sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Juan Guaido napovedal državni udar, vojska na strani predsednika Venezuele
Samooklicani in nelegitimni »predsednik« Venezuele Juan Guaido, ki ga za predsednika države ne priznava več kot 140 držav sveta, je sporočil, da se je »začela zadnja faza operacije za odstavitev predsednika Nicolasa Madura.« Zatrdil je, da se je srečal z glavnimi vojaškimi enotami, ki naj bi ga podprle, poroča CNN.
»Danes so se pogumni vojaki, pogumni domoljubi, pogumni ljudje, ki podpirajo ustavo, odzvali na naš poziv,« je dejal Guaido v videu, domnevno posnetem na vojaškem letališču La Carlota v Caracasu, ki so ga objavili na družbenih omrežjih.
Ob njem so bili na posnetku še opozicijski politiki Leopoldo Lopez in pripadniki oboroženih sil.
»Prebivalci Venezuele so zagnali konec uzurpacije,« je še tvitnil. »Trenutno se srečujem z glavnimi vojaškimi enotami oboroženih sil, s čimer začenjamo zadnjo fazo operacije svoboda,« je pojasnil. Ob tem je pozval tudi druge vojaške enote v državi, naj se mu pridružijo.
Lopez, ki je bil v hišnem priporu od leta 2017, je na Twitterju zapisal, da ga je iz pripora na pobudo Guaidoja rešila vojska, ter pozval Venezuelce, naj se zberejo na ulicah na mirnih protestih. K protestom je pozval tudi Guaido.
Več držav se je medtem že odzvalo na domnevni poskus državnega udara. ZDA so Guaidoju izrazile popolno podporo in pozvale venezuelsko vojsko, naj varuje ljudstvo in podpira državne »legitimne institucije«. »Demokracije ni možno premagati,« je v podporo Guaidoju tvitnil državni sekretar ZDA Mike Pompeo.
Tudi kolumbijski predsednik Ivan Duque je pozval venezuelske vojake, naj se postavijo na pravo stran zgodovine in zavrnejo Madurovo diktaturo.
Vojaško podporo Guaidoju so kot pozitivno ocenili tudi v Braziliji, ki jo vodi desničarski predsednik Bolsonaro.
Predstavniki oblasti v Venezueli sicer trdijo, da se je Guaidoju pridružila le manjša skupina vojakov. »Pozivamo ljudstvo, naj ostanejo v visoki pripravljenosti ter skupaj s sijajnimi oboroženimi silami onemogočijo poskus državnega udara in ohranijo mir,« je na Twitterju zapisal minister za informiranje Jorge Rodriguez.
Več sto podpornikov opozicije se je že zbralo pred vojaškim letališčem, iz katerega naj bi jih nagovoril Guaido. Policija jih je skušala razgnati s solzivcem, nekateri protestniki pa so na varnostne sile začeli metati kamenje. Lokalni mediji poročajo o strelih in dimu.
Poveljnik vojaškega letališča La Carlota, kjer naj bi se zgodil udar, pa je za provladno televizijo Telesur zanikal poročila, »da so dezerterji prevzeli nadzor«, in zatrdil, da oporišče še vedno nadzorujejo vojaki, zvesti Maduru.
Podpredsednik Venezuele Isbemar Jimenez je za CNN dejal, da »vsi vojni garnizoni podpirajo venezuelskega predsednika Nicolasa Madura,« in da je »situacija pod nadzorom.«
V Caracasu so medtem zaradi varnostnih razlogov že prenehale obratovati tri linije metroja.
Venezuelski obrambni minister Vladimir Padrino Lopez trdi, da vojska ostaja zvesta Maduro.
»Imejte jeklene živce. Govoril sem s poveljniki vseh integriranih regij strateške obrambe (REDI) in integriranih območij obrambe (ZODI), ki so izjavili svojo popolno lojalnost ljudstvu, ustavi in domovini. Zahtevam največjo mobilizacijo ljudi, da bi zagotovili zmago miru,« je predsednik Venezuele Nicolas Maduro zapisal na Twitterju.
Guaido je sicer pozval k velikim nacionalnim demonstracijam 1. maja. Ni pa jasno, kako bo to dosegel, saj so ga nedavno morali policisti »režima« varovati, ko je želel imeti govor v revni četrti Caracasa, vendar so ga besni prebivalci želeli fizično napasti. Rešila ga je – Madurova policija.
Kar je dokaz več, da v Venezueli ne gre za nikakršno diktaturo, pač pa za poskus državnega udara, ki ga ZDA organizirajo ob pomoči domače opozicije v Venezueli.
Poskus državnega udara pa kaže, da je 35-letni politik, ki so ga tudi številne evropske države, med njimi Slovenija, podprle in »prepoznale« kot predsednika države prelomil obljube, na podlage katerih je bil prepoznan.
Zatrjeval je namreč, da želi izvesti nove volitve in oblikovati novo vlado, to pa ima z odstavitvijo predsednika države s pomočjo vojaških enot le malo skupnega.
Venezuelskega predsednika Madura podpirajo tudi Rusija, Kitajska, Turčija in številne druge države sveta, ki so po številčnosti podpore in prebivalstvu, ki ga predstavljajo, v veliko večjem številu kot manjšina držav sveta, ki na čelu z ZDA podpirajo pučiste.
V to manjšino sveta pa se – žal – uvršča tudi Slovenija, ki je pučista Guaida »prepoznala« kot predsednika Venezuele.
Venezuelske oblasti so proti Guaidoju sicer sprožile preiskavo in mu v začetku aprila odvzele poslansko imuniteto. Obtožen je izdaje skupaj s svojimi sostorilci, proti katerim prav tako poteka preiskava.
Tudi generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres "vse strani poziva k maksimalni vzdržanosti, izogibanju nasilju in takojšnjemu ukrepanju za povrnitev miru", je povedal njegov tiskovni predstavnik Stephane Dujarric.
Ruska federacija pa je venezuelsko opozicijo obtožila, da "podžiga" konflikt. "Pomembno se je izogniti nemirom in prelivanju krvi," je poudarilo rusko zunanje ministrstvo. "Probleme, s katerimi se sooča Venezuela, je treba rešiti z odgovornimi pogajanji brez predpogojev," so zapisali.
Tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je obsodil "poskus udara" v Venezueli. "Cel svet mora spoštovali demokratično voljo ljudi v Venezueli," je povedal Erdogan, ki je bil leta 2016 tarča poskusa državnega udara.