sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Zloraba proslave: Kako je Janša demonstriral zvestobo pokojnemu očetu domobrancu, ne pa državi
»Ko se ob rojstnem dnevu domovine oziram na prehojeno pot, si želim, da bi se bolj pogosto spomnili, kako velika čast in privilegij sta nas doletela, da smo prav mi lahko s svojo odločitvijo uresničili sanje, žrtve, prizadevanja, delo in molitve številnih generacij Slovenk in Slovencev za samostojno državo,« je ob svoji poslanici ob dnevu državnosti zapisal predsednik vlade Janez Janša.
Toda, kaj je za aktualnega predsednika vlade – poleg izvrševanja »sanj naroda« - pravzaprav ta »čast«, o kateri piše, če je istočasno, kot so bili prepričani na tisoči zbranih na »antiproslavi« pri spomeniku Prešerna, demonstriral vrsto nečastnih odločitev?
Preko 100 let stara delavska pesem upora Bella Ciao iz tisočerih grl. Kurja polt! Srečno Slovenija! pic.twitter.com/SZkkSperEO
— Matej Špehar (@MatejSpehar) June 24, 2020
Na primer o tem, da se »ogradi« od ljudstva in še posebej od praporščakov, nosilcev partizanskih praporov z zvezdami.
Glede na to, da je Janša v tej svoji politiki zavračanja rdečih zvezd in vseh »levih« politikov ali celo predstavnikov družbenega življenja tako zelo zvest, bi lahko rekli, da je za Janeza Janšo ta najvišja čast, o kateri piše, pravzaprav – zvestoba.
Toda, ne zvestoba državi.
Ker, če bi mu res šlo za zvestobo državi, Janša predvsem ne bi zagovarjal nečastnega izgona praporščakov, prav tako ne bi sodeloval v trgovini z orožjem, v kateri je samo pred in po razglasitvi neodvisnosti Slovenije državni proračun zaradi dejanj, ki predstavljajo mednarodni delikt, izgubil na milijone današnjih evrov.
Popolnoma razumem starejše, ki vsakič povejo “če bi vedeli, da bomo dobili tole sranje, ne bi bili NIKOLI za samostojno državo”. Bili smo izigrani, v 30 letih se je praktično dokončno pokradlo vso državno premoženje, ki so ga naši predniki gradili od 1945. Ni razloga za praznik.
— džani (@specificen) June 25, 2020
Janša je očitno zvest na enak način, kot je bil zvest že njegov oče.
In zvest je predvsem sebi in pokojnemu očetu, ne pa državi.
Janez Janša proti tistim, ki so nekoč na njegovega očeta menda streljali, še danes bije svoje bitke.
Zvestobo temu početju si šteje v čast. Tako kot tisti, ki so svojo brezmejno zvestobo voditelju razglasili za najvišjo čast.
»Meine Ehre heißt Meine Treue«: »Moja čast je moja zvestoba.«
To je bilo namreč geslo »zaščitnega oddelka« (SS) pod poveljstvo katerega so spadale tudi vse domobranske enote med drugo svetovno vojno, tudi tista, v kateri je služil Janez Janša, oče Ivana Janeza Janše.
SS-ovci so to geslo nosili tudi na svojih zaponkah.
Janša pa ni samo zvest svojemu že pokojnemu očetu. Podobno zvestobo zahteva tudi od svojih še živih podpornikov in vsega ljudstva, ki mu vlada.
Da točno tako razume čast tudi predsednik slovenske vlade Janez Janša pa je postalo jasno že v trenutku, ko so iz državne proslave odstranili praporščake.
Slovenija že vrsto let kraljuje kot najbolj koruptivna država na svetu. Še dobro, da to ugotovijo in napišejo Nemci, ker drugače v Sloveniji tega ne bi verjeli.
— Anton Peinkiher (@AntonPeinkiher) April 26, 2020
To je porazen rezultat slovenske politike Janša, Kučan, Peterle, Drnovšek, Bavčar, Pahor, Bratuškova, Cerar, Šarec,.... pic.twitter.com/2sYE6iyare
In to so seveda naredili zaradi motečih rdečih zvezd na njihovih praporih, ne zaradi pandemije, kot so se izgovarjali.
Zaradi rdečih zvezd in partizanov ali vsaj iz kljubovanja tistim, ki spoštujejo njihov boj in obujajo spomin na NOB.
Njihove zvezde in simbole so v SDS pogosto tudi brisali (fotošopirali) in jim nasprotovali.
Tako je sedanji notranji minister iz vrst SDS Aleš Hojs že pred leti, ob postroju v Kočevski reki zagovarjal brisanje zvezd na osrednjem transparentu.
Na to je že tedaj večkrat opozarjal filozof Boris Vezjak.
Smo se naučili. Zato simbolov, v imenu katerih so l. 1991 streljali na nas, ne želimo na proslavi v čast domovini, ki smo jo takrat priborili. That's all. https://t.co/Bp2tT0bJ07
— Carin (@Carin2013) June 24, 2020
»O retuširanju fotografije na osrednjem transparentu sem pisal dvakrat, splača pa si ogledati, kako so k zgodbi pristopili v Dnevniku. Nekako uravnoteženo, spravno in pomiritveno, podobno kot Pahor,« je zapisal Vezjak.
»Aleš Hojs, bivši minister, je v imenu Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve zanikal brisanje zgodovine in njeno retuširanje.
'Ničesar nismo izbrisali, saj se med osamosvojitveno vojno nismo borili z rdečo zvezdo, ampak proti njej.'
Če se je RTV Slovenija šele po 15 dnevih prvič odzvala na falsificirajoče dogajanje v Kočevski Reki (vsekakor bi bili krivični, če bi preveč kritično izpostavljali to dejstvo, še vedno so hitrejši od večine medijev), je omenjena reakcija sploh prva, ki smo jo slišali v pojasnilo ali komentar retuširanja osrednjega transparenta proslave in posledično zgodovine s strani organizatorjev. Doslej očitno nihče ni drezal vanje, sami pa nam tudi niso privoščili besede. In koliko je vredna?
Zelo očitno bolj malo – Hojsov razmislek ni samo non sequitur (iz tega, če bi se med osamosvojitveno vojno borili proti rdeči zvezdi, še ne sledi, da nihče ni retuširal fotografije na transparentu), temveč celo servira zmanipulirano zgodovinsko dejstvo – osamosvojitvena vojna pač ni bila borba proti rdeči zvezdi,« je tedaj komentiral Boris Vezjak.
No, končno ena neretuširana fotografija prvega postroja, kjer je jasno razvidno, da smo nosili rdeče zvezde. Komunizem se mi sicer gabi, ampak tudi retuširanje zgodovine, ki jo počne @VSO_Slovenija se mi gabi. https://t.co/csPWEBCO5a
— Ivan Maček Novak (@zaslovenijo2) December 17, 2019
»Še huje: tudi če bi bila, to v ničemer ne bi ovrglo dejanja retuširanja transparenta. Poteza, ki si jo privošči, je torej red herring, v odgovoru se je izmazal z uvedbo zavajajoče druge topike (glede tega, ali smo se v vojni borili z rdečo zvezdo ali brez), pa še glede nje je varal.
Hojs torej na očitke odgovarja z novo manipulacijo glede dejstev in obenem v sferi argumentiranja. Ne nazadnje se je prvi postroj Teritorialne obrambe RS v Kočevski Reki zgodil 17. december 1990, osamosvojitvena vojna pa pol leta kasneje; navajanje razlage, ki časovno pade v drugi čas kot časovni kontekst popačene slike in pojasnilo glede njenega nastanka, samo še poglobi začetno manipulacijo, saj ne more šteti za nobeno prepričljivo razlago.
Rdeča zvezda je v vseh pogledih simbolj svobodoljubnih in samobitnih! https://t.co/pOAlPAShcY
— Ferdo Falir (@ferdofalir) June 24, 2020
Ker od TV Slovenija ne smemo pričakovati preveč, smo tudi to pot lahko olajšano ugotavljali, da se je novinarka nemudoma zadovoljila s Hojsovim pojasnilom in ni več drezala vanj. Spet je obveljal anything goes. (»Ali drži, da ste ponaredili bankovce za 100 evrov?« »Nisem, gospa novinarka. Zgolj uvedel sem svojo vzporedno valuto«. »Hvala za pojasnilo.«)
Karavana pač mora naprej, z njo pa postroj in prvi spravni postroj iščoči Borut Pahor. Škoda le, da zgodovina ne pozna pol-zvezd, mojstri retuš pa pol-retuš, kajti v politiki se sicer s pol-resnicami lahko kar daleč pride,« je tedaj sklenil Boris Vezjak.
Vsi, ki so bili na oblasti od Demosa s Peterletom, Pučnikom, Janšo, Bavčarjem, LDS, Drnovšek, Golobič, SD, Pahor, Kučan, vse parlamentarne stranke, vsi poslanci, ...vse vlade, vsi ministri. Najhujši pa Janša, 4krat obr.minister, trikrat PV, ves čas v parlamentu, izdajalec države. pic.twitter.com/U1sg7TsNRa
— Anton Peinkiher (@AntonPeinkiher) May 17, 2020
Tako so nekoč pripadniki in simpatizerji SDS-a rdeče zvezde brisali iz zgodovinskih fotografij in plakatov.
Tokrat pa so rdečo zvezdo in z njo tudi partizane retuširali oziroma izbrisali kar na – osrednji državni proslavi.
In če se je še pred proslavo morda komu zdelo, da imajo Milan Brglez, Tanja Fajon in Matjaž Nemec prav, ker so se udeležili državne proslave (ker je to proslava vseh, naše države, ker ne pristajajo na delitve naši in njihovi) se na koncu, po hudi zlorabi te proslave vendarle zdi, da je imel prav Marjan Šarec, ki se proslave ni udeležil.
Menim, da bi s svojo prisotnostjo na jutrišnji državni proslavi izkazoval legitimnost sedanji vladi in njenim ravnanjem ter molku predsednika republike. Tako sem se odločil, ker je to najmanj, kar lahko storim v poklon vsem, ki ne molčijo in se borijo za demokracijo.
— Marjan Šarec (@sarecmarjan) June 23, 2020
Izgon praporščakov je namreč tako resen simbolen korak, da po »virtualnem retuširanju rdečih zvezd« leta 2015 politiki, ki vrednote NOB spoštujejo, ne bi smeli biti prisotni na proslavi, s katere so prapore z zvezdami izgnali.
Rdeča zvezda seveda ni simbol »agresorske vojske« - rdečo zvezdo so v Sloveniji nosili tudi borci NOB, tudi teritorialci in policisti leta 1991, zvezda pa je bila tudi na zastavi SR Slovenije, ki je bila seveda prav tako temelj, na katerem se je vzpostavila sedanja, neodvisna država Slovenija.
Državnik je del naroda, oblastnika varujejo pred narodom. #proslava pic.twitter.com/85pKHComBk
— Jure Poglajen El Dentista (@JurePoglajen) June 24, 2020
Zanikanje rdeče zvezde je zato tudi nedržavotvorno in netolerantno, nizkotno dejanje.
Janez Janša je že ob nedavni spravni slovesnosti v Kočevskem Rogu na dolgo in široko pojasnjeval, kako je očetovo razkritje o tem, da je bil domobranec, ki naj bi po rafalih iz partizanskega orožja celo končal med pobitimi v enem od brezen, od koder se je nato leta 1945 čudežno rešil - zelo močno vplivalo nanj.
V svojem nagovoru na državni proslavi na predvečer dneva državnosti tega sicer ni ponovno omenjal, toda res ni potrebno biti klinični psiholog za razumevanje vzgibov in ravnanj predsednika vlade v tem primeru.
Poslanica predsednika Vlade Republike Slovenije @JJansaSDS ob Dnevu državnosti: Slovenija je domovina mojahttps://t.co/Mmyswpkp4M pic.twitter.com/ClUtPojigv
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) June 24, 2020
Njegovo neprestano oglašanje ob verskih praznikih, popoln molk ob 27. aprilu, čestitka z versko vsebino ob 1. maju in ponovno nakladanje o Bogu v zadnjem govoru kažejo, da predsednik vlade spoštuje in ima za svoje le ene praznike in le ene domoljube – in ne tiste, ki so kakorkoli povezani z zvezdami, ki so jih nosili tisti, ki so streljali na njegovega očeta.
Povedano drugače - Janša preko državnih proslav in ukrepov vlade rešuje osebne travme, kar pa nikoli ni najboljša psihoterapevtska pot, ko gre za ozdravitev celotnega naroda.
Tudi kratek pregled nekaterih največjih spodrsljajev Janševega tokratnega nagovora pokaže, da še naprej vztraja na isti poti.
Vsa čast poročevalcem TV z obeh proslav. Rosvitka pa bo morala k spovedi, kajti ko je pedantno naštevala žrtve "vojne" za Slovenijo, je "pozabila" omeniti tudi 31 mrtvih vojakov na strani JLA. Vsi so bili golobradi mladeniči, stari okrog 20 let! Je bilo tega res treba?
— jože poglajen (@PoglajenJoze) June 25, 2020
V svojem govoru se je Janša namreč zahvaljeval vsem, ki so v najtežjih trenutkih Slovenije leta 1991 ostali zvesti Sloveniji.
Hvalil je »narod, ki je razumel izjemnost zgodovinskega trenutka in s tem dokazal svojo zrelost, modrost in pripravljenost, da postane svobodna suverena nacija«, kajti »to je bil edini čas v zgodovini, ko si je sodbo resnično pisal sam.«
Toda ob tem Janša ni pokazal ne zrelosti, ne modrosti in predvsem ne strpnosti, saj je pred svojim govorom s proslave izgnal praporščake, mesto proslave pa ogradil tako, da je bilo ljudstvo od nje dejansko odrezano.
To je spravilo ob živce celo zveste občudovalce lika in dela velikega vodje, na primer novinarja Marka Crnkoviča, presenečenega nad dejstvom, da je bil sinoči ves levi breg Ljubljanice - zablokiran.
Jemljem nazaj izjavo, da mora vsak politik na proslavo. Ne! Vsak pošten politik jo mora bojkotirat. Kongresni trg je z vseh strani zablokiran. Dostop samo z vabilom. Ves levi breg je zablokiran. Vsi mostovi. Naj kar imajo to svojo proslavo. Ne me jebat, no. Čez Šuštarski most … pic.twitter.com/Sy5yxUE2Bb
— Marko Crnkovič (@crnkovic) June 24, 2020
»Če parafraziramo znano izjavo Winstona Churchilla po letalski bitki za Anglijo, lahko rečemo, da še nikoli v zgodovini slovenskega naroda tako veliko ljudi ni bilo dolžno tako velike hvaležnosti peščici svojih sonarodnjakov,« je dejal Janša.
In pri tem najbrž ni mislil na tiste slovenske politike in slovenske častnike v JLA, ki so ob izpolnjevanju ukaza zvezne jugoslovanske vlade Anteja Markovića (za razliko od Janše, ki je dvakrat ukazal vsesplošen napad na vojašnice) leta 1991 zelo pazili na to, da v spopadih v Sloveniji ne bi bilo še več žrtev.
Ta del zgodovine je Janši očitno povsem neznan.
»Moč naroda, ki je enoten, je moč, ki je neustavljiva. Če je združena okrog plemenitega cilja, ji na poti do uresničitve pomaga celotno Stvarstvo,« je nato pristavil Janša.
In pri tem pozabil, da je pot v pekel velikokrat tlakovana z dobrimi nameni in da ni dovolj samo izbrati plemenit cilj, pač pa izbrati tudi pravo pot.
Ajde, Brisl še razumem, ko imajo dinar. Ampak ko bratje Hrvatje za naš #dandržavnosti naredijo naprvožogno animacijo, ki je vseeno boljša od Pirkovičevega Powerpointa, to ti pa da misliti :D https://t.co/9CHWPJyVlb
— pengovsky (@pengovsky) June 25, 2020
Sloveniji na tej poti ni pomagalo Stvarstvo, pač pa odločnost in odpor ob intervenciji JLA, in dejstvo, da je bila del večnacionalne in federativne države s priznano pravico do samoodločbe.
Seveda tudi odločitev večine prebivalcev, pa tudi priznanje drugih držav in predvsem odločitev ostalih republik, da si izberejo podobno pot, kot jo je izbrala Slovenija ter da Sloveniji ne preprečujejo njene izbire - ustanovitve samostojne države.
S tem je mednarodnopravno sporen slovenski akt odcepitve izgubil svojo spornost, kajti mednarodno sporne so le enostranske odcepitve, ne pa primeri (dogovorjenega ali nedogovorjenega) razpada držav.
Separatizem je v zahodnoevrop. država nezaželen. Problem Katalonije je, da je ŠPA unitarna država. Če YU ne bi bila federalna in imela v preambuli ustave izrecno zapisano pravico do samoodločbe, Badinterjeva komisija ne bi dala zelene luči za priznanje samostojnosti SLO & CRO.
— pjur (@pjur11) October 21, 2019
O tem pa Janša tudi tokrat ni znal povedati prav nič, ali pa tega ne razume ali pa niti noče razumeti, ker si skupaj s svojimi sobojevniki iz tistega časa ne želi zmanjšati lastne vloge v procesu nastanka države.
In zato je nagovor, ki bi vsaj zaradi spoštovanja vseh veroizpovedi, ki jih poznamo v Sloveniji moral biti vsaj bolj vključujoč, če ne že sekularen, znova končal v versko-sektaškem stilu, ko je dejal, da je Slovenija »čarobna«, ter »v glas zvonov rojena, dana od Boga.«
Res je čarobna. Toda precej manj čarobna je tedaj, kadar netolerantni predsednik vlade s svoje ograjene prižnice naklada o domoljubju tako, da del domoljubov izključuje.
To ni častno.
To je nečastno.
In to ni dokaz zvestobe državi.
Vlada, ki se ogradi pred državljani. Na dan državnosti. https://t.co/CoJZeAUJu5
— Andrej Arh (@AndrejArh) June 24, 2020
Zato letošnja državna proslava dneva državnosti ni bila državna proslava.
Pač pa le še ena v vrsti zloraba države oziroma še pravilneje – Janševa zloraba države.
To bi moral biti praznik vseh, toda Janša je državno proslavo znova zlorabil le za to, da je demonstriral svojo zvestobo pokojnemu očetu domobrancu in njegovim SS-ovskim poveljnikom, ne pa Sloveniji.