

Assange je za Bidnovo administraicjo kriv, ker je razkril zločine ameriških sil v času več ameriških predsednikov... Vir: Zajem zaslona, Twitter

Zato nič manj hinavsko zveni ob mednarodnemu dnevu za končanje nekaznovanosti zločinov proti novinarjem poziv State Departmenta drugim vladam, češ da naj pozovejo na odgovornost tiste, ki so novinarje nadlegovali, ustrahovali in izvajali nasilje.

V luči usode Juliana Assangea in nasilju, ki ga trpi več kot desetletje, se zdi nič manj cinična zaveza Bidnove administracije »odprtemu in svobodnemu tisku doma in v tujini.«

Spomnimo, Nils Melzer, profesor prava in posebni preiskovalec Organizacije združenih narodov (OZN), specializiran za preiskovanje posledic in žrtev mučenja, že vrsto let opozarja, da je Assange žrtev »psihološke torture«.

Melzer ob tem izpostavlja, da je bil »Assange že več let namerno izpostavljen vse hujšim oblikam krutega, nečloveškega in ponižujočega ravnanja ali kaznovanja, katerega kumulativne učinke lahko opišemo le kot psihološko mučenje

Skratka, vprašanju »Ali mislite, da CIA še vedno to počne?« je sledila cela vsta pritrdilnih objav, v katerih je podrobno opisano notranje delovanje ameriške vohunske agencije, ki so jih delili tudi drugi žvižgači, ki so bili s strani administracije ZDA »toženi, da bi jih zavezali k molku«

Da to CIA res še vedno počne z izbranimi mediji v ZDA in po svetu - poročila teh novinarjev pa nato povzemajo tudi slovenski mediji in politiki, ki po tem vztrajajo na zgrešenih ocenah - kaže primer dezinformacij o pravih vzrokih za vojno v Ukrajini in konfliktih drugje po svetu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek