sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Mlinarjeva mimo vrste do slovenskega državljanstva: dobra kandidatka, toda kljub temu slaba poteza stranke
Potem ko je vlada na četrtkovi seji ugotovila, da obstaja interes Slovenije za sprejem Angelike Mlinar v državljanstvo, je Ministrstvo za notranje zadeve že izdalo odločbo o pridobitvi slovenskega državljanstva za Angeliko Mlinar.
Angelika Mlinar, ki jo v SAB predlagajo za kohezijsko ministrico, bi tako že kmalu lahko postala članica vlade.
Kot največja ovira za pridobitev državljanstva Angelike Mlinar je bilo nekaj časa to, da Mlinarjeva ni mogla dovolj hitro do ljubljanske upravne enote.
Mlinarjeva je sicer najprej prosila avstrijsko državo za dovoljenje, da pridobi dvojno državljanstvo, a postopek tam še ni končan, rok za imenovanje novega ministra po odstopu Iztoka Puriča pa je 7. januar.
@AngelikaMlinar kljub pomislekom sefa avstrijskih svobodnjakov @norbertghofer dobila soglasje severnih sosedov za dvojno drzavljanstvo. Postopke njene ministrske kandidature naj bi @sarecmarjan tako sprozil v ponedeljek @24UR @24ur_com
— Anže Božič (@AnzeBozic) December 13, 2019
V SAB pa kljub vsem naporom niso uspeli najti nobenega slovenskega državljana, ki bi lahko zasedel omenjeni položaj.
Zato se je Mlinarjeva odločila zaprositi za slovensko državljanstvo še pred končanim postopkom v Avstriji in hkrati je računala na to, da ji Avstrija »ne bo odvzela avstrijskega državljanstva.«
Naposled se ji je vse izteklo tako, kot je načrtovala, kljub dejstvu, da se mora po avstrijskem zakonu vsak, ki zaprosi za avstrijsko državljanstvo, praviloma odpovedati dotedanjemu državljanstvu, veja pa tudi obratno, da se v primeru pridobitve tujega državljanstva odvzema avstrijsko državljanstvo.
Angelika Mlinar bo slovenska državljanka v ponedeljek. Tudi odločitev avstrijske vlade je bila pozitivna. Mlinarjeva bo državljanka obeh držav.#AngelikaMlinar #SAB https://t.co/rPRhBHDQls
— Časnik Delo (@Delo) December 13, 2019
Kot je navedeno v poslovniku DZ, je zaslišanje pred pristojnim parlamentarnim odborom nato lahko sklicano že v treh dneh, najpozneje pa v sedmih dneh.
Da je Mlinarjeva dobra kandidatka za položaj ministrice sicer ni dvoma.
Vendar pa je hitra pridobitev slovenskega državljanstva s strani Mlinarjeve deležna tudi kritik, predvsem zato, ker številni izseljeni rojaki čakajo na slovensko državljanstvo zelo dolgo ali pa ga celo sploh ne dobijo.
Zalostno, da na konc prosiš za azil pri drustvu prijateljev @ABratusek
— MartinGrzrl1 (@grzrl1) December 13, 2019
Enako velja tudi za nekatere druge, na primer »izbrisane«, ali pa tiste, ki so po neodvisnosti Slovenije slovensko državljanstvo izgubili in bi ga želeli ponovno pridobiti.
Vsem tem Ministrstvo za notranje zadeve postavlja zelo težke in v nekaterih primerih celo absurdne pogoje, zaradi katerih jih čakajo dolga leta pravdanja po sodiščih z zelo majhnimi možnostmi, da uspejo.
Vse to pri nekaterih državljanih res krepi občutek drugorazrednosti in v tem pogledu omenjena poteza zagotovo ne bo dobro vplivala na popularnost stranke SAB, ki se sicer tudi drugače nahaja na samem repu javnomnenjskih raziskav.
Ob tem Mlinarjeva sedaj »mimo vrste« dobiva slovensko državljanstvo in še ministrsko mesto kljub temu, da na evropskih volitvah kot kandidatka te stranke sploh ni prišla v evropski parlament.
.@vladaRS prosim navedite nam, nevednim Slovencem vsak kakšnega od nacionalnih interesov na podlagi katerih želite podeliti slovensko državljanstvo @AngelikaMlinar
— Božo Predalič (@BozoPredalic) December 12, 2019
Ob tem prosim ne mešajte strankarskih in vladnih interesov z nacionalnim interesom
SAB in vlada namreč nista država pic.twitter.com/e7uXokeTaY
To ni nezakonito, je pa nenavadno in lahko volivci takšne poteze razumejo tudi kot norčevanje iz njihove volje.
Ena od pogostih kritik EU je ravno to, da najpomembnejša mesta zasedajo ljudje, ki niso bili izvoljeni ali so na volitvah celo pogoreli in so zato »neodgovorni«, kar je nedemokratično. Tudi zato so na ravni EU uvajali sistem »spitzenkandidatov«.
Če se ta vzorec zasedanja visokih položajev po neuspehu na volitvah ponavlja tudi na ravni države, pa seveda razumljivo sproža zelo podobne kritike.