REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mlinarjeva ministrica, SNS znova rešil vlado in ugled države

Mlinarjeva ministrica, SNS znova rešil vlado in ugled državeZmago Jelinčič in Angelika Mlinar

Angelika Mlinar je nova slovenska ministrica za kohezijo. Toda le malo je manjkalo, da bi koroška Slovenka, ki je ekspresno hitro dobila slovensko državljanstvo, postala žrtev slovenskih strankarskih razprtij.

Neimenovanje Mlinarjeve ali celo padec vlade bi lahko prinesla večmesečno negotovost, v času katere bi Slovenija in njeni državljani izgubljali milijone evrov iz evropskih kohezijskih skladov.

Izzid glasovanja je bil zelo tesen, za takšno odločitev pa se lahko vlada zahvali predvsem – Slovenski nacionalni stranki in njenemu predsedniku, Zmagu Jelinčiču.

In to kljub temu, da je SNS zaradi slabega ravnanja predvsem Stranke Alenke Bratušek ob kandidaturi Mlinarjeve svoje najprej pozitivno mnenje spremenila v kritično.

Glasovanje pozno zvečer in predhodna razprava, ki je spominjala na nekdanje nočne seje CK ZKJ je pokazala, kako tesno je šlo: za novo ministrico je glasovalo 44 poslancev, 43 poslancev pa je bilo proti.

S samo enim glasom večine je tako Angelika Mlinar, ki so jo do tega trenutka nekateri celo obtoževali, da je »Avstrijka«, postala ministrica za kohezijo.

Angelika Mlinar in DZ

Na vprašanje, kaj je SNS za to dobil, je odgovoril premier Marjan Šarec.

»Gospod Jelinčič, ne vem, kaj naj bi dobil. Zakaj bi moral kaj dobiti? Glede na to, da ga tukaj niti ni bilo,« je povedal Šarec.

Predsednik vlade je bil po glasovanju zelo slabe volje.

»Alenki Bratušek sporočam, da sem svojo nalogo opravil in da naj bo drugič malo bolj potrpežljiva,« je sporočil predsednici stranke SAB.

S prošnjo pa se je premier obrnil tudi k vsem drugim koalicijskim partnerjem. »Želel bi si malo manj majanja čolna,« je dejal.

Glasovanje pozno zvečer in predhodna razprava, ki je spominjala na nekdanje nočne seje CK ZKJ je pokazala, kako tesno je šlo: za novo ministrico je glasovalo 44 poslancev, 43 poslancev pa je bilo proti.

Novopečena ministrica Angelika Mlinar pa je bila zadovoljna s preseganjem razlik.

»Naredili ste izjemno evropsko in človeško potezo, pokazali ste, da hočemo presegati meje,« je svojo izvolitev komentirala Mlinarjeva.

Kljub izvolitvi ministrice Mlinarjeve pa bi v prihodnje to dogajanje lahko privedlo do šibkejše vladne koalicije.

DeSUS je očitno izgubil nadzor nad svojim poslancem Robertom Polnarjem, ki pogosto izraža poglede, ki so zelo podobni tistim v opoziciji.

Tudi tokrat je glasoval proti koaliciji, in kot pravi vodja poslancev te stranke Franc Jurša, imajo tega počasi dovolj.

»V tem trenutku še ne bom rekel, da se razhajamo, a smo blizu tej točki,« je dejal Jurša.

Imenovanje Mlinarjeve ni uspelo toliko zaradi naporov SAB, pač pa prepričevanja LMŠ in predvsem Zmaga Jelinčiča in SNS.

Zmago Jelinčič

Ministrici je uspelo ob podpori LMŠ-ja, SMC-ja, SAB-a, SD-ja ter štirih od petih poslancev DeSUS-a.

Najpomembnejša pa je bila znova pomoč SNS Zmaga Jelinčiča, saj Jelinčiča na seji sploh ni bilo, eden od njegovih poslancev Dušan Šiško, in to je bil odločilni glas, pa se je vzdržal.

Jelinčič je že pred tem napovedal, da bo glasovanje »zanimivo«. In res je bilo.

Medtem ko vsi v politiki le govorijo o 'državotvornosti', je SNS s tem vendarle naredila za državo zelo koristno potezo.

Medtem ko vsi v politiki le govorijo o »državotvornosti«, je SNS s tem vendarle naredila za državo zelo koristno potezo.

Neimenovanje Mlinarjeve ali celo padec vlade bi lahko prinesla večmesečno negotovost, v času katere bi Slovenija in njeni državljani izgubljali milijone evrov iz evropskih kohezijskih skladov.

Nove volitve bi prinesle novo vlado, vendar bi bila nastala škoda - ogromna.

Pri tem bi škoda nastala tudi vsem koroškim Slovencem v Avstriji, saj imenovanje Angelike Mlinar pozorno spremljajo tudi v Avstriji.

Tudi avstrijska vlada je morala dovoliti dvojno državljanstvo Angelike Mlinar, na koncu pa bi se lahko zgodilo, da je slovenska vlada prosila avstrijsko za nekaj, kar se je spremenilo v – nič.

Zaradi takšne poteze pa bi padla tudi mednarodna kredibilnost slovenske vlade.

Ob vsem skupaj pa Angelika Mlinar, ne glede na slabo voden postopek njene kandidature, glede na vsa svoja znanja in izkušnje vsekakor ni slaba izbira za Slovenijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek